TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Swarzędz odbiera trzy Urbino 15
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 07.12.2011 13:30:14 2 komentarze
Swarzędz odbiera trzy Urbino 15

30 listopada br. przedstawiciele Gminy Swarzędz z burmistrz miasta –Anną Tomicką, dokonali odbioru trzech nowych 15-metrowych autobusów miejskich Solaris Urbino 15. Przy okazji poruszamy kwestę przyszłości swarzędzkiej komunikacji i firmy Wiraż-Bus. Zacznijmy od nowych autobusów, które zostały one zakupione w ramach projektu „Zakup nowego taboru w ramach systemu transportu publicznego Miasta i Gminy Swarzędz - Etap II”. Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Działanie 2.5. 'Rozwój miejskiego transportu zbiorowego', Schemat II 'Zakup nowego taboru w ramach miejskiego systemu transportu publicznego'. Dodajmy, że w tym roku Swarzędz jest jedynym miastem w Polsce (obok Sosnowca), który w tym roku zdecydowało się na zakup nowych „piętnastek”. Nowe Solarisy dotarły do bazy transportowej w Garbach 1 grudnia, gdzie przez najbliższy miesiąc będą przygotowywane do obsługi linii komunikacji publicznej organizowanej przez Gminę Swarzędz i prowadzonej z początkiem roku 2012 już przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu. I stąd taki długi okres przestoju tych autobusów. Zakupione pojazdy są bogato wyposażone i przyjazne środowisku, a z zewnątrz nawiązują wyglądem do 5 autobusów zakupionych w 2010 roku, których zakup był również dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Jak już wspomnieliśmy –od 1 stycznia komunikację publiczną będzie organizowana przez Gminę Swarzędz poprzez Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu. Skąd taka zmiana? Aby dokładnie to wytłumaczyć, trzeba cofnąć do 2009 r., kiedy władze Swarzędza ogłosiły przetarg na zakup 5. autobusów niskopodłogowych z unijnym dofinansowaniem, co m.in. pociągało za sobą konieczność ogłoszenia przetargu na obsługę linii przez te pojazdy. Gmina szybko zorganizowała przetarg, do którego obok dotychczasowego, lokalnego przewoźnika Wiraż-Bus przystąpił też warszawski WarBus. Stołeczny przewoźnik zaproponował bardzo korzystne warunki, jednak przed rozstrzygnięciem przetargu władze Swarzędza dopatrzyły się nieprawidłowości formalnych w złożonej przez niego dokumentacji przetargowej i warszawską ofertę odrzuciły. WarBus odwołał się do Urzędu Zamówień Publicznych, który po przeprowadzonym postępowaniu nie dopatrzył się uchybień ze strony władz Swarzędza. I WirażBus mógł nadal spokojnie wozić mieszkańców w 2010 i 2011 r. Aby jednak nie dopuścić do „powtórki z rozrywki”, władze Swarzędza podjęły decyzję, że od 01.01.2012 r. obsługę komunikacji miejskiej przejmują pod swój zarząd, powierzając to zadanie miejskiej spółce celowej, czyli Zarządowi Gospodarki Komunalnej. To oczywiście eliminuje konieczność organizowania przetargów na obsługę komunikacji miejskiej, a od Nowego Roku kierowcy, dyspozytorzy i obsługa techniczna z Wiraż-Bus przejdą pod zarząd miasta. Baza obsługowo-postojowa również pozostanie na swoim dotychczasowym miejscu. Z niepotwierdzonych źródeł wynika, że nowym szefem ZGK będzie Karol Baszczyński, który jest prezesem Wiraż-Bus.

Czyli można powiedzieć, że Swarzędz ma jeden „problem”z głowy, a w zamian za „komunikacyjny spokój”wybrał droższe przewozy. Jednak w najbliższej przyszłości komunikacji miejskiej Swarzędza rodzi się prawdziwy problem: brak nowej zgody władz miasta Poznania na wjazd autobusów ZGK na teren Poznania. Poznański Zarząd Transportu Miejskiego chce w ten sposób zmusić władze Swarzędza do przystąpienia do „porozumienia aglomeracyjnego”(m.in. chodzi o jeden wspólny bilet aglomeracyjny). Władze Swarzędza nie chcą jednak do niego przystąpić z uwagi na dodatkowe koszty, jakie musiałyby ponieść (ok. 9 mln zł / rok) oraz utratę kontroli nad komunikacją miejską w swoim rejonie. Do tego dochodzi kwestia rozliczeń miedzy operatorami. W rezultacie oznacza to, że Swarzędz do porozumienia nie przystąpi, a od Nowego Roku jego nowe autobusy będą wjeżdżać do Poznania nielegalnie…A to Polska właśnie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Swarzędz
Solaris
ZGK Swarzędz
  • dobry – 08.12.2011

    Jakie włożono im silniki?

  • gość – 09.12.2011

    Czy ja dobrze rozumiem - Miasto woli wydać więcej naszych pieniędzy - zlecać bezprzetargowo przewozy żeby tylko nie "było powtórki z rozrywki" tzn. żeby nie wygrał nikt inny niż obecny Brawo "zaradna" Wielkopolsko - a mówią że jest kryzys ;)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....