Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Strajki w trakcie epidemii? MPK Łódź i MPK Kielce

infobus
23.04.2020 11:00
0 Komentarzy

22 kwietnia miał miejsce protest kierowców MPK Kielce i częśćautobusów nie wjechała na ulicę Pusha. Równolegle w Łodzi odżył stary spór o podwyżkęwynagrodzeń.

Zaczynamy od Łodzi, gdzie wiceprezydent Wojciech Rosickiodniósł się w oficjalnym liście do warunków stawianych przez związkowców z MPK-Łódź. Poinformował też,że miasto rezygnuje z dalszych negocjacji na temat podwyżek.

Na wstępie swojego pisma Wojciech Rosicki dziękujepracownikom MPK-Łódź za wytężony wysiłek w czasie epidemii. Zaraz jednakdodaje, że deklaracja przeprowadzenia strajku budzi jego zdziwienie, a samprotest w warunkach epidemii, byłby skrajnie nieodpowiedzialny i jego zdaniem,wątpliwy prawnie. Wiceprezydent przekonuje, że wpływy z biletów w czasieepidemii dramatycznie spadły i miasta nie stać na podwyżki, a chce utrzymaćzałogę w nieokrojonym składzie.

„Już przed wybuchem epidemii była trudna i nie staćbyło spółki na spełnienie żądań przywódców związkowych. Dziś – jest jeszczetrudniejsza” – czytamy w liście.

Wiceprezydent podał, że obecnie miasto traci 120 tys. złdziennie ze sprzedaży biletów jednorazowych.

Co zrobią związkowcy?

Tymczasem łódzcy związkowcy podwyżek domagają się już od sierpnia,a od października są w sporze zbiorowym z pracodawcą.

-„Nie można mówić, że to jest wina związków zawodowych, żedomagają się tego, czego się domagają. Strajk w tej sytuacji może być nawet wmaju – mówi przewodniczący „Solidarności” w MPK Łódź AndrzejSzymczak.

Związkowy chcą zwiększenia stawki godzinowej o dwa zł bruttoi jednorazowej wypłaty tysiąca złotych na pracownika we wrześniu. Swój pierwszystrajk ostrzegawczy przeprowadzili 5 marca. Potem pojawienie się wirusasprawiło, że temat kolejnego strajku zszedł na drugi plan. Teraz niespodziewaniepowrócił. Związki zawodowe przedyskutują sprawę 4 maja. Możliwe, że podejmąwtedy decyzję o zorganizowaniu lub zrezygnowaniu ze strajku.

Kielce i brak wody

22 kwietnia autobusy z 14 kursów czterech linii nie wjechałow środę na pętlę autobusową przy ul. Pusha w Kielcach.

W ten sposób organizatorzy protestu, czyli Związek ZawodowyPracowników Transportu Publicznego oraz NSZZ „Solidarność”, chcieli zwrócić uwagę miastu na to, że na tej pętli kierowcy nie mają dostępu do bieżącej wody.Związkowcy chcą, aby te kursy przenieść na pętlę na os. Ślichowice, gdziejest autobusowy dworzec.

-„Nie mam słów, byopisać, jak się kierowcy boją o siebie i swoje rodziny, zwłaszcza podczasepidemii – mówi Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku ZawodowegoPracowników Transportu Publicznego.

Z kolei Barbara Damian, dyrektorka Zarządu TransportuMiejskiego, odpowiada: -„Przekazałam MPK informację, że pracujemy nad zmianamirozkładów gminnych i ewentualne zmiany na liniach z ul. Pusha nie są wykluczone.”

Związkowcy już zapowiadają, że w przyszłym tygodniu protestbędzie ostrzejszy.

Komentarze