TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Warsaw Bus Expo 2019: SOR i Jego Długość- NS18!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 13.03.2019 15:45:08 1 komentarz
Warsaw Bus Expo 2019: SOR i jego długość NS18!

SOR pokazał w Nadarzynie tylko dwa autobusy. Jednak słowo "tylko" może być w tym przypadku mocno niesprawiedliwe. Czeski producent zdecydował się jako jedyny na pokaz autobusu przegubowego. I to nie byle jakiego. "Proszę Państwa, oto pierwszy raz w Polsce Jego Długość: SOR NS18"!

Polska premiera NS18
Debiutujący w Polsce - na razie co prawda tylko targowo - NS18 to konstrukcja całkowicie niskopodłogowa o długości 18,75 m, szerokości 2,55 m i niespełna 3 m wysokości. Pojazd zaprojektowano z równomiernie rozmieszczonymi wejściami w układzie 2-2-2-2. Drzwi o jednakowej szerokości mają efektywny prześwit 1200 mm. Ich wariant może być zmienny w zależności od wymagań klienta.

To ile osób "Jego Długość" przewiezie zależy od konkretnej konfiguracji. Prototyp, który SOR prezentuje w Nadarzynie oferuje 47 miejsc siedzących na fotelach typu Ster 8MA Ultra Light, a dodatkowo 16 siedzeń jest dostępnych z niskiej podłogi, a więc bardzo przyzwoicie. Na stojąco może podróżować ok. 100-110 osób.

Układ jezdny oparto na rozwiązaniach firmy ZF. Z przodu zastosowano zawieszenie niezależne oparte na osi typu RL82EC. Środkowa to wleczona typu AV133. Most napędowy to przekładnia portalowa typu AV133 z przełożeniem 6,19. W wieży zabudowano silnik stojący FPT Cursor 9 o mocy 243 kW. To jednostka o pojemności 8,71 l, która osiąga 1400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. SOR zblokował ją z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów ZF Ecolife.

Stylistycznie nowa rodzina SOR-ów bardzo nam się podoba. Demonstracyjny przegub prezentuje się bardzo przyzwoicie. Dobra kolorystyka nadwozia oraz wnętrza dodatkowo potęguje to odczucie. Zresztą zobaczcie sami. NS18 na to w pełni zasługuje!

EBN kilka rozmiarów ma
SOR odważnie próbuje uczestniczyć w elektromobilnej grze. Nic więc dziwnego, że drugim pojazdem, który spotykamy na Warsaw Bus Expo jest elektrobus typu EBN9,5. Elektryczny SOR charakteryzuje się typową długością nadwozia jak na swoją klasę. Jest ono długie na 11,79 m. Mimo tego umożliwia podróż aż 69 pasażerom, w tym nawet 26 na miejscach siedzących.Część z nich to rozkładanie siedziska. Trzeba przyznać, że to bardzo doby wynik ja na "elektryka" w takim rozmiarze.

W demonstracyjnym egzemplarzu zastosowano silnik asynchroniczny trakcyjny TAM-Pragoimex, o mocy 120 kW. Jest on zasilany przez litowo-jonowe baterie Varty. Ich pojemność to ok. 100-120 kWh. Autobus może być ładowany przez złącze plug-in. Dzięki tak skompletowanemu wyposażeniu średni czas ładowania to 6-8 h. Jednak w opcji możliwy jest montaż pantografu do szybkich ładowań.

Znakiem charakterystycznym pojazdów z serii EBN jest zmieniona stylistyka konstrukcji, która odbiega od tej, którą znamy z rodziny pojazdów LH/CN/BN. Zaokrąglony przedni panel i wizualne wydłużona przednia szyba aż po reflektory nadają EBN większej dynamiki. Z kolei wysokie boczne okna z obniżoną dolną krawędzią powodują, że w środku jest bardzo jasno.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
targi
Warsaw Bus Expo
SOR
elektrobus
  • citaro – 14.03.2019

    "EBN9,5. Elektryczny SOR charakteryzuje się typową długością nadwozia jak na swoją klasę. Jest ono długie na 11,79 m" Te cyferki w symbolu oznaczają zbliżoną długość, więc jak EBN9,5 może mieś prawie 12 metrów długości?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....