TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Urodziny w Poznaniu - Poznańska komunikacja miejska ma 130 lat
Marcin Jurczak - Opublikowano: 30.06.2010 09:15:21 1 komentarz
Urodziny w Poznaniu - Poznańska komunikacja miejska ma 130 lat

27 czerwca uroczyście obchodzono w Poznaniu 130 lat komunikacji miejskiej. W ramach obchodów przez centrum przejechała okolicznościowa parada, a mieszkańcy licznie przybyli zwiedzać obiekty zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej.

Historia tramwaju w Poznaniu sięga roku 1880. Wtedy to bowiem otwarto pierwszą linię tramwaju konnego, prowadzącą z dworca kolejowego na Stary Rynek. Uroczysta parada wyruszyła w samo południe z ronda Kaponiera, a na jej czele stanął właśnie tramwaj konny. Na pokładzie wagonu jechali m.in. Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny i Dyrektor Naczelny MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Tulibacki. Za „konką”podążyły tramwaje elektryczne różnych typów: skład wagonów N, dalej m.in. dwie stodwójki. Warto zwrócić uwagę na tramwaj typu 105N, który pojechał w paradzie solo. Na co dzień wraz z pierwszym w składzie wozem 194 tramwaje 105N kursują jako brygada linii 11. Był „klasyczny”skład 105Na w reklamie patrona medialnego, a także Moderus Alfa z malowaniem w charakterystyczne pasy (skład 152+153). Tabor z demobilu reprezentowały wagon holenderski i helmut (w tej roli wagon 685 –w malowaniu Rheinbahn Duesseldorf). W paradzie jechały także wagony nowsze –Tatra RT6N1, Siemens Combino, wyprodukowana w FPS Puma. Tramwajową część parady zamykał prototypowy egzemplarz Solarisa Tramino.

Licznie reprezentowana była także trakcja autobusowa. Za warszawskim Sanem H100B pojechały m.in. ogórek z przyczepą, DAF MB200 czy Jelcz PR110. Atrakcją było pojawienie się Ikarusa 280 –odnowionego i pomalowanego na czerwono. Wśród najnowszych nabytków MPK były m.in. autobus hybrydowy i Solaris Urbino 12 –pierwszy z tegorocznej dostawy (niemalże prosto z fabryki, jeszcze bez oznaczeń przewoźnika).

Pogoda dopisała, nic dziwnego że przejście parady obserwowane było przez setki mieszkańców miasta. Pojazdy przejechały z ronda Kaponiera, przez ul. Św. Marcin do Marcinkowskiego. Przez ul. 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i Kraszewskiego nastąpił przejazd na ul. Zwierzyniecką. Tutaj kolumna zatrzymała się, a jadące w niej pojazdy stały się elementami okolicznościowej ekpozycji. Tłumy zebrane na trasie parady przeszły na teren zajezdni przy ul. Gajowej, dla której jubileusz ten był niestety najprawdopodobniej ostatnim. A szkoda, bo obiekt ten towarzyszy komunikacji tramwajowej od samego początku –zajezdnia obchodziła wraz z tramwajami 130-te urodziny. Dla zwiedzających otwarto m.in. hale, w których mieści się spółka-córka MPK –firma Modertrans. Była okazja zobaczyć chociażby wagony modernizowane dla ZKM Gdańsk. Przed halą stało pudło wozu ND –doczepka sanocka przechodzi remont, a docelowo dołączyć ma do parku wagonów historycznych.

Nie zabrakło okolicznościowego tortu, który z hali Modertransu wyjechał na tramwajowej lorce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja taboru gospodarczego. Spore kolejki ustawiały się m.in. do ciężarowej Scanii, która całkiem niedawno zasiliła park pojazdów pogotowia autobusowego. Przed halą zajezdni swoje umiejętności prezentowali pracownicy Zakładowej Służby Ratowniczej. W roli wykolejanego wystąpił wagon typu 105N. Chętnych do zwiedzenia innych poznańskich zajezdni zabrały w trasę dwa wagony holenderskie. Wykonały „kółko”przez zajezdnię przy ul. Głogowskiej i zajezdnię przy ul. Madalińskiego. Pasażerowie także i tu usłyszeć mogli kilka ciekawostek dotyczących poznańskiej komunikacji miejskiej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Poznań
zajezdnia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....