TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Wa-Ma zapewni transport po PKS Gniezno
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.05.2019 17:00:34
Wa-Ma zapewni transport po PKS Gniezno; fot. Nasze Miasto-Gniezno

Firma Wa-Ma z Pyzdr przejęła zawieszone połączenia autobusowe PKS Gniezno. W planach jest kolejna linia. Jak widać transportowy rynek nie znosi próżni i samorządy, jak chcą to dobrze sobie radzą w takich awaryjnych sytuacjach.

Oficjalnie o transportowych zmianach poinformowano na konferencji prasowej, która miała miejsce 8 maja w Starostwie Powiatowym we Wrześni.

-"1 września uruchomiona zostanie kolejna linia Pyzdry-Pietrzyków - Szamarzewo - Sokolniki - Bieganowo - Gorazdowo - Września. Dlaczego akurat we wrześniu? Kończy się rok szkolny, a główna liczba osób przewożonych jest to młodzież dojeżdżająca do szkół ponadgimnazjalnych. Poza tym firma musi się przygotować do świadczenia takich usług - mówił starosta Dionizy Jaśniewicz.

-"Ceny biletów nie zmienią się. Dostosujemy tabor do potrzeb pasażerów. W tej chwili bilet jednorazowy z Pyzdr do Wrześni kosztuje 9 zł, miesięczny 172 zł. a na przykład na odcinku Miłosław- Września 156 zł" - mówił z kolei Maciej Walicki, właściciel firmy WA-MA.

Proces upadku

Przypomnijmy, że 1 maja PKS Gniezno wycofał wszystkie połączenia autobusowe na terenie powiatu wrzesińskiego. Dlatego ponad 70 tysięcy mieszkańcom regionu groziło wykluczenie komunikacyjne. Przypomnijmy, jak do tego doszło:

29 kwietnia 2019 do Starostwa Powiatowego we Wrześni drogą mailową wpłynęło pismo przewoźnika PKS Gniezno sp. z o.o. z informacją o całkowitym zawieszeniu wszystkich połączeń autobusowych świadczonych przez PKS na terenie powiatu wrzesińskiego z dniem 1 maja 2019.

6 maja 2019 odbyło się spotkanie starosty wrzesińskiego z władzami wszystkich gmin powiatu w celu omówienia zaistniałej sytuacji i ustalenia działań mających na celu przywrócenie zawieszonych połączeń. Było to już siódme spotkanie samorządowców w sprawie transportu publicznego realizowanego przez firmę PKS. Od niemal roku firma, będąc w dużych kłopotach finansowych, podejmowała próby włączenia samorządów do współfinansowania swoich usług, odwołując się zwykle do argumentacji – "jeśli nie dołożycie, zamkniemy kolejne kursy". Propozycje nowych rozkładów jazdy nie były poparte rzetelnymi analizami ani argumentami. Wobec powyższego samorządy zdecydowały, że nie będą dofinansowywać działań, które tak naprawdę nie zaspokoją realnych potrzeb mieszkańców, a będą służyć utrzymaniu firmy na rynku i podjęły działania, by stworzyć alternatywę dla oferty PKS-u i przygotować się na sytuację, kiedy PKS upadnie i przestanie świadczyć usługi.

Wchodzi Wa-Ma

Przedsiębiorstwem, które było i jest zainteresowane przejęciem połączeń autobusowych po firmie gnieźnieńskiej, jest firma WA-MA Macieja Walickiego z Pyzdr. 18 lutego WA-MA, realizując zadania publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu wrzesińskiego, uruchomiła dwie regularne linie relacji:


 • linia nr 1 relacji: Pyzdry-Lisewo-Kaczanowo-Września,

 • linia nr 2 relacji: Pyzdry-Zieliniec-Września.

PKS w Gnieźnie sp. z o.o. zobowiązał się, iż do końca czerwca br. będzie świadczył przewozy w ramach regularnego zbiorowego transportu osób, w związku z tym firma WA-MA miała uruchomić kolejne regularne linie od 1 września br. Niestety w sytuacji, kiedy PKS zawiesił z dniem 1 maja 2019 świadczenie wszystkich usług przewozowych w ramach publicznego transportu zbiorowego, modyfikacji musiał ulec zrealizowany plan przejęcia transportu publicznego przez firmę WA-MA, co było przedmiotem spotkania władz samorządowych 6 maja 2019.

W tym samym dniu firma WA-MA Maciej Walicki uruchomiła trzecią regularną linię relacji:

 • Linia nr 3 relacji: Pyzdry-Spławie-Mikuszewo-Czeszewo-Miłosław-Września.

1 września firma WA-MA uruchomi kolejną linię relacji Pyzdry-Rataje-Pietrzyków-Samarzewo-Sokolniki-Bieganowo-Gorazdowo-Września. Uruchomienie kolejnych linii będzie poprzedzone szczegółową analizą potrzeb. Jedną z możliwości włączenia kolejnych miejscowości do przebiegu tras będzie rozszerzenie czy modyfikacja przebiegu uruchomionych już linii.

Poniżej prezentujemy przebieg linii autobusowych w powiecie:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
PKS
PKS Gniezno
Wa-Ma
Wielkopolskie
 • Czajek Patryk Czajowski – 09.05.2019

  Wa-Ma bardzo ładnie rozegrała we Wrześni i Pyzdrach po PKS, brawo. Samo Gniezno również nie pozostaje bez transportu, gdy ten zapewnia w głównej mierze GPKS Atlas na wielu kierunkach, również tych przejętych po PKS, prywaciarze do Kłecka, Witkowa i Niechanowa. Tylko najważniejsze pytanie, co w końcu z Kiszkowem i Łubowem. Te 2 gminy zostają póki co skazane. Na razie nie ma tam chętnego

 • Dawid Dziuba – 09.05.2019

  Dziad zastępuje dziada. Świetnie

 • Kamil Nowakowski – 09.05.2019

  lepszy prywatny, niż państwowy! Wystarczy popatrzeć na Warmie i Mazury - tam 80% jest prywatnych, i sie znają na rynku

 • Piotr Pyć – 09.05.2019

  Używanymi autobusami Renault prawie 20-letnimi? Powodzenia...

 • Radosław Żywno – 09.05.2019

  Tak samo bedzie w Szczecinku juz niedługo.

 • Wojciech Liberda – 09.05.2019

  Cały problem polega na tym, że jak prywaciarz powie, że się nie opłaca to nie będzie jeździć, a PKS to i w niedzielę pojechał. Wiadomo dużo się zmieniło, ale tak do tej pory było...

 • Paweł Krzysztof Kołodziej – 10.05.2019

  Większość pksow które upadły miały upaść. Ich dyrektorzy czy tam prezesi dostawali nieźle premie za to. Plan Balcerowicza.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....