TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

W Wałczu Autosan vs Solaris. Bocian górą?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 26.08.2019 15:00:16
fot. UM Brodnica

Wałcz aż cztery razy podchodził do zakupu pięciu nowych autobusów z silnikami diesla. I wygląda na to, że wreszcie może zakończyć się on powodzeniem. A kontrakt walczą Autosan i Solaris. Nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, że to producent z Sanoka ma największe szanse na zwycięstwo.

Zakupowa historia
Przypomnijmy, że Wałcz już trzy razy szukał dostawcy piątki nowych autobusów- trzech klasy MIDI i dwóch MAXI. Za każdym razem kończyło się to niepowodzeniem. W pierwszym przetargu, w maju 2018 r. nikt nie chciał bowiem przystać na narzucone przez miasto terminy dostaw. Wtedy dostawy zaplanowano w dwóch transzach. Dwa klasy MIDI i jeden standardowy miały zostać przekazane miastu między 26 października a 11 listopada 2018 r. Pozostałe dwa miały przyjechać kilka miesięcy później. Magistrat chciał je odebrać między 15 a 25 lutego 2019 r.

W kolejnym urzędnicy dali oferentom więcej czasu. Cała piątka miała trafić do Wałcza do końca czerwca 2019 roku. Jednak i tym razem skończyło się na zerowym zainteresowaniu. W październiku 2018 r. ogłoszono więc już trzeci przetarg. W nim nawet nie doszło do otwarcia ofert, gdyż popełniono błędy na etapie publikacji zamówienia.

Czwarte rozdanie
Po ponad półrocznej przerwie doczekaliśmy się czwartego podejścia do zakupu. Przetarg wystartował na początku lipca. Tym razem miasto postanowiło podzielić postępowanie na części. W pierwszym będą to trzy autobusy klasy MIDI z nadwoziami o długości 9,5 – 10,5 (+ 3%). W drugim natomiast chodzi o dwa klasy MAXI długie na 11,5 – 12 m (+ 3%). I tym razem z myślą o uzyskaniu niższych cen urzędnicy dopuścili możliwość zaoferowania autobusów niskowejściowych.

Autobusy będą objęte trzyletnią gwarancją całopojazdową lub do osiągnięcia przebiegu 170 000 km przez każdy z nich. Szczegółowo wymagania wobec nowych nabytków oraz kryteria oceny ofert opisaliśmy tutaj. Cała piątka ma trafić do Wałcza w ciągu 300 dni od podpisania umowy. To przy obecnych realiach dawało praktycznie 100% pewności, że wreszcie pojawi się upragniona przez urzędników przynajmniej jedna oferta.

Autosan vs Solaris, czyli +1 ponad oczekiwania
Dziś, 26 sierpnia minął termin składania ofert. Wałcz na zakupu w ramach obu zadań przygotował kwotę 5 385 000 PLN brutto. A to daje szacowany średni koszt pozyskania jednego autobusu w wysokości niespełna 875 610 PLN netto. Jak więc widać wycena nie zmieniła się od chwili pierwszego przetargu. Miasto może mieć jednak powody do zadowolenia. Wpadły mu bowiem dwie oferty, z których jedna mieści się w tych szacunkach.

Tańsze oferty przedstawił Autosan. Opiewają one na sumę 5 019 753 PLN brutto. Daje to ceny jednostkowe w wysokości 797 700 PLN netto za SanCity 10LF oraz 844 000 PLN netto za jego "MAXI-odpowiednika". Trzeba przyznać, że to bardzo atrakcyjne ceny, choć mogą nieco zastanawiać w kontekście prokuratorskiego śledztwa w Autosanie.

Droższe oferty, które nieznacznie przewyższają wałecki budżet przedstawił Solaris. Opiewają one na 5 592 195 PLN brutto. Daje to cenę jednostkową w wysokości 899 700 PLN netto za Nowego Urbino 10,5 oraz 923 700 PLN za jego dwunastometrowego "brata".

Obaj producenci zaoferowali objęcie autobusów czteroletnią gwarancją całopojazdową. Wobec takiej różnicy cenowej Autosan może powoli szykować się na zwycięstwo. A miasto może być usatysfakcjonowane, że kupi całkowicie niskopodłogowe "dziesiątki" i "dwunastki" bardzo tanio jak na obecne realia. 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Wałcz
UM
ZKM Wałcz
Autosan
Solaris
 • Artek Be – 26.08.2019

  Jeśli w ogóle je dostarczy... ;)

 • Kazik Jasiński – 26.08.2019

  Ostatnio dostarcza na bieżąco nawet przed terminem więc spoko 😎

 • Andrzej Orzechowski – 26.08.2019

  Już mi żal kierowców ...Autosan :(

 • Wojciech Jan Kruszyński – 26.08.2019

  A na zdjęciu Autosany z Brodnicy, jedyny plus tej miejskiej komunikacji. :P

 • Grzegorz Rutka – 27.08.2019

  Pan prezes Autosana ostatnio stwierdził, że są jednym z czołowym producentów autobusów w Europie, a ich konstrukcje są z górnej półki. :)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....