TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

SOR odwołuje się od wygranej Scanii w Tychach!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 03.04.2019 17:00:26
fot. SOR

SOR nie zgadza się z wygraną Scanii w części przetargu na dostawę 20 autbusów klasy MAXI CNG dla tyskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Czeski producent zaskarżył ten wybór do Krajowej Izby Odwoławczej. Odwołanie jest ciekawe i bez względu na wyrok będzie wskazówką dla wszystkich. A chodzi o elektronizację przetargów...

Tyski przetarg na dostawę łącznie 43 autobusów na sprężony gaz ziemny był wyjątkowy na tle tych, które widzieliśmy w ostatnich latach. 1 lutego okazało się, że aż pięciu producentów przedstawiło PKM swoje oferty, z czego trzech na wszystkie zadania przetargowe. A było to konsekwencją tego, że przewoźnik był otwarty na to by dostać jak najwięcej propozycji. Na otwarciu ofert wystąpił jednak pewien problem. Początkowo udało się otworzyć oferty Autosana, MAN-a, Solarisa i SOR-a. Po zmianie komputera, ale już po otwarciu ofert udało się także otworzyć e-propozycję Scanii, która wystartowała z Citywide'ami 12LF CNG. Pisaliśmy o tym tutaj.

22 marca rozstrzygnięto przetarg. PKM za najlepsze uznał oferty marek skupionych w grupie TRATON. W części na dostawę 23 gazowych przegubowców wybór padł na MAN-a. Producent "lwów" zaoferował "garbate" A23 w cenie 39 181 650 PLN brutto, co dało cenę jednostkową 1 385 000 PLN netto. W drugiej części wybór przewoźnika padł na Scanię, która zaoferował za 20 gazowych Citywide'ów 12LF 25 123 242 PLN brutto. A to daje cenę jednostkową w wysokości 1 021 270 PLN netto.

Zastrzeżenia co do wyboru Scanii ma SOR. Czeski producent był najtańszy w zadaniu na MAXI-gazowce. Proponował bowiem cenę 33 765 100 PLN brutto za 23 egzemplarze autobusów NBG12, a więc 981 860 PLN netto za jednego. Czesi jednak przegrali ze Scanią tylko dlatego, że zaoferowali autobusy ze zbyt małymi silnikami. Ale nie poddają się w walce o kolejny kontrakt w Tychach.

SOR uważa, że oferta Scanii nie powinna być w ogóle rozpatrywana. Jak jak napisaliśmy na początku artykułu w trakcie otwarcia ofert propozycji szwedzkiego producenta nie udało się otworzyć, a jedynie wynikało, że PKM otrzymał "pusty plik". SOR wskazuje, że obecni na otwarciu usłyszeli, że udało się otworzyć oferty tylko czterech producentów. Propozycja Scanii została otwarta dopiero po otwarciu oraz zmianie komputera, co też PKM potwierdził. Czeski producent wskazuje, że to także oznacza złamanie przepisów, gdyż otwarcie oferty nastąpiło w sposób niejawny. Dodaje, też, że czynność ta jest z mocy prawa jednorazowa i nie może zostać powtórzona.

SOR konkluduje, że przez to ta oferta Scanii powinna zostać odrzucona jak niezgodna z SIWZ. Wnosi także o zmianę zwycięzcy zadania na dostawę krótkich gazowców, ewentualnie jego unieważnienie ze względu na wadę prawną.

Sytuacja jest dosyć ciekawa, a orzecznictwo KIO w podobnych sprawa nie jest jeszcze spójne. Tak więc ile głów, tyle opinii. A zatem nie ważne jaki wyrok zapadnie to będzie on cenną wskazówką dla wszystkich. I oczywiście należy podkreślić jeszcze jedno. To pierwszy od bardzo dawna, a nawet jeszcze dłużej przetarg na dostawę autobusów, w którym mamy odwołanie od rozstrzygnięcia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
PKM Tychy
SOR
Scania
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....