TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

TRANSEXPO 2009: Solaris i premiera InterUrbino
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 06.10.2009 14:25:12 8 komentarzy
TRANSEXPO 2009: Solaris i premiera InterUrbino

W Kielcach, o jednej z najważniejszych tegorocznych premier dla polskiego rynku –autobusie międzymiastowym Solaris Urbino 12 –rozmawialiśmy z Krzysztofem Olszewskim, szefem Rady Nadzorczej Solaris Bus &Coach. Oto zapis tego wywiadu:

InfoBus.pl: Jakie ma Pan wrażenia po tegorocznej edycji targów TRANSEXPO?

Krzysztof Olszewski, szef Rady Nadzorczej Solaris Bus &Coach: Oceniam, że tegoroczna edycja targów była dość skromna, z mniejszą liczbą wystawców i niestety ograniczoną liczbą premier. To znak, że rynek dość trudno przechodzi aktualne spowolnienie gospodarcze. Oczywiście dla nas najważniejsza była premiera „nowego dziecka”, czyli międzymiastowego autobusu Solaris InterUrbino 12. Muszę nieskromnie przyznać, że cała ta ceremonia bardzo mi się podobała i stała na wysokim europejskim poziomie. Po pierwsze chcieliśmy pokazać, że w Polsce można robić takie rzeczy. A po drugie –zawsze warto wejść na rynek z dużym „hukiem”i to się udało nam się w 100 procentach. A że konkurencja w tym roku ograniczyła swoje ekspozycje, to nasze wejście było o wiele głośniejszy. I dobrze.

Jeżeli chodzi o dość ważne premiery innych polskich producentów, czyli Autosana i Solbusa to oczywiście trudno być zachwyconym, że pojawia się kolejny gracz i to w tak mocno obsadzonym segmencie miejskim. Ale przyjmuję to wiadomości.

\"Solaris

InfoBus.pl: Rzeczywiście premiera InterUrbino była imponująca i zespół Avocado zrobił niezły show. Jakie były pierwsze uwagi klientów na temat InerUrbino?

Krzysztof Olszewski: Bardzo pozytywne. Natomiast dla nas najważniejsze są te informacje, które spływają od firm testujących ten pojazd. Obecnie InterUrbino jest eksploatowane w PKS Bydgoszcz i otrzymujemy od nich bardzo obiecujące komunikaty. Autobus podoba im się i to zarówno pod względem wizualnym, ale także pod kątem zużycia paliwa. Mamy jednak świadomość, że koniecznie musimy poprawić w nim kilka elementów, w tym przede wszystkim zmienić system oświetlenia, zabudowę dachu, układ nadmuchów oraz półki bagażowe. W tym ostatnim elemencie na pewno musimy zejść z wagi –przede wszystkim w zakresie konstrukcji utrzymującej szklane półki. Ponadto chcemy jeszcze popracować nad zewnętrzną stylistyką, która musi być bardziej wyrazista i szlachetniejsza. To jest absolutnie do zrobienia w ramach przyjętego budżetu. Efekt tych prac będzie można zobaczyć już niedługo –podczas targów Busworld w Kortrijk.

InfoBus.pl: Kiedy ruszy seryjna produkcja InterUrbino?

Krzysztof Olszewski: Zakładamy, że będzie to druga połowa 2010 r. Wcześniej autobus –już po wprowadzonych modyfikacjach –przejdzie serię ciężkich testów w czeskiej Koprzywnicy. To konieczne, aby myśleć o uruchomieniu produkcji na poziomie zbliżonym do miejskiej rodziny Urbino. Obecnie Solaris jest na tyle poważaną marką w Europie, ze nie możemy sobie pozwolić na żaden błąd. Dlatego dodatkowo kilka przedseryjnych autobusów przekażemy na potrzeby testów do różnych przewoźników, aby dokładnie go prześwietlili. Dla nas wygodniej jest skierować autobus do testów w Polsce, gdyż szybciej otrzymamy potrzebne informacje i łatwiej będziemy mogli je przetworzyć. Ale z racji przeznaczenia tego autobusu na cały europejski rynek na pewno będziemy rozważać opcję wysłania go także do zagranicznych operatorów.

InfoBus.pl: Jak będzie wyglądać sieć serwisowa InterUrbino?

Krzysztof Olszewski: Sieć będzie bazowała na istniejących punktach serwisujących Urbino. To wynika z charakterystyki przewozów międzymiastowych, gdzie pojazdy po zakończonym kursie zawsze bazują w jakimś mieście. Wówczas między 23 a 5 rano będziemy mogli podać je ewentualnym naprawom, tak aby na rano były gotowe do jazdy. Pod tym względem to znacznie łatwiejszy segment niż pojazdy turystyczne, gdzie trzeba dysponować serwisem w całej Europie i to w pełni mobilnym.

InfoBus.pl: Kto będzie największym konkurentem dla InterUrbino?

Krzysztof Olszewski: Na pewno inaczej będzie to wyglądało zagranicą, a inaczej w Polsce. Zakładam jednak, że krajowy rynek nie będzie zajmował więcej niż 20-30% ogólnej sprzedaży InterUrbino. Moim zdaniem największy konkurent to Mercedes-Benz Intouro i Irisbus Crossway. Następnie będziemy rywalizować –przede wszystkim na rynku skandynawskim –z pojazdami Volvo i Scanii. Ten ostatni producent robi także świetne podwozia, co doceniły hiszpańskie firmy nadwoziowe i robią tam całkiem ciekawe konstrukcje. Nie zapominamy oczywiście o rodzimych konstrukcjach Autosana czy czeskiego SOR-a. Czas pokaże jaką lukę w tym segmencie zajmie Solaris. Na pewno odbędzie się to z korzyścią dla przewoźników, którzy będą mieli do wyboru więcej pojazdów o rozmaitych parametrach i cenach.

 

InfoBus.pl: Solaris przygotowuje na jesień prawdziwy „wysyp”nowości –od autobusu międzymiastowego Interurbino poprzez pierwszy w historii firmy tramwaj Tramino po dwuosiową hybrydę Urbino 12 Hybrid. Nad czym obecnie jeszcze pracujecie?

Krzysztof Olszewski: Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami naszym kolejnym, autobusowym celem jest miejski pojazd z szeregowym układem hybrydowym. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że autobusy bazujące na tego typu układzie napędowym wydajniej spisują się w obsłudze linii zlokalizowanych w ścisłych centrach miast. Czyli duża liczba przystanków, częste postoje i częste ruszanie z przystanków. Natomiast układ równoległy –którym już dysponujemy –lepiej sobie radzi na liniach wylotowych. Dlatego teraz naszym celem będzie uzupełnienie oferty o miejski autobus z układem szeregowym, ale to nie wszystko. Chcemy wprowadzić tutaj możliwość jego ładowanie poprzez ogólnie dostępną sieć elektryczną. Zamierzamy taki pojazd pokazać na targach IAA 2010 w Hanowerze. Cały czas pracujemy tutaj nad doborem komponentów. Na ten moment planujemy współpracę z firmami: Siemens (szeregowy układ hybrydowy), Vossloh Kiepe GmbH (osprzęt elektryczny) i Skoda (silnik elektryczny). Koleje pytanie dotyczy dalszego technologicznego rozwoju baterii, co bezpośrednio wpłynie na zasięg konstrukcji. Mam nadzieję, że tutaj technologia będzie się posuwała tak dynamicznie jak do tej pory. To nam znacząco ułatwi sprawę. Oczywiście przewidujemy, że te mogą być ładowane na pętlach –podczas postoju autobusu, jednak to niesie ze sobą inwestycje w infrastrukturę, czego –jako dostawca taboru –chcielibyśmy na ten moment uniknąć. Dlatego skupiamy się na kwestii ładowania autobusu w zajezdni –podczas nocnej przerwy i poza godzinami szczytu.

InfoBus.pl: Wróćmy jeszcze do opisu autobusu hybrydowego z układem równoległym: Urbino 12 Hybrid, który będziemy mogli zobaczyć już w październiku w Kortrijk. Czy rynek mocno naciskał na wprowadzenie tego modelu?

Tak. Otrzymaliśmy bardzo dużo zapytań o tego typu konstrukcję. Co ciekawe jeden z francuskim przewoźników pytał nawet o możliwość zastosowania układu hybrydowego w 8-metrowym Alpino. Tak duże zainteresowanie wynika z przyjętych w Unii Europejskiej bardzo rygorystycznych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dotyczą one zarówno transportu, jak i przemysłu. Nowe przepisy zakładają kary za niespełnienie wymogów dotyczących emisji zanieczyszczeń. Oczywiście nikt nie lubi oddawać pieniędzy. Dlatego sposobem na uniknięcie konsekwencji finansowych jest wprowadzanie rozwiązań, które mają ograniczyć emisję spalin przez tabor komunikacji miejskiej w danej gminie I stąd rosnące zainteresowane krótszymi autobusami hybrydowymi, które w oczywisty sposób są tańsze niż przegubowe i lepiej dostosowane do operowania w mniejszych miastach. Innym sposobem na uniknięcie unijnych kar jest wprowadzanie stref ekologicznych w centrach miast, gdzie pojazdy muszą spełniać określone wymagania ekologiczne. Moim zdaniem tego typu strefy powstaną w już niedługo również w Polsce.

InfoBus.pl: W Urbino 12 Hybrid zastosowaliście układ firmy Eaton. Dlaczego?

Rzeczywiście Urbino 12 Hybrid bazuje na równoległym układzie hybrydowym amerykańskiej firmy Eaton. Koszt tego systemu to około 70 tys. euro. To pozwoli nam znacząco obniżyć koszty zakupu hybrydowego autobusu o długości 12 metrów. Eaton zastosował zautomatyzowaną skrzynię i tylko jeden silnik elektryczny. Wszystkie baterie zostaną umieszczone pod podestami we wnętrzu pojazdu. Dzięki temu wygląd autobusu, nie będzie różnił się od zasilanego tradycyjnym silnikiem Diesla. Zastosowane akumulatory to najnowszej generacji baterie litowo-jonowe koreańskiej firmy Kokam, które zdecydowanie szybciej się ładują i zajmują mniej przestrzeni.

Co do poziomu zużycia paliwa to biorąc pod uwagą wcześniejsze doświadczenia z Allison jesteśmy tutaj bardzo ostrożni. Firma Eaton podaje, że jazdy testowe w Australii i Chinach wykazały mniejsze zużycia paliwa o ok. 28%. Podobne wartości podawał na początku Allison. Europejska praktyka szybo je zweryfikowała i obecnie nasze autobusy hybrydy osiągają oszczędności rzędu 20-24% i jesteśmy z tego zadowoleni. Dlatego na razie nie chcemy się jednoznacznie w tym temacie wypowiadać. Poczekajmy, aż dokładnie przetestujemy pojazd. Pamiętajmy jednak, że system Eatona będzie tańszy, czyli wyższy koszt zakupu hybrydy powinien i tak szybciej się zwrócić. Dodatkowo ta hybryda umożliwia wyjątkowo ciche zatrzymywanie i ruszanie wyłączając silnik Diesla, czyli klasyczny system Start-Stop.

 

Autobus może jechać wyłącznie na silniku elektrycznym lub napęd może być mieszany. Wówczas skrzynia biegów działa, jako przekładnia sumująca. Maksymalna moc układu hybrydowego, potrzebna np. do ruszenia z przystanku to 44 kW, a w normalnym ruchu jest to poziom 28 kW. Silnik Diesla to Cummins ISB EEV o pojemności 6,7 l.

InfoBus.pl: Czy można system Eatona zastosować w autobusie przegubowym? I jaka będzie cena Urbino 12 Hybrid?

Nie. Jest on przeznaczony dla autobusów o maksymalnej długości do 12 m. W przypadku autobusów przegubowych nadal będziemy stosować hybrydę Allisona. Co do ceny to ciężko teraz określić, jaka dokładnie będzie to kwota. Poczekajmy do momentu uruchomienia produkcji seryjnej, która nastąpi w 2010 r.

InfoBus.pl: Konkurenci, którzy także oferuje 12-metrowe hybrydy mówią zmniejszeniu zużycia o ok. 25-30%

My ten etap mamy już za sobą. Też na początku podawaliśmy oszczędności na takim poziomie. Testy SORT i eksploatacja w kilku europejskich miastach dowiodły, że ogromne znaczenie dla osiąganych rezultatów mają kierowcy oraz charakterystyka linii. I wówczas najczęściej otrzymujemy rezultaty niższe od zakładanych. Jak konkurencja zdecyduje się na upublicznienie swoich wyników i testy prasowe –wtedy się do nich konkretnie odniesiemy. Na razie to czysta spekulacja.

InfoBus.pl: I na zakończenie naszej rozmowy proszę powiedzieć, jak aktualnie wygląda kwestia zamówień na tramwaje Solarisa? Pierwszy egzemplarz Tramino zobaczymy już w październiku na targach TRAKO w Gdańsku…

Krzysztof Olszewski: Tutaj sytuacja zmienia się dość dynamicznie. Premiera planowana jest na 14 października podczas targów TRAKO w Gdańsku. Równolegle czekamy na ostateczny rezultat dotyczący przetargu na dostawę 40 tramwajów do Poznania. Nasza oferta została wybrana przez MPK za najlepszą. PESA protestuje. Pierwszy protest PESY został odrzucony przez MPK Poznań i teraz czekamy na wyrok wyższej instancji, czyli KIO. Z tego co słyszeliśmy, nasz konkurent zamierza –w przypadku negatywnego dla nich wyniku sprawy w KIO –skierować kolejny protest do sądu. Jest to o tyle niebezpieczne dla Poznania, że poważnie zagraża terminowi dostaw nowego taboru, czyli maksymalnie do początku czerwca 2012 r.

InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Solaris
Transexpo
 • paweł – 07.10.2009

  interurbino-niezbyt ciekawy autobus

 • Gaweł – 07.10.2009

  Paweł - niezbyt merytoryczna wypowiedź.

 • maniek – 07.10.2009

  show na stoisku solarisa faktycznie było fajne ale co do interurbino to mam podobne wrazenia jak paweł - moim zdaniem duzo lepiej prezentowal sie eurolider (przynajmniej porownujac wersje wystawione na targach)

 • paweł – 09.10.2009

  przystosowany urbino do interurbino tak to wygląda wg mnie

 • pawliszon – 10.10.2009

  nie ma silnika hybrydowego!! napęd hybrydowy to napęd z conajmniej dwóch różnych źródeł - tutaj silnik spalinowy i elektryczny

 • Kierman – 12.10.2009

  Wydaje mi się iż bedzie to kolejny niewypał po Vacanzie. Co do tramwaju solarisa, zobaczymy, jeżeli będzie podobny poziom co autobusów i sensowne rozplanowanie wnętrza, to moze być to nowy lider rynku tramwajowego. A temu wynalazkowi nie daje szans.

 • MichaU – 12.10.2009

  no proszę jakie ładne zdjęcia - Stare Miasto w Olsztynie :)

 • fan – 11.12.2009

  Jak widzę Solaris i tą porażkę "MX" - STER w środku to niedobrze mi się robi.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....