TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Trwa proces kierowcy ws. wypadku w Zabrzu
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 12.05.2019 15:00:23
Trwa proces kierowcy ws. wypadku w Zabrzu

Wbrew wcześniejszym planom Sąd Rejonowy w Zabrzu nie ogłosił 9 maja wyroku w procesie Adama W., który prowadząc autobus miejski pod wpływem amfetaminy potrącił na pasach 62-letnią kobietę. Ofiara wypadku doznała bardzo poważnych obrażeń.

Strony już wcześniej wygłosiły mowy końcowe i spodziewały się 9 maja ogłoszenia orzeczenia. Sąd jednak wznowił przewód sądowy i uprzedził o możliwej zmianie kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego oskarżonemu.

W tej sytuacji jego obrońca mec. Zbigniew Dziedzic skorzystał z prawa do przerwy w rozprawie, by mieć czas na przygotowanie ponownej mowy końcowej. Obrońca – jak zaznaczył, zgodnie z poleceniem klienta – w pierwszej mowie wnioskował o uniewinnienie, a jeśli sąd nie podzieliłby tego stanowiska, wymierzenie mu możliwie łagodnej kary.

Trzy lata

Prokuratura zażądała trzech lat więzienia oraz orzeczenia środków karnych – 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów i wykonywania zawodu kierowcy. Chce też kar finansowych – nawiązki, zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej i obciążenia Adama W. kosztami procesu. W akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła kierowcy nie tylko spowodowanie wypadku pod wpływem amfetaminy, która – jak zaznaczają śledczy - była w organizmie kierowcy w bardzo wysokim stężeniu, ale też narażenie na niebezpieczeństwo pasażerów autobusu.

Pełnomocnik pokrzywdzonej mec. Wojciech Furmaniuk zaznaczył, że nie zależy jej na bardzo surowej karze dla oskarżonego.

-"Chodzi o to, żeby sprawca był uznany za winnego, żeby stwierdzono, że pokrzywdzona nie przyczyniła się do wypadku. To, jak myślę, zostało wykazane" – powiedział adwokat. Jak dodał, kobieta nadal zmaga się ze skutkami wypadku i wymaga pomocy psychologicznej.

Następny termin sąd wyznaczył na 20 maja.

Linia 840

Do wypadku doszło 18 stycznia 2018 r. w południe w rejonie skrzyżowania ul. Szczęść Boże i 3 Maja w Zabrzu. Jak relacjonowała policja, kiedy kobieta chciała przejść po pasach na drugą stronę ulicy, na prawym pasie zatrzymał się samochód osobowy, którego kierowca ustąpił jej pierwszeństwa. Lewym pasem jechał autobus komunikacji miejskiej linii 840 relacji Gliwice-Katowice, który potrącił kobietę.

62-latka doznała licznych i bardzo poważnych obrażeń - złamania podstawy czaszki, kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz żeber. Okazało się, że 22-letni kierowca autobusu był trzeźwy, ale badanie wykazało, że zażywał amfetaminę. Szczegółowe wyniki badań potwierdziły, że kierowca spowodował wypadek pod wpływem środka psychotropowego. Podczas przesłuchania w prokuraturze przyznał się do spowodowania wypadku, ale zaprzeczył, by był pod wpływem narkotyków.

Śledczy wysłali do zabrzańskiego sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego, sąd go wówczas nie uwzględnił i zostały zastosowane inne środki zapobiegawcze - dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Gliwicki sąd okręgowy, po zażaleniu prokuratury, zmienił je na areszt. Teraz oskarżony odpowiada już w procesie z wolnej stopy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
kierowca
sąd

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....