TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wojewoda odpowiada miastu ws. PKS Poznań: Mam wątpliwości
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 07.03.2019 13:30:31 1 komentarz
Wojewoda odpowiada miastu ws. PKS Poznań: Mam wątpliwości

-"Działania miasta budzą moje wątpliwości i należy się zastanowić, czy prezydent Poznania zrobił wszystko, by uratować PKS" – podkreślił wojewoda wielkopolski. Zdaniem prezydenta Poznania, działalność PKS Poznań SA jest od lat nierentowna; rozważana jest likwidacja spółki - o tym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ 

Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, sytuacja PKS Poznań jest na tyle trudna, że "brak jest możliwości kontynuowania działalności w dotychczasowej formie". Prezydent przypomniał, że miasto przejmując akcje PKS Poznań S.A. od Skarbu Państwa Poznań opracował pięcioletni plan rozwoju spółki. W tym czasie przeprowadzono restrukturyzację spółki, dążąc do tego, by doprowadzić poznański PKS do uzyskania rentowności.

Według władz miasta, możliwości dalszej restrukturyzacji spółki są znacznie ograniczone. Teoretycznie – jak wskazują - można nadal likwidować nieopłacalne połączenia - tyle że obecnie nierentownych jest ponad 90 proc. z nich. Jaśkowiak podkreślił, że w takiej sytuacji działalność spółki nie miałaby sensu, zatem niezbędne jest wprowadzenie zmian. Wśród rozważanych rozwiązań jest m.in. nieodpłatne przekazanie przez miasto akcji PKS Poznań S.A. samorządowi wojewódzkiemu, lub podział spółki.

Do wojewody

Przedstawiciele PKS Poznań S.A. po spotkaniu z prezydentem Poznania, zwrócili się z prośbą o wsparcie do wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

-"W mojej ocenie miasto kieruje się wyłącznie interesem ekonomicznym, zupełnie ignorując interes społeczny, a więc tych, dla których komunikacja autobusowa jest jedynym środkiem transportu. Działania miasta budzą moje wątpliwości i należy się zastanowić, czy prezydent zrobił wszystko, by uratować poznański PKS? Tak pospieszne szukanie rozwiązań w sprawie przyszłości PKS-u i chęć ich niezwłocznego wdrożenia oceniam skrajnie krytycznie" – podkreślił wojewoda po spotkaniu z pracownikami spółki.

Hoffmann wskazał, że prezydent Poznania powinien wstrzymać się ze swoimi decyzjami i poczekać na szczegóły rządowego programu związanego z przywracaniem połączeń autobusowych. Jak mówił, "na przełomie kwietnia i maja poznamy projekt ustawy przywracający lokalne połączenia autobusowe".

-"W mojej ocenie prezydent Jacek Jaśkowiak zamiast działać pospiesznie i chaotycznie, powinien poczekać na przyjęte rozwiązania w tym zakresie, co być może pozwoli na uratowanie połączeń do miejsc, które są pozbawione innych środków komunikacji publicznej, takiej jak np. kolej" – zaznaczył.

PKS vs. MPK

Przedstawiciele PKS Poznań S.A. w piśmie do wojewody podkreślili, że dotacja dla PKS Poznań S.A. w wysokości 6 mln zł jest nieporównywalnie niższa niż środki, jakie otrzymuje z miasta MPK – jak podają w piśmie – około 220 mln zł. Według przedstawicieli poznańskiego PKS-u już 19 marca radni mają podjąć decyzję o likwidacji PKS-u, wybierając zaprezentowany przez prezydenta wariant.

Pracownicy spółki zaznaczyli, że w ich opinii pośpiech prezydenta Poznania jest niezrozumiały, szczególnie w kontekście zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawickiego programu przywracania połączeń autobusowych. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKS
PKS Poznań
  • Jakub Wieczorkowski – 07.03.2019

    Miasto Poznań już dawno powinno pozbyć się PKSu.

  • pyrlander – 08.03.2019

    Tak naprawdę to dziwny układ - miasto utrzymuje również linie nie docierające do niego, a zainteresowane gminy i lowiaty mają to gdzieś. Prawda jest taka, że to zadanie dla wojewódzkiej administracji państwowej (wojewoda) i samorządowej (marszałek). Wojewoda wielkopolski po raz kolejny ośmiesza siebie i sprawowany urząd.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....