TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warszawa, Arriva i IGKM apelują o zmiany w prawie. Po wypadkach
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.07.2020 10:00:53
Warszawa, Arriva i IGKM apelują o zmiany w prawie. Po wypadkach; fot. Polsat News

Autobusowa branża chce wypracować mechanizmy, które pozwolą zagwarantować pasażerom najwyższe bezpieczeństwo. Ale do tego potrzebna jest pomoc państwa.

7 lipca - ok. godz. 10.30 - na warszawskich Bielanach kierowca autobusu linii 181 uderzył w cztery zaparkowane pojazdy i latarnię. Jedna osoba, pasażerka autobusu, została przewieziona do szpitala z ogólnymi obrażeniami.

Jak poinformowała policja, 25-letni kierowca autobusu był trzeźwy, ale test na narkotyki wykazał w jego organizmie obecność środków odurzających. Mężczyzna został zatrzymany.

Po wypadku rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że w związku z decyzją o czasowym zawieszeniu umowy z Arrivą, autobusy tego przewoźnika nie wyjadą do odwołania na stołeczne drogi. Jak wskazała - pojazdy zapewnić ma pozostałych pięciu przewoźników, którzy realizują przewozy na terenie miasta.

Arrriva chce pomóc

Rzeczniczka spółki Arriva Joanna Parzniewska w przesłanym oświadczeniu zapewniła, że spółka w pełni szanuje decyzję miasta o czasowym zawieszeniu umowy, która - jak przypomniała - związana jest z okolicznościami wtorkowego wypadku autobusu w Warszawie.

Zaznaczyła, że Arriva chce ponadto, "razem ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, którym zależy na bezpieczeństwie transportu, wypracować odpowiednie mechanizmy, które pozwolą rozwiązać systemowo problem oraz zagwarantować bezpieczeństwo pasażerom".

-"Wystąpiliśmy do ministerstwa z pismem wskazującym na konieczność zmian prawnych w zakresie mechanizmów kontrolnych pracowników w transporcie publicznym. Bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak i wszystkich uczestników ruchu drogowego było, jest i będzie dla naszej firmy najwyższym priorytetem" - zapewniła.

Warszawa: Zmienić prawo

8 lipca Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany na konferencji prasowej przez PAP o wypadek, do którego doszło we wtorek w Warszawie z udziałem kierowcy autobusu miejskiego, u którego testy wykazały obecność środków odurzających.

-"Przede wszystkim chciałbym poczekać na ostateczne wyniki badań krwi, bo widzę, że media zaczęły już ferować przeróżnego rodzaju wyroki, a nie ma jeszcze potwierdzonych ostatecznie badań, więc poczekajmy jeszcze na ostateczne badania" - odpowiedział.

-"Jak wczoraj informowałem: mój zastępca na moje polecenie rozmawiał z firmą (Arrivą - PAP), w której kierowca był zatrudniony, która wykonuje usługi dla m.st. Warszawy. Te usługi zostały zawieszone, przynajmniej do wyjaśnienia tej sprawy" - podkreślał.

Prezydent stolicy dodał jeszcze: -"Jeżeli te wyniki się potwierdzą, poszukamy innego podwykonawcy."

-"My będziemy reagowali twardo, tylko przypominam, że polskie prawo pozwala badać kierowców, jeżeli chodzi o kwestie związane z alkoholem, natomiast nie ma przepisów, które pozwoliłyby sprawdzać kierowców przed tym, jak wsiądą do autobusu na obecność substancji psychoaktywnych i tutaj też jasno mówię, że należy zmienić prawo" – podkreślił.

Co zbadaniami?

Przypomnijmy, że o braku systemowych rozwiązań w zakresie badań na obecność narkotyków pisaliśmy w InfoBusie już TUTAJ

Informowaliśmy wówczas: Do tej pory antynarkotykowa i antyalkoholowa prewencja nie doczekała się jasnych przepisów w tym względzie mimo, że Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej o tej sprawie informuje rząd od przynajmniej 5 lat. Mamy nadzieje, że warszawski wypadek spowoduje zmiany w tym zakresie i polscy przewoźnicy otrzymają zgodę na przeprowadzania testów. Na razie bazują one na dobrej woli pracodawców i pracowników.

Do tej pory IGKM nie otrzymał wiążącej odpowiedzi ze strony administracji państwowej w tej sprawie.

Rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka napisała we wtorek na Twitterze, że "po wypadku autobusu na moście Grota-Roweckiego Warszawa wystosowała pismo do premiera o pilne zmiany legislacyjne dotyczące możliwości kontroli kierowców na obecność substancji psychoaktywnych". "Do dzisiaj nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi" – dodała.

Zdaniem rządu

Do wpisu urzędniczki odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller.

-"Jak widzicie państwo za wszystkie niepowodzenia w Warszawie winny jest rząd! A czym się zajmuje w takim razie prezydent Warszawy Trzaskowski? A wystarczy wprowadzić odpowiednie przepisy do regulaminu pracy. Na tym polega rządzenie, na szukaniu rozwiązań, a nie spychologii" – napisał na Twitterze.

Odpowiedział także warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki.

-"Pani rzecznik nie ma dzisiaj najlepszego dnia, bo w umowie z Arrivą zapisano, że..." i dodał kopię dokumentu z wyszczególnionym fragmentem: "honorowanie uprawnień pracowników ZTM, posiadających na legitymacji służbowej symbol +K+ lub +KW+ do: a) kontroli I) dokumentów kierowcy i autobusu, II) stanu psychofizycznego kierowcy autobusu, w szczególności pod kątem trzeźwości i braku wpływu środków odurzających". Post Lisieckiego udostępnił także rzecznik rządu, pisząc: "Na dodatek nawet umowa ze spółką przewiduje taką możliwość, o czym napisał poseł Paweł Lisiecki (...). Czy ktoś jeszcze ma kontrolę nad tym, co dzieje się w warszawskim ratuszu?".

W odpowiedzi Lisieckiemu Gałecka napisała:

-"Prosimy przestać manipulować. W przypadku podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem środków psychoaktywnych mamy prawo wezwać policję, która jako jedyna posiada atestowane narkotesty. Zgodnie z prawem my nie możemy ich przeprowadzać. O taką zmianę apelujemy do premiera".

Kontrola w praktyce

-"Działając w poczuciu najwyższej odpowiedzialności za zdrowie i życie pasażerów, rozpoczęliśmy badania wszystkich kierowców zatrudnionych przez Arriva, pomimo istniejącej luki prawnej oraz nieuregulowanych kwestii kontroli kierowców przez przewoźników pod kątem stosowania środków odurzających" – zaznaczyła i dodała.

Aktualnie trwa organizacja badań oraz wykonywanie testów. Parzniewska zaznaczyła, że testy rozpoczęły się jeszcze we wtorek.

-"Natomiast dzisiaj w związku z tym, że nasza realizacja usług jest wstrzymana, musimy to zorganizować w inny sposób i jesteśmy w trakcie tej organizacji" - powiedziała. Dodała, że kierowcy, mimo że nie są obecnie w pracy, będą wzywani na badania.

-"Na tę chwilę mogę powiedzieć, że organizujemy te badania. Żaden kierowca nie wyjedzie bez badań, a jeżeli odmówi, to zostanie odsunięty od obowiązków" - powiedziała.

Kierowcy Arrivy zostaną również przeszkoleni przez specjalistów w zakresie rozpoznawania oznak wpływu narkotyków.

-"Potwierdzimy bezpieczeństwo realizowanych przez nas przewozów. Pozostajemy też do pełnej dyspozycji służb i podmiotów kontrolujących" - wskazała.

Dodała, że do tej pory w Polsce żaden z przewoźników nie prowadził testów na obecność na narkotyków na taką skalę. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontrola
kierowca
Arriva
ZTM Warszawa
IGKM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....