TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Zeroemisyjny Kraków. Pierwsze kroki w Deep Demonstrations
INFOBUS.PL - Opublikowano: 27.09.2019 09:00:41
fot. Jan Graczyński, krakow.pl

Piętnaście europejskich miast przystąpiło do programu Deep Demonstrations, stworzonego przez organizację Climate KIC oraz Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Program ten ma na celu skutecznie zaangażować szeroką gamę interesariuszy – samorządy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, instytucje edukacyjne, a przede wszystkim mieszkańców, w proces tworzenia strategii zerowej emisji netto dla miast.

Kraków jest pierwszym polskim miastem, które podjęło wyzwanie osiągnięcia stanu neutralności klimatycznej, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 roku. Na proces składają się zarówno rygorystyczne badania, jak i warsztaty pozwalające na wymianę wiedzy, mapowanie istniejących już w Krakowie systemów i konsultacje z mieszkańcami oraz testowanie rozwiązań wypracowanych podczas owych warsztatów w postaci eksperymentalnych pogłębionych demonstracji. Już do końca roku 2019 połączenie metod wybranych dla tego konkretnego projektu powinno dostarczyć pierwszych danych i informacji na temat głównych wyzwań na drodze miasta do zerowej emisji netto, kluczowych interesariuszy istotnych dla każdego z wyzwań oraz zarys eksperymentów niezbędnych do stworzenia strategii zeroemisyjności.

19 i 20 września 2019 roku, w Browarze Lubicz odbyło się pierwsze spotkanie inicjujące program "Zeroemisyjny Kraków". Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych, nauki i biznesu. Celem warsztatu było zainaugurowanie i przedstawienie ram projektu, zainspirowanie uczestników doświadczeniami zagranicznych miast (Amsterdam, Skopje) w zakresie zmniejszania emisyjności, rozpoczęcie dyskusji o wizji miasta w kontekście zeroemisyjności oraz dokonanie wstępnych ustaleń organizacyjnych realizacji projektu – komunikacji między uczestnikami i organizatorami, udział w kolejnych spotkaniach, potrzebne materiały etc.

Zespół Pracowni Miejskiej, która razem z Urzędem Miasta Krakowa oraz EIT Climate KIC koordynuje projekt, zebrał najważniejsze wnioski powstałe dzięki pracy uczestników warsztatu. Uczestniczki i uczestnicy zwrócili uwagę na to, że problematyka emisyjności w Krakowie ma charakter bardzo złożony i wielowątkowy – wiąże się przezwyciężaniem wielu trudności, w tym zmiany myślenia, postaw oraz zachowań mieszkańców miasta (także administracji samorządowej). Duże utrudnienia, zdaniem uczestników, powodują też ograniczenia finansowe, legislacyjne (także niesprzyjające czynniki zewnętrzne, w tym polityka państwa) oraz sprawcze (ograniczone możliwości samorządu). Zmianom myślenia i podjęciu działania na rzecz zeroemisyjności miasta ma zaś sprzyjać stopniowy wzrost świadomości mieszkańców, jednoczesne dalsze wspieranie tego wzrostu, a także inspiracja ze strony aktywnie działających w mieście organizacji społecznych.

Istotnymi tematami podnoszonymi podczas spotkania były także transport oraz przemieszczanie się w mieście – istnieje wyraźna potrzeba ograniczenia ruchu samochodów z silnikami spalinowymi (szczególnie w centrum) wraz z dalszym rozwojem alternatyw i edukowaniem o nich. Kolejnym ważnym aspektem wskazywanym przez uczestników i uczestniczki były odnawialne źródła energii – jest potrzeba zdiagnozowania potencjału wykorzystania energetyki odnawialnej w mieście oraz zaprojektowania systemu efektywnego jej wykorzystania.

Organizatorzy zapowiedzieli już kolejny etap projektu "Zeroemisyjny Kraków". 11 października 2019 roku Urząd Miasta Krakowa, EIT Climate KIC oraz Pracownia Miejska zapraszają wszystkich zainteresowanych na kolejny warsztat, którego celem będzie przeanalizowanie wszystkich źródeł i aspektów emisyjności w Krakowie (mapowanie systemu), zidentyfikowanie tych obszarów, które będą wyzwaniem w ograniczaniu emisyjności i ustalenie, jakich danych szczegółowych będziemy potrzebować, żeby je dobrze zrozumieć. Dla każdego z obszarów zidentyfikowana zostanie również lista osób, instytucji, organizacji oraz firm, które mogą być pomocne w procesie analizowania wyzwań i poszukiwania rozwiązań.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
Kraków
MPK Kraków
elektromobilność

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....