TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Szatł czyli rosyjski shuttle bus. Na Mundial
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 11.06.2018 09:00:31
Darmowym autobusem na mecz. W Moskwie

Moskiewski operator Mosgortrans dopina mundialowy transport na ostatni guzik. Sto autobusów właśnie zmieniło barwy z okazji piłkarskich Mistrzostw Świata. Pojazdy wyróżnia grafika w kolorach FIFA z głównymi atrakcjami miasta. W nich kibice nie muszą kasować biletów.

Generalnie mundialowa flota komunikacji miejskiej będzie składać się z ponad 600 autobusów, trolejbusów i tramwajów, które działając w pobliżu stadionów oraz w ścisłym centrum Moskwy będą oznaczone specjalnymi "mistrzowskimi" naklejkami. Rosjanie na piłkarskie autobusy mówią "szatł" - od angielskiego "shuttle bus". Jak powiedział PAP Dmitrij Głuchow, szef służb prasowych przedsiębiorstwa Mosgortrans, które zarządza całym transportem miejskim w Moskwie, kibice rozpoznają ten transport po specjalnych oznaczeniach FREE RIDE oraz symbolice mundialu i FIFA.

Tak oznaczone pojazdy będą działać na 45 regularnych trasach, jak również na 8 specjalnych trasach wahadłowych, w tym między lotniskami i stacjami metra oraz stacjami metra oraz stadionami Łużniki Spartaka. Transport oznaczony jest literą "S". I tak np. autobus linii S1 będzie jeździć w dni meczowe na trasie od stacji metra Park Kultury do stadionu Łużniki. Autobusy jeżdżą bez przystanków pośrednich i będą kursować nawet co dwie minuty.

Fani będą mogli z nich skorzystać bezpłatnie w dniach meczów. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu, należy okazać kontrolerowi kartę FAN ID i bilet na mecz.

Informacja to podstawa

-"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Moskwę odwiedzi od 800 tysięcy do miliona kibiców. Transportem miejskim w Moskwie jeździ codziennie około 19 milionów pasażerów, dlatego dla nas ta liczba zwiększy się o 4,5 procent. Dla systemu transportu w stolicy to nie jest znaczny wzrost" - powiedział dziennikarzom Dmitrij Pronin, wiceszef departamentu transportu we władzach Moskwy.

Trasy dojazdowe w Moskwie na czas mundialu opracowywała firma MosgortransNIIProjekt. Jej szef Aleksandr Polakow pytany o to, co mają zrobić cudzoziemcy, by nie zagubić się w ogromnej sieci transportu Moskwy, mówi PAP: "Po pierwsze - infolinia w kilku językach, z numerem telefonicznym 3210, po drugie - wolontariusze. Można podejść do każdego. Zwracajcie się do nich, będą starali się pomóc". Infolinia 3210 ma zapewnić obsługę w kilku językach: rosyjskim, chińskim, angielskim, francuskim i niemieckim.

Na stacjach metra w Moskwie już od dłuższego czasu widać przy kasach napisy informujące: "We speak English". Podziemna kolej przygotowuje się intensywnie do napływu cudzoziemców. Jak zapewnił Roman Łatypow z wydziału ds. rozwoju strategicznego metra, przygotowano 800 pracowników mówiących po angielsku, a niektórzy posługują się także innymi językami.

Zatem kibice w metrze powinni zwrócić uwagę na dyżurnych w czerwonych czapkach i opaskach na ramieniu z symbolem metra - literą M. W holach wejściowych do metra będą także specjalne stoiska. Łatypow zapewnił, że informacje ogłaszane przez maszynistów w trakcie jazdy będą również odczytywane w języku angielskim.

Cudzoziemcy mogą też zwrócić się do około 500 kontrolerów, którzy będą pracować podczas mundialu w środkach transportu miejskiego. Wśród tych, którzy od roku brali udział w specjalnych kursach przygotowawczych, jest pani Walentyna. Nie bez tremy demonstruje dziennikarzom przykłady rozmów z cudzoziemcem. Tłumaczy po angielsku, jak przedostać się do potrzebnej stacji, jak przesiąść się na inną linię metra czy dojechać do stadionu. Jeśli cudzoziemiec potrzebuje informacji, najprościej będzie, jeśli zapyta: "Could you help me please, how can I go to this station?" (ang. Proszę mi pomóc, jak mam dojechać do tej stacji?) - tłumaczy PAP pani Walentyna.

Informacje o moskiewskiej komunikacji można znaleźć również w internecie, na portalu transport.mos.ru/enSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
piłka
Rosja
  • Aleksander Wojciech Mędrzycki – 11.06.2018

    Szatł to fonetyczny zapis schuttle, a nie żadne nowe słowo. Taki standardzik obowiązujący od zawsze - stąd też Iw Rosze, czy MakDonałds.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....