Wnioski o reaktywacje autobusowych linii od sierpnia

infobus
12.07.2019 07:00
0 Komentarzy

Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać wnioski o reaktywowanielinii do Funduszu Autobusowego. Uwaga – trzeba będzie się z tym pospieszyć, bo rządchce zdążyć przed rokiem szkolnym i … wyborami.

Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski o reaktywowanie liniido Funduszu Autobusowego. Cały czas jednak nie znamy podziału środków naposzczególne województwa. Zdaniem rządu, taki grafik ma pojawić się na dniach. MinisterstwoInfrastruktury liczy, że dzięki temu wsparciu pierwsze reaktywowane linie zdążąruszyć wraz z początkiem nowego roku szkolnego

-„Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać dowojewodów wnioski do funduszu autobusowego powołanego ustawą, która wchodzi wżycie 18 lipca – poinformował w czwartek w Miechowie (Małopolskie) minister infrastrukturyAndrzej Adamczyk.

„To od państwa bardzo dużo zależy czy te białe plamy namapach wykluczenia komunikacyjnego zostaną zlikwidowane” – mówił Adamczyk izaznaczył, że samorządy mogą liczyć na pomoc rządu w przygotowaniu wniosków,analiz sytuacji, na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania związane zrealizacją projektu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Autobusowa ustawa

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych ocharakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Jej celem jestprzywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małychmiastach i na wsiach. Minister zwrócił się z prośbą do samorządów o współpracęi uczestnictwo w programie.

Na mocy ustawy, która wejdzie w życie 18 lipca, utworzonyzostał państwowy fundusz celowy – Fundusz rozwoju przewozów autobusowych ocharakterze użyteczności publicznej. Przepisy ustawy nie odnoszą się doprzewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej.

Roczny budżet funduszu ma wynosić co najmniej 800 mln zł ztym, że w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 300 mln złotych. Rządowa dopłatadla samorządów została ustalona na kwotę nie wyższą niż do 1 zł dla 1wozokilometra przejechanego przez autobus. Oznacza to, że dzięki funduszowirocznie zostanie wygenerowanych co najmniej 800 mln km więcej. W tym roku naten cel zostanie przeznaczonych 300 mln złotych.

Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostałyzlikwidowane z powodu deficytu – przychody z biletów były niższe niż kosztyutrzymywania tych linii.

-„Rząd polski zdecydował, że państwo będzie brało nasiebie obowiązek wyrównania tego deficytu” – powiedział na koniec swojego wystąpienia  minister.

Wnioskowa procedura

Od sierpnia samorządy będą mogły składać wnioski odofinansowanie przewozów autobusowych na swoim terenie. Nie znamy jeszczejednak kwot, jakie mają trafić do poszczególnych województw. Ma to ustalić specjalnerozporządzenie rady ministrów, które w zasadzie już dawno temu miało być opublikowane.

Równolegle trwają prace nad kształtem porozumienia międzyorganizatorem przewozów, a wojewodą, który będzie odpowiedzialny za nabórwniosków. Zdaniem rządu, urzędy wojewódzkie już są przygotowane do nowej roli.

Z kolei za komunikację z przewoźnikami ma być odpowiedzialneministerstwo, które będzie informować samorządy, jak uzyskać dofinansowanie do zlikwidowaćprzewozów.

Zdaniem MI, nabory wniosków mają być bardzo krótkie – przewoźnicyautobusowi dostaną najwyżej kilka dni na złożenie wniosków i takie samo szybkiebędzie rozstrzygnięcie, tak aby podpisanie umów mogło nastąpić pod koniecsierpnia – przed pierwszym szkolnym dzwonkiem i … wyborami.

Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury niektóre samorządy sątak dobrze przygotowane do wejścia w życie autobusowi ustawy, że nowe połączeniaautobusowe rusza już od 1 września. Które są to samorządy – jak na razie nie wiadomo.

Komentarze