TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warszawa: DOŚĆ nagonki na kierowców autobusów! [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.07.2020 21:00:07
Warszawa: DOŚC nagonki na kierowców autobusów [FILM]

Od kilku dni trwa nagonka medialna na kierowców autobusów miejskich. Niestety część opinii publicznej wydała wyrok bez oficjalnych i potwierdzonych informacji.

-"Nie dajmy sobie wmówić, że narkomani prowadzą autobusy w Warszawie. To jest tak oburzające i tak nieprawdopodobne. Nie zgadzamy się na to. Medialna nagonka może zniszczyć życie uczciwym ludziom – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Kierowca bez zarzutów

Stołeczny ratusz nie otrzymał 8 lipca wyników testów kierowcy, który spowodował kolizję na Bielanach.

-"Nie otrzymaliśmy ich również dzisiaj, 9 lipca. Późnym popołudniem pełnomocnik kierowcy przekazał informacje, że kierowca nie usłyszał zarzutów dotyczących prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających. Opinia z badań toksykologicznych w żaden sposób nie potwierdza obecności we krwi środków odurzających – podkreśla Renata Kaznowska.

Obrońca mężczyzny, adw. Mariusz Bartosiak przekazał PAP, że sąd nie uwzględnił wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztu. Zaznaczył również, że jego klient nie otrzymał zarzutu jazdy pod wpływem, ani po użyciu narkotyków.

Bartosiak zaznaczył również, że dalsze kroki w sprawie zależą od prokuratury, która ma teraz siedem dni na ewentualne zażalenie na decyzje sądu.

"To prokuratura zdecyduje o ewentualnych czynnościach procesowych, złożeniu zażalenia, umorzeniu postępowania, czy jednak kierowaniu aktu oskarżenia" - zaznaczył adwokat.

Jak informował portal tvp.info, 25-latkowi zarzucono posiadanie narkotyków i spowodowanie przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Nie tylko w Warszawie

Kaznowska podczas czwartkowego briefingu przypomniała też, że obecnie pracodawca nie ma prawa do wykonywania samodzielnych, wyrywkowych kontroli prewencyjnych. Dlatego - jak zaznaczyła - miasto od lat zwraca się o zmianę przepisów. Podkreśliła, że pismo do premiera w tej sprawie przekazano również po wypadku na moście Grota.

-"W nawiązaniu do dotychczasowej korespondencji pan premier zawiadamia mnie, że moje pismo w sprawie podjęcia pilnych prac legislacyjnych przesyła do pani minister rodziny, pracy i polityki społecznej" - poinformowała Kaznowska. "Czy to jest, szanowni państwo, faktyczny przejaw troski o pasażerów transportu publicznego w Polsce? Nie, ja mam absolutne poczucie cynicznego wykorzystywania tej sytuacji i również tragedii ludzkich w kampanii wyborczej" - oceniła.

Zobaczcie dzisiejszą konferencję na filmie:


Czas na opamiętanie

Kaznowska zaznaczyła też, że Warszawa ma jeden z najlepszych i najbardziej rozwiniętych transportów publicznych w Europie, na co wydaje 3 mld zł.

"Dzisiaj dowiadujemy się, że transport publiczny w Warszawie jest zagrożony, ponieważ jeden kierowca pod wpływem środków psychoaktywnych spowodował wypadek. Chyba naprawdę czas na opamiętanie" - mówiła.

Dodała, że potrzebne są "bezwzględnie i natychmiast pilne przepisy, które pozwolą nam reagować, kontrolować prewencyjnie". "Rząd dzisiaj pokazuje, że działa. Ja pokazuję, jak działa. Pismo do pani minister - sprawa załatwiona, odfajkowana" - mówiła.

Kaznowska podczas briefingu była pytana o regulacje obowiązujące w Krakowie, gdzie - według dziennikarki - każdy kandydat na kierowcę lub motorniczego musi podpisać zgodę na testy, zarówno na obecność alkoholu we krwi, jak i narkotyków oraz o to, czy w związku z tym władze Warszawy też przewidują takie rozwiązania.

Jak zaznaczyła w odpowiedzi, ratusz chce zmiany regulacji ogólnopolskich, aby "wszędzie obowiązywały te same przepisy". "Nasi przewoźnicy radzą sobie przede wszystkim przygotowując regulaminy organizacyjne, wprowadzając zapisy wynikające z bhp, ale to są tylko wytrychy, które nie zawsze działają" - zaznaczyła.

Przypomniała, że pracownicy mają prawo skarżyć pracodawców do sądów pracy i w na przykład w lutym br. sąd orzekł o konieczności przywrócenia do pracy pracownika ze stołecznych Miejskich Zakładów Autobusowych. "Żądamy więc zmiany przepisów i dania nam uprawnienia do wyrywkowego kontrolowania naszych pracowników, a nie szukania obejść, bo jak widzimy po procesach sądowych, jest to zwyczajnie nieskuteczne" - oceniła wiceprezydent stolicy.

Niemiecka spółka i polscy pasażerowie

Zapytana o przyszłość współpracy miasta z przewoźnikiem, którego autobusy brały udział w wypadku, podkreśliła, że przypadki osób pracujących pod wpływem narkotyków zdarzają się też w innych zawodach i miastach.

"Nie dajmy sobie wmówić, że narkomani w niemieckiej spółce przewożą warszawiaków, bo to jest oburzające. Jestem przekonana, że jeśli idzie o pracę pod wpływem narkotyków, mamy do czynienia z pewnym problemem społecznym, który nie dotyczy jedynie kierowców autobusów w Warszawie, ale też innych zawodów i miast. Jestem gotowa się założyć, że takie przypadki są w każdym innym polskim mieście oraz spotkamy się z tym też wśród taksówkarzy, pracowników fabryk, klubów itd." - wyjaśniła wiceprezydent.

Po wtorkowym wypadku spółka Arriva zapewniła, że choć kwestia badań kierowców na zawartość narkotyków nie jest uregulowana prawnie, żaden kierowca Arrivy bez wykonanego badania nie usiądzie za kierownicę. "Działamy w stanie wyższej konieczności i prosimy pracowników o współpracę" - powiedziała rzeczniczka spółki. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
kierowca
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....