TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Święty Mikołaj jeździ Solarisem. Oczywiście elektrycznym?
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.12.2016 12:45:29 2 komentarze
Święty Mikołaj jeździ Solarisem. Oczywiście elektrycznym?

Na ulice fińskiego Tampere wyjechały pierwsze autobusy elektryczne marki Solaris. Regularne kursy pasażerskie rozpoczęły cztery nowe Urbino 12 electric zamówione przez miejską spółkę. W jednym z elektrycznych Solarisów można było spotkać nawet samego Świętego Mikołaja, który osobiście przybył z rodzinnej Laponii, by uroczyście uruchomić bezemisyjną linię numer 2 w Tampere.

Solaris podpisał umowę na dostawę czterech autobusów elektrycznych z operatorem komunikacji publicznej w Tampere (TKL) 23 grudnia 2015 roku. Dokładnie rok później, wszystkie zamówione pojazdy zabrały na pokład pasażerów i rozpoczęły obsługę bezemisyjnej linii numer 2. Uroczysty wyjazd autobusów na linię uświetniła obecność Świętego Mikołaja, który na chwilę opuścił pobliską Laponię, aby promować elektromobilność w fińskim mieście Tampere.

Całkowicie bezemisyjne Solarisy zakupione przez TKL są wyposażone w baterie High Power o pojemności 75 kWh. Energia w nich uzupełniana jest za pomocą systemu ładowania pantografowego oraz poprzez tradycyjne złącze plug-in do ładowania nocą na terenie zajezdni.

Nowatorskie wyposażenie pojazdu, oraz ekologiczny i niezwykle cichy napęd powodują, że elektryczne Urbino jest idealną odpowiedzią na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijających się współczesnych aglomeracji. Zalety pojazdu docenili także członkowie prestiżowego konkursu Bus Euro Test, ogłaszając nowe Urbino 12 electric Autobusem Roku 2017.

Firma Solaris do tej pory sprzedała już ponad 100 autobusów elektrycznych, które jeżdżą m.in. w: Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji i w Polsce oraz od kilku dni w Finlandii. Tylko w ostatnich tygodniach Solaris podpisał umowy z PKM Jaworzno oraz MPK Kraków na dostawy łącznie 42 autobusów elektrycznych.

Ładowanie z Polski

Równolegle z pojawieniem się elektrobusów w Tampere, swoja pracę rozpoczęła szybka ładowarka rozpoczęła pracę ładowarka quickPOINT City Charger o mocy 300kW od Ekoenergetyki-Polska. Została ona uruchomiona na pętli autobusowej Pyynikintori

Wyposażone w pantograf urządzenie umożliwia szybkie i automatyczne doładowywanie autobusów elektrycznych podczas ich czterominutowych postojów na końcu trasy.

Ładowarka ładuje zgodnie z międzynarodowymi normami ładowania pojazdów elektrycznych prądem stałym 61851-23 oraz 61851-24 i jest kompatybilna z większością marek autobusów elektrycznych na rynku europejskim. Treaz urządzenie ładować będzie cztery autobusy elektryczne Urbino 12 firmy Solaris.

Ekoenergetyka-Polska dostarczyła również robiony na zamówienie miasta słup ładujący podłączony do ładowarki, do którego przymocowany został system ładowania za pomocą pantografu. Zbudowany ze stali nierdzewnej słup swoim kształtem dopasowuje się do architektury miasta, a dzięki niebieskiemu oświetleniu LED, w które został wyposażony, wizualnie informuje mieszkańców o procesie ładowania autobusu elektrycznego. Dodatkowo, cztery ładowarki o mocy 20kW quickPOINT Depot Chargers od Ekoenergetyki zainstalowane na zajezdni autobusowej miasta zapewniać będą nocne ładowanie autobusów. Elektryczna linia autobusowa jest obsługiwana przez przedsiębiorstwo transportu miejskiego w Tampere TKL. To pierwszy tego typu projekt w mieście, a trzeci w Finlandii.

-"Cieszymy się, że nasze ładowarki uczestniczą w pierwszym projekcie autobusów elektrycznych w Tampere. Ładowarka na pętli zapewnia autobusom szybkie doładowania podczas ich pracy pokazując, że dzięki infrastrukturze ładowania nawet w bardzo zimnym klimacie autobusy elektryczne są w pełni operacyjne." Bartosz Kubik dodał: ?Zaufanie okazane nam przez fińskich partnerów jest dla nas ważne i potwierdza pozycję naszych urządzeń na rynku europejskim. To nasz drugi projekt infrastruktury ładowania dla autobusów elektrycznych w Finlandii, ale na pewno nie ostatni" - powiedział prezes Ekoenergetyki-Polska Bartosz Kubik.

Serwisowanie ładowarek zapewni nowy fiński partner Ekoenergetyki-Polska, należąca do miasta firma Tampereen Vera, która na co dzień zajmuje się obsługą sygnalizacji świetlnej i oświetlenia zewnętrznego w Tampere.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Solaris
Ekoenergetyka
Finlandia
elektrobus
  • Wstydźcie się – 24.12.2016

    Z rodzimej chyba a nie rodzinnej

  • Kastor – 24.12.2016

    Ładowarka ładowarką, ale o ile się orientuję, na przyznanie tytułu Autobusu Roku decydujący wpływ miały parametry napędu tego pojazdu. Czyjej produkcji napęd został w nim zastosowany ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....