TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Unia chwali nas za ... ustawę o elektromobilności
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 13.06.2018 12:00:25
Unia chwali nas za ... ustawę o elektromobilności

W zeszłym tygodniu wiceszef KE chwali polską ustawę o elektromobilności; "efekty zobaczymy szybko"

-"Cieszę się, że w Polsce uchwalona została ustawa dotycząca elektromobilności i paliw alternatywnych; jestem całkowicie przekonany, że zobaczymy jej efekty bardzo szybko - oświadczył na konferencji w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

Komisarz wziął udział w konferencji poświęconej elektromobilności, zorganizowanej w Brukseli przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Na spotkaniu w brukselskim muzeum motoryzacji Autoworld można było oglądać i testować polskie technologie w dziedzinie elektromobilności, w tym pojazdy elektryczne polskich firm.

Szefczovicz w swoim wystąpieniu wskazał na siłę sektora motoryzacyjnego w Polsce.

-"To jedna z tych branż, która doświadcza pozytywnych efektów transformacji w sektorze transportu. Cieszę się, że w Polsce uchwalona została ustawa dotycząca elektromobilności i paliw alternatywnych. Jestem przekonany, że efekty tej transformacji zobaczymy bardzo szybko" – zaznaczył.

Dodał, że Polska rozumie wagę i znaczenie dla przyszłości przemysłu, jakim jest elektromobilność. Podkreślał, że jeśli jakiś kraj chce być liderem w tej branży, musi rozwinąć silną gałąź produkcji baterii. "Szacujemy, że wartość tego rynku osiągnie w 2025 roku 250 mld euro" - zaznaczył.

Powiedział, że w Polsce ta gałąź gospodarki rozwija się, wskazując m.in. na fabrykę baterii we Wrocławiu, a także polskie firmy zajmujące się produkcją baterii. Podkreślił, że Polska ma również silną branżę produkcji autobusów elektrycznych, wymieniając firmę Solaris i jej autobusy elektryczne. "Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć te autobusy na ulicach Brukseli, mają się tu pojawić w przyszłym roku" – dodał.

W 2018 r. po polskich drogach jeździło 95 autobusów elektrycznych, a w 2023 r. – według szacunków polskiego Ministerstwa Energii – będzie ich 1,5 tysiąca. Obecnie w Polsce jest 480 stacji ładowania, a w 2021 r. ma być ich 6,4 tysiąca. Polska jest trzecim krajem w Europie po względem liczby autobusów elektrycznych, które są użytkowane w transporcie. Polskie firmy eksportują także autobusy elektryczne do innych krajów.

W konferencji wziął udział wiceminister energii Michał Kurtyka. Jak powiedział dziennikarzom, Polska chce zerwać ze stereotypem kraju, który nie ma innowacyjnych pomysłów. Wskazał, że konferencja w Brukseli to pokaz polskich możliwości, jeśli chodzi o nowe rozwiązania w elektromobilności. "To pokazuje, że jesteśmy krajem, w którym pojawiają się bardzo innowacyjne i dobre pomysły" – zaznaczył.

1070 elektrobusów

Przypomniał, że Polska przeprowadziła przed kilkoma miesiącami największy w Europie przetarg na autobusy elektryczne. "Ponad 1070 autobusów w ramach programu bezemisyjnego transportu zasili polskie drogi od 2020 r. To największe takie przedsięwzięcie w Europie. (..) Nie dość, że bardzo szybko wchodzimy w tę rewolucję elektromobilności, to od razu pokazujemy, że mamy rozwiązania i potencjał do tego, żeby współkreować rzeczywistość technologiczną i przedsiębiorczą" – zaznaczył.

Marta Gajęcka z Polskiego Komitetu Energii elektrycznej (PKEE), która przewodniczy Zespołowi ds. Bezpieczeństwa Energetycznego przy Kancelarii Prezydenta, powiedziała dziennikarzom, że konferencja została zorganizowana z prostego powodu – elektromobilność jest przyszłością, a polskie firmy mogą w niej uczestniczyć.

"Należy pamiętać o tym, że dziś 8 proc. polskiego PKB to przemysł motoryzacyjny. Dlatego jesteśmy ważnym graczem na rynku motoryzacyjnym. Na tym rynku obserwujemy ewolucję w kierunku elektromobilności i dobrze byłoby, żebyśmy należeli do grona liderów" – zaznaczyła.

Jak podkreśliła, elektromobilność oznacza nowe modele biznesowe dla branży energetycznej, które w tym sektorze chcą rozwijać swoje usługi. "Firmy takie jak Solaris, które dostarczają nowoczesne autobusy elektryczne do europejskich stolic, pokazują, że jesteśmy wśród liderów" – mówiła.

Podobnie jak komisarz wspomniała o podpisanej niedawno przez prezydenta ustawie o elektromobilności. "To akt prawny, który chociażby dzięki wprowadzeniu czegoś takiego jak usługa ładowania samochodu pozwoli nam dołączyć do grona liderów" – zaznaczyła.

Zielony cel

Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, głównym celem ustawy jest upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych. Ma to nastąpić poprzez stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwój infrastruktury do ładowania, wsparcie tych technologii w transporcie publicznym. Stworzenie podstaw przełoży się na szanse biznesowe dla polskich przedsiębiorców, wykorzystanie potencjału sektora badawczo-rozwojowego, wzrost innowacyjności gospodarki, w szczególności sektora energii.

Efektem ma być zmniejszenie zużycia tradycyjnych paliw silnikowych, a więc i spadek zależności od importu ropy, co z kolei przełoży się na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Ministerstwo liczy też na stabilizację sieci elektroenergetycznej poprzez integrację z nią pojazdów elektrycznych.  (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
unia
ME
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....