TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Świecie dopłaca i zmienia operatora
INFOBUS.PL - Opublikowano: 04.01.2019 14:00:59
fot. matiwda, phototrans.pl

Miesiąc czekaliśmy na wybór przewoźnika, który będzie obsługiwać komunikację miejską w Świeciu do końca 2022 r. Dziś, 3 stycznia miasto rozstrzygnęło przetarg. Za transport w mieście będzie odpowiadał nowy operator. To firma Markpol z Mielca.

Przypomnijmy, że nowe kontrakty komunikacyjne w Świeciu będą obowiązywały przez 4 lata. Wyjazd operatorów zaplanowano 1 stycznia 2019 r. Swoją służbę dla miasta zakończą 31 grudnia 2022 r. Przez ten okres wykonają pracę eksploatacyjną w wymiarze ok. 1 mln wzkm. Daje to więc rocznie ok. 250 000 wzkm. Jeżeli zaś chodzi o podział pracy eksploatacyjnej na zadania wyglądał to następująco:

  • Część I - ok. 180 000 wzkm rocznie / obsługa 4 linii
  • Część II - ok. 70 000 wzkm rocznie / obsługa 5 linii

Wolumen ten może jednak ulec zwiększeniu. Miasto zastrzegło sobie prawo udzielenia zamówienia uzupełniającego do maksymalnie 20% wartości podstawowego.

W przypadku pierwszego zadania wybrany operator musi podstawić do obsługi liniowej min. 4 autobusy, każdy do przewozu min. 80 pasażerów i z co najmniej dwoma wejściami z niskiej podłogi. Na drugi pakiet potrzebne będą przynajmniej 3 autobusy klasy MINI lub MIDI, każdy do przewozu min. 25 pasażerów i z min. jednym wejściem z niskiej podłogi.

Wszystkie autobusy muszą być zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2006 r. oraz wyprodukowane nie wcześniej niż w 2005 r. Muszą być klimatyzowane, wyposażone w sieć WiFi oraz umożliwiać podróż osobom niepełnosprawnym. Jak widać wymagania nie są wygórowane, przynajmniej jeżeli chodzi o wiek pojazdów.

Miesiąc temu, 6 grudnia upłynął termin składania ofert. Miasto na czteroletnią obsługę komunikacji na obydwu pakietach przygotowało 4 400 000 zł brutto. Łatwo więc policzyć, że daje to maksymalną średnią stawkę za wzkm w wysokości 4,40 zł brutto (4,07 zł netto). Niemalże wszystkie oferty, które wtedy otwarto przewyższały te szacunki. Sprawdziły się nasze przypuszczenia, że mimo małej skali kontraktów pojawi się konkurencja z różnych stron.

Jako pierwsze wpłynęły oferty od Arrivy. Jej propozycje opiewały na 6,15 zł/wzkm brutto dla części I i 6,58 zł/wzkm brutto w przypadku drugiej. Kolejne propozycje przedstawił jeden z dotychczasowych operatorów komunikacji w Świeciu, czyli PKS Bydgoszcz. Te z kolei opiewały na 5,94 zł/wzkm brutto (część I) i 5,24 zł/wzkm brutto (część II).

Trzecim oferentem była firma ESBUS ze Świecia- dotychczasowych przewoźnika na liniach minibusowych. Zdecydowała się ona wystartować tylko w drugiej części, a wiec utrzymać ją na kolejne lata. Czteroletnie przewozy małymi autobusami chciałaby ona wykonywać za 4,30 zł/wzkm brutto, a więc minimalnie poniżej szacunków miasta.

Ostatnim oferentem okazał się jeden z uczestników przetargu w Tarnobrzegu. Mowa o mieleckim Markpolu, który był zainteresowany obiema częściami przetargu. W pierwszym pakiecie firma zaproponowała 5,92 zł/wzkm brutto, a w drugim 4,92 zł/wzkm brutto.

Start nowych umów od nowego roku był wątpliwy. Świecie bowiem musiało decydować czy szukać dodatkowych pieniędzy by rozstrzygnąć przetarg czy też zdecydować się na powtórkę. Ostatecznie zdecydowano się na pierwszą opcję i dziś dokonano wyboru najlepszych ofert.

A te okazało się, że przedstawił Markpol. Atutem mieleckiej firmy okazało się to, że jako jedyna zdecydowała się w obu częściach na wprowadzenie do ruchu najwyżej punktowanych autobusów, czyli tych spełniających przynajmniej normę Euro 5.

Tym samym Świecie zmienia operatora. Pozostaje tylko pytanie kiedy nastąpi jego wyjazd.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
Świecie
UM
Arriva
PKS Bydgoszcz
ESBUS
Markpol

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....