TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Zamiast nowych gimbusów - kamizelki. Pomysł MEN na bezpieczeństwo dzieci
- Opublikowano: 16.10.2018 12:30:25 1 komentarz
Nie nowy gimbus tylko kamizelka - pomysł rządu na bezpieczeństwo dzieci

Ostatnio pisaliśmy w InfoBusie, że litewski rząd zakupił już 1000 nowych, ekologicznych i bezpeicznych autobusów szkolnych. W Polsce można je policzyć za palcach jednej ręki. Mamy za to kamizelki odblaskowe. I to trzy miliony.

15 października Ministerstwo Sprawiedliwości i MEN zainaugurowały wielką akcję bezpieczeństwa na drogach i zaczynają rozdawać 3 miliony kamizelek odblaskowych - w ramach kampanii "Dobrze Cię widzieć". Ogólnopolska akcja wystartowała 15 października w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Tam 370 uczniów dostało odblaskowe kamizelki bezpieczeństwa. Takie same trafią wkrótce do każdego z ponad 3 milionów dziewczynek i chłopców ze szkół podstawowych w całej Polsce.

Ambasadorem wyjątkowego przedsięwzięcia jest popularny aktor Cezary Pazura. Akcja "Dobrze Cię widzieć" współfinansowana jest przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Bezpieczeństwo przez edukację

Jak tłumaczą organizatorzy, rozmiar akcji spowodowany jest skalą zagrożenia. W 2017 roku doszło w Polsce do 32 760 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 831 osób, a 39 466 zostało rannych. Jednym z najczęstszych rodzajów wypadków było "najechanie na pieszego".

Szczególnie wstrząsające są dane dotyczące dzieci. W ostatnim roku w Polsce miały miejsce 2 822 wypadki drogowe z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 56 dzieci poniosło śmierć, a 3 116 doznało obrażeń.

Gimbusy niezbyt bezpieczne

Natomiast w tej sytuacji nikt nie mówi o stanie autobusów szkolnych przewożących polskie dzieci. Ostatnie dane GITD są takie:

 • Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z -początkiem roku szkolnego 2018/2019 skontrolowali 1503 gimbusów i autobusów szkolnych na terenie całego kraju.

 • "Nałożyliśmy 111 mandatów karnych na kierowców. To były przede wszystkim naruszenia polegające na brakach w dokumentacji, niespełnieniu wymogów niezbędnych do przewozu osób i złym stanie technicznym pojazdów – podsumował dotychczasowe działania Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

 • Aż 182 kontrole (12%) spośród 1503 przeprowadzonych przez inspektorów ITD zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych pojazdów ze względu na zły stan techniczny. W 62 przypadkach (4% kontroli) stwierdzone usterki były tak poważne, że pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

 • Najczęściej inspektorzy zatrzymywali dowody rejestracyjne m.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, usterki układu kierowniczego i zawieszenia, zbyt zużyty bieżnik opon, niewłaściwie zamocowane i uszkodzone fotele pasażerów, niesprawne oświetlenie czy brak ważnych badań technicznych.

 • We wrześniu ubiegłego roku na około 1730 skontrolowanych autobusów szkolnych i gimbusów inspektorzy zatrzymali blisko 273 dowody rejestracyjne (16%), z czego 121 pojazdów (7% wszystkich kontroli) otrzymało bezwzględny zakaz dalszej jazdy. Na kierowców zostało nałożonych 88 mandatów karnych.

 • Tegoroczne wyniki przeprowadzonych kontroli przez inspektorów ITD pokazują, że gimbusy i autobusy szkolne są w gorszym stanie technicznym niż autokary przewożące dzieci na letni wypoczynek. W przypadku autokarów wycieczkowych inspektorzy podczas tegorocznej akcji "Bezpieczny Autokar – wakacje 2017" zatrzymywali dowody rejestracyjne podczas blisko co 19 kontroli, zaś w przypadku gimbusów i autobusów szkolnych – podczas co 8 kontroli.

 • Najwięcej pojazdów inspektorzy sprawdzili na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Najwięcej dowodów rejestracyjnych inspektorzy zatrzymali na terenie województw: świętokrzyskiego (26% kontroli), kujawsko pomorskiego (24% kontroli), i dolnośląskiego (20%). Najmniej procentowo dowodów rejestracyjnych zatrzymano w województwach: lubuskim (2 %), łódzkim (6%), podkarpackim (6%).

MEN o … dzielnicowym i telefonie

Tymczasem minister edukacji narodowej Anna Zalewska - podczas inauguracji projektu w Kuźni Raciborskiej - zapowiedziała, że MEN przygotowuje przepisy, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczniom przebywającym w szkole oraz idącym do szkoły.

-"Wiecie, że jest taki przepis, że jak pani dyrektor z waszymi rodzicami powie, że w szkole wyłączamy telefony, to znaczy, że będziecie mieć telefony tylko przy wejściu i wyjściu do szkoły, po to właśnie, żebyście zajęli się rozmową i dyskutowaniem ze sobą - zabawą ze sobą" - powiedziała Zalewska.

Minister edukacji przypomniała, że na każdej lekcji - kiedy zachodzi taka potrzeba - nauczyciele mówią dzieciom o bezpieczeństwie.

"W szkole każdy dyrektor ma taką książeczkę, w której są ustalone wszystkie procedury - jak zachować się w każdej sytuacji. Na pewno znacie telefony alarmowe, na pewno wasi nauczyciele znają telefon do dzielnicowego wtedy, kiedy potrzebna jest jakaś konkretna pomoc" - powiedziała.

Przypomniała, że dzieci uczą się także o bezpieczeństwie przy okazji wyrabiania sobie karty rowerowej.

-"Dzisiaj jesteśmy razem właśnie po to, by cieszyć się, że mamy kolejne rozwiązania, byście wy czuli się bezpieczni a wasi rodzice spokojni o to, że zagwarantowali wam dobre dojście do szkoły i bezpieczną szkołę" - zaznaczyła.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
gimbus
kontrola
ITD
MEN
 • Kamil Nowakowski – 16.10.2018

  Generalnie to gmina musi poprawić sytuacje danych gimbusów Dywity w ramach współpracy z siecią ZDZiT Olsztyn ma linie 110 oraz dowozowe Deśki do szkół, i z "zadupia" Więc, można robić coś bez gimbusów A jak już wynajmowywać autobusy szkolne, to w przetargu powinno być grubym druczkiem napisane, "autobus musi być wyprodukowany po 2005 roku"

 • Agnieszka Sroka – 16.10.2018

  Faktem jest,iż nadal większość autobusów szkolnych to pojazdy zakupione na przetargach od upadłych PKS.Czyli flota złożona głownie z wysłużonych Autosanów H9. Myśle,że dopiero wypadek na skutek niesprawnego technicznie autobusu otrzeźwiłby urzędy gmin,które taki transport organizują.

 • Paweł Pasternak – 16.10.2018

  Ale skoro widzimy, że gminy nie radzą sobie z organizacją transportu szkolnego, to może warto powrócić do kupowania gimbusów przez ministerstwo? Tak robi Litwa.

 • Marcin Szwaczyk – 16.10.2018

  CPK ważniejsze.

 • Marcin Thiel – 16.10.2018

  Dopóki w przetargach będzie liczyć się tylko cena i Dziad-transy będą jeździć za grosze lepiej nie będzie... A co do H9 to często są w lepszym stanie na szkołach niż np. Setry 215..

 • Piotr Jeruszka – 16.10.2018

  Wszędzie pieniądze na dzieci mają tylko w Pl nigdy nie ma.

 • tantus – 17.10.2018

  "Wystarczy nie kraść, a na wszystko starczy!" - krzyczała Szydło. A tak w ogóle to teraz jest potrzebna kasa na pomniki smoleńskie i niepotrzebne lotniska, a nie jakieś gimbusy. A dla reszty musi wystarczyć miska ryżu.

 • Michal Dutkowski – 17.10.2018

  Najpierw to niech podniosą stawki za wynajem i niech zawierają umowy z dłuższym terminem to wtedy można zmieniać i wymagać coś od przewoźników, nowych aut i bezpieczenstwa A nie jak u nas jeżdżą za 2,80 w takim układzie tylko autobus szrot bo nie stać na naprawę

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....