TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Szczecińscy kierowcy i pasażerowie vs. Bogumiła D.
InfoBus.pl - Opublikowano: 13.07.2018 14:30:53 1 komentarz
Szczecińscy kierowcy i pasażerowie vs. Bogumiła D.

Od miesięcy inwalidka Bogumiła D. blokuje autobusy komunikacji miejskiej w Szczecinie. Pasażerowie przygotowali w jej sprawie petycję do władz miasta. 

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Szczecin - Bogumiła D. to kobieta poruszająca się zasilanym akumulatorami czterokołowym wózku. Jej sposób postępowania za każdym razem wygląda podobnie. Kobieta przyjeżdża skuterem na przystanek. Kiedy przyjeżdża autobus, zajeżdża do drugich drzwi, gdzie zwykle znajduje się rampa dla wózków. Część kierowców otwiera rampę, wpuszcza skuter i nie interesuje się tym, co dalej robi Bogumiła D. Są jednak tacy, którzy uważają, że nie mogą narażać innych pasażerów. Dlaczego?

-"Ten skuter jest za duży – tłumaczy "Gazecie" jeden z szczeciński kierowców autobusów – Ta kobieta nie jest w stanie ustawić się na miejscu dla niepełnosprawnych. Nie jest w stanie przypiąć swojego pojazdu pasami. I teraz proszę sobie wyobrazić, co się stanie, jak będzie wypadek i gwałtowne hamowanie. Ten wózek waży z nią grubo ponad 200 kg. To będzie jak pocisk z pancernika, który pozabija mi ludzi. Nie zabieram jej, bo ma pojazd, który jest dostosowany do samodzielnego poruszania się po ulicach. Sprawdzałem. Może przejechać nawet 45 km na jednym ładowaniu."

Jeśli kierowca nie opuści rampy, kobieta zajeżdża autobusowi drogę, stając tuż przed przednią szybą. Wyminąć jej nie można, bo skuter jest bardziej zwrotny i Bogumiła D. uniemożliwia autobusowi odjazd. Co się dzieje dalej? Kierowca zawiadamia dyspozytora ZDiTM. Ten z kolei wzywa policję. W tym czasie autobus z pasażerami stoi. Na przykład 20 czerwca autobus linii A na Osiedlu Bukowy stał 50 minut, póki policji nie udało się przekonać kobiety, by zjechała z ulicy. I tak w kółko.

Pasażerowie zdenerwowani

Powtarzalność sytuacji spowodowała, że pasażerowie szczecińskiej komunikacji przygotowali petycję (dostępna TUTAJ) Możemy w niej przeczytać m.in. :

-"My mieszkańcy Szczecina i okolicznych miejscowości zwracamy się do władz miasta o podjęcie konkretnych kroków w celu przeciwdziałania zakłócania działania komunikacji miejskiej w naszym mieście. Od dłuższego czasu komunikacja miejska jest paraliżowana przez jedną kobietę, a policja, ZDiTM, oraz inne organy nie potrafią sobie z nią poradzić. Kobieta poruszająca się na wózku elektrycznym określana przez mieszkańców mianem »Balbina« blokuje autobusy i tramwaje, przez co normalni mieszkańcy mają problemy z dotarciem na czas do pracy, czy z odebraniem swoich pociech na czas ze szkół, czy przedszkoli.

Jako mieszkańcy mamy dość życia w strachu, czy na trasie naszego środka transportu nie spotkamy tej Pani. Zwracamy się więc do Prezydenta Miasta Szczecin, o wystosowanie konkretnych kroków w celu uwolnienia mieszkańców spod terroru, jaki na komunikację miejską sprowadza owa Pani Bogusia."

Prezydent na to...

Zapytany na czacie o Panią Bogusię prezydent Szczecina, Piotr Krzystek udzielił takiej odpowiedzi:

-"Znam sprawę i niestety nie jest ona prosta do rozwiązania. Za każdym razem, gdy Pani blokuje ruch, wzywana jest policja. Jak kończą się postępowania, to nie mam wiedzy, ale pewnie niczym bardzo złym, skoro takie przypadki się powtarzają. Natomiast wiem też, że sprawa w głównej mierze dotyczy prawobrzeża i kierowców tamtejszych autobusów. Z lewej strony Odry nie mamy praktycznie sygnałów, aby podobne sytuacje miały miejsce. Zakładam, że póki Pani nie łamie prawa, to interwencje, spisywanie i pouczanie przez służby niewiele daje".

Pasażerowie "od petycji" odpowiadają na to:

-"Jeśli to nie jest powodowanie zagrożenia w ruchu drogowym i skoro Pan Prezydent dalej twierdzi, że owa Pani nie łamie prawa, to chyba powinien Pan udać się na ponowny kurs prawa jazdy."

ZDiTM rozkłada ręce

Z kolei Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego traktuje te sytuacje jako zakłócanie porządku publicznego, co powoduje że sprawa automatycznie ląduje w policji, która prowadzi swoje postępowanie wobec tej pasażerki. Bez większych rezultatów.

Tymczasem w sieci pojawiło się konkretne rozwiązanie ws. Bogumiły D.

-"Zastosowanie Art.86 KW  (o zakazie prowadzenia pojazdów - red.) jest jedynie naszą skromną sugestią. Jednak wydaje się dobrym rozwiązaniem. Bo czyż nie bezpieczniej byłoby gdyby Pani Bogusia poruszała się na klasycznym wózku, skoro z użytkowaniem wózka elektrycznego sobie ewidentnie nie radzi doprowadzając do sytuacji stwarzających realne zagrożenie?"


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kierowca
niepełnosprawni
ZDiTM Szczecin
 • Bartek Mrozek – 13.07.2018

  Wsadzić babę do psychiatryka. W Kołobrzegu odstawiała te same cyrki + oskarżanie kierowców i przewoźnika o istnienie mafii, która się na nią uwzięła.

 • Sebbastian Pioro – 13.07.2018

  Przesmiewczo - A moze Szczecinianie niech sie zwrócą do ministra srodowiska i wystapią o odstrzał szkodnika ??? 😂😂😂 A powaznie - jedynie tylko skargi na dzialanie policji a raczej o zaniechanie dzialania. Po kazdorazowym zablokowaniu drogi - kobieta powinna byc karana najwyzszym mozliwym mandatem (w przypadku pollicji daje to nawet mozliwosć 1000 zlotych i za kazdym razem zakalad komunikacji powinien ja pozywac o odszkodowanie za przestój pojazdu. Policja powinna takze za kazdym razem kierowac ja na badania psychiatryczne i jesli potrzeba (stwarza realne zagrozenie) umiescic ja w szpitalu dla psychicznie chorych !!!

 • Lech Malinowski – 13.07.2018

  Obejrzałem sobie wózek tej Bogumiły w google. Nie raz widziałem podobne pakujące się do warszawskich autobusów i nikt afery nie robił.

 • Dawid Dziuba – 13.07.2018

 • Sebbastian Pioro – 13.07.2018

  Podeslijcie jej filmik - co sie robi jak cos zagradze drogę autobusowi 😂😂😂 https://m.facebook.com/groups/409331856071315?view=permalink&id=647446015593230

 • Arthur Bobryk – 13.07.2018

  Pasażerowie nie mogą przestawić na bok????

 • Piotr Kowalski – 13.07.2018

  Wystarczy,że Zarząd Komunikacji w Szczecinie wprowadzi zakaz przewozu akumulatorowych wózków inwalidzkich.Wtedy ta pani nie będzie miała podstaw do roszczenia sobie prawa do przewozu autobusem tego wózka,a Policja w razie interwencji będzie miała podstawę do ukarania delikwent mi. Działania pani Bogusi można podciągnąć pod paragraf dotyczący stwarzania zagrożenia w ruchu drogowym,a gdyby się uprzeć dałoby się podciągnąć pod terroryzm(za komuny pewnie by ją skazali z tego paragrafu)

 • Sebastian Rożentalski – 13.07.2018

  Kiedyś przed powstaniem ZTM,większość kierowców autobusów MPK Poznań nie przewoziła elektrycznych wózków inwalidzkich.W sumie do dnia dzisiejszego nie trafiłem a pewnie się zdarzyły takie sytuacje.

 • Maciek Patulski – 13.07.2018

  Właśnie przed chwilą zablokowała kolejny autobus, z twarzą zakrytą chustą - to pewnie dla niepoznaki 😂 ludzie ogarneli że ma z tyłu tego swojego skutera dźwignie do rozłączania napędu - dźwignie zakleiła taśmą. A na koniec najlepsze - ucieka po chodniku przed radiowozem 😂😂😂😂 P.S. zdjęcie z teraz ale nie moje ;)

 • krz – 16.07.2018

  Powinno podejść 4 gości wziąć ją i odstawić w krzaki. Nie sobie stoi skoro to takie fajne.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....