TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SOR, Solbus i Iveco w Świeradowie. Na wakacyjnych testach
InfoBus.pl - Opublikowano: 23.08.2016 16:43:29
SOR EBN 8.

Podczas tegorocznego lata Góry Izerskie odwiedziła rekordowa liczba testowych autobusów. Świeradów-Zdrój gościł elektrycznego SOR-a (wersja demonstracyjna SOR Libchavy), minibus Iveco Daily Stratos LF38 oraz niskowejściowego Solbusa SN11 z MZK Krotoszyn. Tak szeroko zakrojone testy to efekt frekwencyjnego sukcesu bezpłatnej komunikacji miejskiej w Świeradowie, która uruchomiona została w połowie czerwca br. Korzystają z niej chętnie zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Z danych zebranych przez ZKM Świeradów-Zdrój wynika, że roczny koszt utrzymania bezpłatnej komunikacji zamknie się w kwocie około 200 ? 220 tys. zł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy jeden autobus - Karsan JEST o pojemności 24 miejsc ? przewiózł ok. 14 tys. pasażerów, którzy na dziś mogą skorzystać z dwóch linii ? codziennej gminnej nr 1 z częstotliwością 7 kursów po pętli w dni robocze i cztery w weekendy oraz weekendowej Nr 2, łącząca Świeradów-Zdrój ze Szklarską Porębą (po dwa kursy dziennie).

Klęska urodzaju

Przy takim obłożeniu okazuje się, że obsługujący izerskie linie Karsan JEST jest zbyt mały i stąd poszukiwania dodatkowego pojazdu dla ZKM Świeradów. Zakupy poszerzono o klasę MIDI i elektrobusy, gdyż w sierpniu rozpoczął się nabór na zakup niskowemisyjnego taboru autobusowego w ramach dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Być może gmina skorzysta z tego sposobu na rozbudowę floty.

- Musimy mieć drugi autobus zastępczy i kolejny z większą ilością miejsc ponieważ w szczytowych sezonach turystycznych będzie więcej chętnych do podróżowania ? tłumaczy u burmistrz Świeradowa Roland Marcinak.

Gościnne występy

Pierwszy na wakacyjne testy przyjechał minibus na bazie furgonu Daily, którego do Świeradowa sprowadził polski przedstawiciel Iveco ? firma ABP Bus&Coach. Przy długość 7,7-metra może on przewozić 38 pasażerów, w tym 14÷16 na miejscach siedzących.

Później, od 9 do 11 sierpnia, świeradowskie linie komunikacji miejskiej obsługiwał niskowejściowy Solbus SN11 o długości ponad 10 m i pojemności 60 miejsc pasażerskich. A w zeszłym tygodniu zagościła w stolicy Gór Izerskich prawdziwa wisienka na testowym torcie, czyli elektryczny SOR EBN 8, który jeździł w Świeradowie od 16 do 17 sierpnia. Jego wymiary to 8000 x 2525 x 2920 mm przy pojemności 16 miejsc siedzących i 51 stojących. Zasięg elektrobusu to od 150 do 250 km przy 7 godzinnym czasie ładowania baterii.

Co dalej?

Tempo realizowanych testów pokazuje, że Świeradów-Zdrój niebawem kupi swój kolejny autobus. Zapewne z silnikiem diesla ? szybciej, a z elektrycznym układem (w ramach RPO) ? później. Jednak już wkrótce może okazać się, że potrzebny taborowe dolnośląskiego kurortu są jeszcze większe, gdyż ZKM ma w planach stworzenie kolejnych linii ? do centrum Leśnej i Mirska oraz czeskiego Novego Mesta pod Smrkem. Taka komunikacyjne ekspansja może być pozytywnym sygnałem dla innych górskich uzdrowisk, które nie posiadają jeszcze własnej komunikacji miejskiej - m.in. dla Szklarskiej Poręby i Karpacza.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Świeradów
ZKM Świeradów
Karsan
Iveco
SOR
Solbus
BKM
test

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....