TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Ursus ma problem z komornikiem. Egzekucja na 10,6 mln zł
INFOBUS.PL / PAP - Opublikowano: 21.03.2019 14:15:57 1 komentarz
fot. Konrad Bek, phototrans.pl

Kłopotów Ursusa ciąg dalszy. Firma poinformował wczoraj, że na wniosek PKO BP doszło do zajęcia ruchomość. Bank chce w ten sposób odzyskać nieco ponad 10,6 mln zł, które zalega mu lubelski producent. Ursus zapewnia, że podjął już działania zmierzające do zawieszenia egzekucji.

Zarząd będącego w restrukturyzacji Ursus S.A. poinformował, iż w dniu 20 marca działający na wniosek PKO BP komornik przy Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód dokonał zajęcia ruchomości Emitenta obciążonych zastawami rejestrowymi nr:

 • 2470493 - zbiór rzeczy ruchomych przeznaczonych do przetworzenia - miejsce położenia zbioru Lublin, ul. Frezerów 7,
 • 2487980 - zbiór rzeczy ruchomych środki obrotowe - zapasy magazynowe - miejsce położenia zbioru Lublin, ul. Frezerów 7.

Bank rozpoczął egzekucję z zabezpieczeń rzeczowych, pomimo otwarcia w 7 listopada 2018 r. przyspieszonego postępowania układowego wobec Ursusa oraz pomimo prowadzonych przez firmę z bankiem rozmów i negocjacji odnośnie spłaty zobowiązań. Wskutek zajęcia czynności komornika zmierzają do wyegzekwowania należności głównej w kwocie 10 031 697,77 zł, odsetek wynoszących 618 094,29 zł (do dnia 5 marca 2019r.) oraz kosztów postępowania. Jak wskazuje Ursus działania komornika utrudniają działalność, m.in. dlatego, iż zostały skierowane do przedmiotu zabezpieczenia niezbędnego do prowadzenia przedsiębiorstwa - tj. surowców, materiałów i półproduktów, z których spółka na bieżąco korzysta na potrzeby prowadzonej produkcji.

Ursus informuje, że podjął stosowne działania prawne zmierzające do zawieszenia postępowania egzekucyjnego oraz do uchylenia zajęć, o efektach których poinformuje odrębnym raportem bieżącym. Dodać jeszcze należy, że formalną podstawą wszczętej egzekucji jest opatrzone klauzulą wykonalności oświadczenie w formie aktu notarlianego o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postepowania cywilnego złożone przez Urusa jako zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego na podstawie umowy o linię kredytową wielocelową z dnia 7 października 2015 r.

Jak zwraca uwagę portal bankier.pl to już drugi raz w ciągu ostatniego półrocza jak Ursus zataił przed inwestorami mniejszościowymi kluczową dla spółki informację. Żeby było jeszcze ciekawiej prze upublicznieniem tej wiadomości główny akcjonariusz firmy dokonał sprzedaży sporego pakietu akcji. Doszło więc do sytuacji, w której główny udziałowiec pozbywa się akcji zanim inwestorzy poznają wpływ informacji na cenę akcji.

W raporcie Ursusa możemy przeczytać, że:

"Powodem podjęcia przez Emitenta decyzji o opóźnieniu przekazania do publicznej wiadomości informacji o otrzymaniu powyższej korespondencji jest fakt, iż na dzień niniejszego raportu, tj. 11 marca 2019r. komornik nie podjął innych czynności egzekucyjnych ponad doręczenie opisanych pism.

Ujawnienie ww. Informacji Poufnej zostało uzależnione przez Zarząd Spółki od zaistnienia szczególnej okoliczności lub szczególnego wydarzenia, tj. przystąpienia przez komornika do zajęcia ruchomości będących przedmiotem egzekucji lub podjęcia przez komornika dalszych czynności z udziałem Spółki w zw. z egzekucją z ww. nieruchomości.

Na obecnym etapie, wobec wyłącznie otrzymania korespondencji oraz podjęcia przez Emitenta czynności prawnych zmierzających do zawieszenia postępowania egzekucyjnego faktyczna egzekucja z ww. przedmiotów nie jest jeszcze przesądzona.

Spółka poda pełną informację dotyczącą otrzymanych pism w dniu przystąpienia przez komornika do zajęcia ruchomości lub w dniu podjęcia przez komornika dalszych czynności z udziałem Spółki w zw. z egzekucją z ww. nieruchomości - w zależności co nastąpi szybciej, tj. niezwłocznie gdy zostaną podjęte faktyczne działania (nie tylko formalne)."

Giełda bardzo gwałtownie zareagowała na komunikat Ursusa, co na chwilę obecno daje wynik o 8% niższy w porównaniu z wczorajszym notowaniem. Nie są to zdecydowanie pozytywne informacje na temat dalszych losów Ursusa. W tej sytuacji ograniczone zaufanie inwestorów może wywołać kolejne reperkusje.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Ursus
 • Kamil Nowakowski – 21.03.2019

  Hah, Ursus szybko powstał i tak szybko upadł Solbus dłużej żył, niż ten Ursuseł :v

 • Michał Piwowarczyk – 21.03.2019

  I tak zapłaci za to PFR czyli my wszyscy którzy płacimy podatki....

 • Aurelia – 21.03.2019

  Co tam 10 mln, Ursus ma jeszcze pożyczkę z BGK na 10 razy więcej. Historyczna marka znowu przejdzie do historii. PFR miał kupić trochę udziałów Solarisa od Hiszpanów, ale teraz za tą samą cenę będzie mógł kupić całego Ursusa. Tylko należy zadać pytanie czy opłaca się kupować upadającą firmę, czy lepiej kupić niewielki pakiet w stabilnie rozwijającej się firmie. Interes Ursusa polegał chyba tylko na spekulacjach giełdowych. Słabo widzę NCBR i polski autobus elektryczny. W przedsięwzięciu pozostał tylko Ursus, który zaraz splajtuje i po wielkim programie pozostanie tylko klapa narodowa. To jest niestety obraz polskiej motoryzacji.

 • Łukasz Borowiecki – 22.03.2019

  "Firma poinformował wczoraj, że na wniosek PKO BP doszło do zajęcia ruchomość." To Polak pisał?😬

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....