TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wrocław wybrał. DLA i 17 Nowych Urbino!
- Opublikowano: 26.03.2019 16:00:55 1 komentarz
fot. MZDiK Radom

Znalazły się dodatkowe pieniądze i Urząd Miejski we Wrocławiu rozstrzygnął przetarg na sześcioletnią obsługę linii wybiegowych między dzielnicą Leśnica a miejscowościami w gminie Miękinia. Kontrakt powędruje do Dolnośląskich Linii Autobusowych, które na jego potrzeby pozyskają 17 nowych Solarisów. A to oznacza debiut Nowego Urbino we Wrocławiu.

Zacznijmy jednak od początku. Wrocław szukał operatora 11 linii autobusowych. To połączenia oznaczone numerami 117, 123, 137, 138, 917, 923, 937, 938, 940, 948 i 958. Pierwsze cztery to linie miejskie, pozostałe natomiast zapewniają komunikację między Wrocławiem a miejscowościami w gminie Miękinia. Większość rozpoczyna swoje kursy na węźle komunikacyjnym Leśnica.

Umowa zakłada, że operator będzie miał zagwarantowane jeżdżenie przez sześć lat, co było dobrym posunięciem, choć dla przewoźników korzystniejszy byłby przynajmniej ośmioletni kontrakt. Start przewozów zaplanowano nie wcześniej niż w lipcu jednak zastrzeżono, że może on ulec opóźnieniu jeżeli postępowanie przeciągnie się w czasie.

W trakcie obowiązywania umowy operator może mieć do wyjeżdżenia nawet 7 200 000 wzkm, czyli 1 200 000 wzkm rocznie. W SIWZ zawarto jednak informację, że przewidywana wielkość pracy przewozowej na dzień rozpoczęcia przewozów wynosi około 1 070 000 000 wzkm rocznie, co dawałoby pracę eksploatacyjną na poziomie 6 420 000 wzkm przez sześć lat.

Do obsługi tego pakietu operator musi podstawić 20 autobusów- 16 podstawowych fabrycznie nowych (jeden typu A o długości 7,9 - 919 m, 12 typu B o długości 9,20 - 10,65 m i cztery C długie na 10,65 - 12,2 m), które mają się pojawić w ruchu w ciągu maksymalnie 270 dni od podpisania umowy oraz czterech dodatkowych. Te ostatnie muszą spełniać min. normę Euro 5 i mieć nie więcej niż 10 lat w każdym roku obowiązywania umowy.

Trzech do pokera po niskim wejściu
26 lutego minął termin składania ofert. Magistrat na sześcioletni zakup przewozów na liniach wybiegowych z Leśnicy miał przygotowane 50 638 100 zł brutto. To oznacza, że urzędnicy założyli średnią stawkę początkową w wysokości 6,16 zł/wzkm netto. Okazało się, że to stanowczo za mało w stosunku do tego czego zażyczyli sobie trzej oferenci.

Najtańszą ofertę przedstawiło wrocławskie DLA. Ta propozycja opiewała na łącznie 54 718 740 zł brutto. Przewoźnik dla wszystkich typów autobusów wskazał jedną stawkę. To 7,29 zł/wzkm netto.

Drugą pod względem cenowym ofertę przedstawiła Arriva, która kolejny raz próbowała coś ugrać we Wrocławiu. Łączna wartość jej propozycji wyniosła 60 768 576 zł brutto. Arriva dla każdego typu autobusów przyjęła odrębne stawki za wzkm. W przypadku autobusów typu A to 7,19 zł netto. Kursy pojazdami typu B wyceniono 7,75 zł/wzkm netto. Z kolei autobusy typ C miał inkasować 9,76 zł/wzkm netto.

Najdroższy okazał się Mobilis, któego już cztery lata nie widziano we Wrocłąwiu. Największy działający w Polsce niezależny operator swoją ofertę skalkulował na 66 585 726 zł brutto. Również zdecydował się dla każdego typu autobusów na różne stawki. W przypadku typu A to 8,73 zł/wzkm netto. Kursy autobusami typu B to z kolei 8,88 zł/wzkm netto. Z kolei w przypadku solówek wychodziło 8,95 zł/wzkm netto.

We Wrocławiu mieli pewien orzech do zgryzienia. Na pewno niemiłym zaskoczeniem był bardzo niski budżet. Z kolei stawki przewoźników można tłumaczyć ryzykiem, które przerzucał na nich SIWZ oraz rynkową wyceną oczekiwań miasta. Wydawało się więc, że dojdzie do unieważnienia przetargu i obniży wymagań, choć w obecnych realiach i to mogłby nie gwarantować znalezienia tańszego operatora.

Dziś okazało się, że jednak znaleziono dodatkowe pieniądze. Dzięki temu dziś magistrat mógł rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę DLA. Nie spodziewamy się odwołań do KIO, więc możemy powoli czekać na podpisanie umowy z wrocławskim przewoźnikiem. I od razu możemy powiedzieć o kilku ciekawostkach.

Wrocławski debiut Nowego Urbino
Jak dowiedzieliśmy się od Grzegorza Bajorka, dyrektora finansowego DLA firma na dostawcę autobusów podstawowych wybrała Solarisa. Przewoźnik pozyska od producenta "jamników" łącznie 17 pojazdów- cztery nU12 i 13 sztuk nU10,5. Każdy z nich będzie w dosyć ciekawej konfiguracji aby sprostać wymaganiom urzędników. Będzie to więc debiut autobusów z tej rodziny we Wrocławiu i to w bardzo ciekawym stylu.

Kolejną ciekawostką jest SIP. Prócz standardu, który znamy już z żółto-czerwonych SOR-ów śląskiego konsorcjum pojawi się kompletna nowość w Polsce. Solarisy będa posiadały pełnowymiarowe wyświetlacze boczne z każdej strony pojazdu! Nie możemy się doczekać efektu końcowego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Wrocław
UM
DLA Wrocław
Arriva
Mobilis
Solaris
  • czeslaw2 – 30.03.2019

    Współczujemy opłaconym klakierom marnego auta niemieckiego. Gratulations for SB&C!

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....