Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Unia szykuje się na elektromobilność. Lista surowców krytycznych

infobus
12.09.2020 11:00
0 Komentarzy

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek nowy wykazsurowców krytycznych, dodając do niego materiały, które mają pomóc UE przejśćna elektromobilność. Komisja zaprezentowała też plan działań, które majązmniejszyć zależność Europy od państw trzecich.

Z polskiej perspektywy ważne jest, że na liście surowcówkrytycznych utrzymany został węgiel koksowy, którego największym producentem wUnii jest Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

„Cieszę się, że się udało – to niezwykle ułatwiJastrzębskiej Spółce Węglowej pozyskiwanie środków na kolejne inwestycje,rozszerzanie działalności na przykład w kierunku wytwarzania wodoru oraztworzenie nowych miejsc pracy” – skomentował decyzję KE europoseł JerzyBuzek (PO), który był zaangażowany w lobbing w tej sprawie.

Polityk tłumaczy, że węgiel koksowy jest na razie nie dozastąpienia w produkcji stali, która z kolei jest kluczowym elementem łańcuchadostaw dla energetyki wiatrowej, przemysłu kolejowego, motoryzacyjnego czylotniczego.

Z myślą o bateriach

Komisja Europejska zaznaczyła, że wykaz surowców krytycznychzaktualizowano, aby uwzględnić ich zmieniające się znaczenie gospodarcze iwyzwania związane z ich dostawami w oparciu o zastosowanie przemysłowe. Nazaktualizowanej liście jest 30 pozycji. Do wykazu dodano lit, który wchodzi wskład m.in. baterii do samochodów elektrycznych.

„W przypadku samych tylko baterii na potrzebysamochodów elektrycznych i magazynowania energii Europa będzie potrzebowałanawet 18 razy więcej litu do 2030 r., a do 2050 r. – nawet 60 razy więcej”- mówił na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE Marosz Szefczovicz.

Analitycy z Brukseli przygotowali prognozę dotyczącąsurowców krytycznych w odniesieniu do strategicznych technologii i sektorów wperspektywie lat 2030 i 2050. UE chce w przyszłości uniknąć zakłóceń wstrategicznych łańcuchach dostaw, które miały miejsce w związku zkoronawirusem.

„Nie możemy pozwolić na zastąpienie obecnegouzależnienia od paliw kopalnych zależnością od surowców krytycznych” -zaznaczył Szefczovicz.

Obieg zamknięty

Przedstawiony przez Komisję plan działania zakłada m.in.wzmocnienie krajowego zaopatrzenia w surowce w UE, dywersyfikację źródełzaopatrzenia z państw trzecich, a także zmniejszenie zależności od pierwotnychsurowców krytycznych przez wykorzystanie zasobów w obiegu zamkniętym.

„Jeśli poddalibyśmy recyklingowi wszystkie staresmartfony, które mamy w domach, i wykorzystali surowce krytyczne w nichzawarte, moglibyśmy mieć materiały na 4 mln baterii do samochodów” – mówiłwiceszef KE.

W najbliższym czasie Komisja ma powołać europejski sojusz narzecz surowców. Ma on połączyć wszystkie zainteresowane strony, pracując narzecz zwiększenia unijnego łańcucha dostaw metali ziem rzadkich. Z czasemsojusz ma być rozszerzony, by zaspokajać inne potrzeby w zakresie surowcówkrytycznych i metali nieszlachetnych.

Komisja ma też określić z państwami członkowskimi projektywydobywcze i przetwórcze, które można uruchomić w UE jeszcze do 2025 r. Tu znówsą ważne informacje dla Polski – szczególny nacisk ma być bowiem położony naregiony górnictwa węglowego i inne regiony w okresie transformacji.

Do końca 2021 r. Komisja ma opracować kryteriazrównoważonego finansowania sektorów górnictwa i wydobywczego. Ma też określićmożliwości pozyskiwania wtórnych surowców krytycznych z zapasów i odpadów UEoraz wskazać obiecujące projekty dotyczące odzyskiwania surowców do 2022 r.

Komentarze