Związek metropolitarny poza autobusową ustawą. Apel GZM

infobus
20.05.2019 09:00
0 Komentarzy

Metropolia apeluje o uwzględnienie jej w ustawie opołączeniach autobusowych. Jest na to szansa 24 maja, kiedy Senat zajmie się ustawąo Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Apel do rządu o uwzględnienieGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w ustawie o Funduszu rozwojuprzewozów autobusowych przyjęły 17 maja tworzące Metropolię samorządy.

Ustawę o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych ocharakterze użyteczności publicznej Sejm przyjął 16 maja, wcześniej odrzucającwszystkie poprawki opozycji i wnioski mniejszości do ustawy. Dzięki nowymrozwiązaniom mają być przywracane zlikwidowane połączenia w małychmiejscowościach, co ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

GZM apeluje

W przyjętym 17 maja wystąpieniu zgromadzenieGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaapelowało do ministra infrastruktury ouwzględnienie tego związku metropolitalnego w ustawie, umożliwiającej uzyskaniedofinansowania na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych.

Jak przypomniano w tekście apelu, Górnośląsko-ZagłębiowskaMetropolia, działając w interesie 41 miast i gmin zamieszkanych przez 2,3 mlnmieszkańców, powołała z dniem 1 stycznia 2019 r. Zarząd TransportuMetropolitalnego. Ten nowy organizator transportu, który zastąpił działającewcześniej na obszarze Metropolii trzy związki komunikacyjne powstał, abypoprawić jakość komunikacji miejskiej na obszarze Górnego Śląska i ZagłębiaDąbrowskiego.

-„Planowanie, koordynacja i rozwój transportu publicznegojest jednym z podstawowych zadań Metropolii, które zostało ujęte w jejstatucie. To także jeden z kluczowych obszarów działań Metropolii, której celemjest podnoszenie jakości życia jej mieszkańców, m.in. właśnie poprzez lepszydostęp do usług transportu publicznego” – napisali samorządowcy z GZM.

Związek metropolitarny

Procedowaną przez parlament ustawę o Funduszu rozwojuprzewozów autobusowych członkowie GZM uznali za „szansę na rozwój w tymobszarze”. „Niestety, ustawa uchwalona przez Sejm w dniu 16 maja 2019 r.całkowicie pomija związek metropolitalny, jako organizatora transportu mogącegoubiegać się o dofinansowanie” – zastrzegli w apelu.

Jak wyjaśnili, gminy, które przekazały Metropolii realizacjęgminnych przewozów pasażerskich, zostają w tym momencie pozostawione bez szansna dofinansowanie, jakie mogłoby znaczącą polepszyć jakość świadczonej na ichobszarze komunikacji autobusowej.

-„Zwracamy się z pilną potrzebą o uwzględnienie związkumetropolitalnego w opisywanej ustawie” – podkreślili sygnatariusze piątkowegoapelu zgromadzenia GZM do ministra infrastruktury.

Śląska opozycja

Tego samego dnia briefing ws. wyłączenia GZM z procedowanejustawy zorganizował w Katowicach poseł Marek Wójcik (PO). Jak mówił, uchwalonyprzez Sejm projekt wprost wyłącza związek metropolitalny z grona podmiotów,które mogą ubiegać się o dofinansowanie do przewozów.

Wójcik przypomniał, że obszar GZM zamieszkuje połowaludności woj. śląskiego, a część gmin Metropolii jest oddalona od jej głównychmiast, jak Bojszowy czy Siewierz. Oszacował – biorąc pod uwagę przeznaczone naprogram kwoty – że woj. śląskie w związku z wykluczeniem z ustawy straci szansęna kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

-„Na Śląsku nie będzie piątki Kaczyńskiego, będzie conajwyżej czwórka, bo sztandarowa obietnica PiS nie obejmie znacznej częściregionu” – mówił Wójcik. Zaznaczył, że jedna ze zgłoszonych przez opozycjępoprawek zmieniała tę sytuację. Przestrzegł, że nieuwzględnienie Metropolii wrządowym programie „to bardzo groźny precedens, który w przyszłości możeprowadzić do tego, że Metropolia będzie wykluczona z innych rządowychprojektów”.

ABC GZM

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017r., a zaczęła formalnie działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawyprzygotowanej specjalnie dla tego regionu – zrzesza 41 miast i gmin centralnejczęści woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocyustawy ma zajmować się m.in. transportem publicznym.

Według ustawy związek metropolitalny jest zrzeszeniem gminwoj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesówurbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym,który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne wzakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego igospodarczego, planowania, koordynacji, integracji i rozwoju publicznegotransportu zbiorowego. Pieniądze związkowi zapewnia m.in. 5-procentowy udział wpodatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii.

GZM utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, któryprzejmie na jej terenie funkcję organizatora komunikacji od dotychczasowychorganizatorów – planowo od 2019 r. Od początku br. Metropolia zapewniła wspólnątaryfę i bezpłatne przejazdy dla dzieci do 16 lat. Obecnie pracuje nad biletemobejmującym możliwość przejazdów Kolejami Śląskimi. Docelowo kolejmetropolitalna ma stać się częścią spójnej sieci komunikacyjnej w GZM.(PAP)

Komentarze