TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solidne fundamenty Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej
InfoBus.pl - Opublikowano: 09.09.2020 10:00:17
Ząbkowicka Komunikacja Publiczna - projekt pod klucz

1 września 2020 ruszyła Ząbkowicka Komunikacja Publiczna (ZKP), która zawiera w sobie szereg stabilnych, finansowych komponentów, które w tych trudnych czasach dają pewność, że ten system transportowy będzie dobrze funkcjonował i alej się rozwijał.

Środki zewnętrzne są często impulsem lub przeważają szalę na rzecz uruchomienia komunikacji publicznej w miastach, które do tej pory chciały takową posiadać, a nie miały na to funduszy.

Podobnie było w gminie miejsko – wiejskiej Ząbkowice Śląskie, gdzie 1 września 2020 ruszyła Ząbkowicka Komunikacja Publiczna (ZKP). Tu także impulsem do działania była możliwość pozyskania środków z funduszy europejskich na zakup autobusów z 85% dofinansowaniem.

Transportowe, zielone pole

Gmina, jako nieposiadająca doświadczenia w organizacji i zarządzaniu komunikacją zbiorową, zdecydowała się na powierzenie tego zadania firmie zewnętrznej. Przygotowaniem i zarządzaniem transportem gminnym od początku zajmuje się firma TRAKO PROJEKTY TRANSPORTOWE z Wrocławia.

Pierwszym zadaniem było zaprojektowanie sieci komunikacyjnej na terenie gminy, która z jednej strony odpowiadałaby na potrzeby mieszkańców, z drugiej byłaby do udźwignięcia przez jej nieduży budżet. Najważniejsze założenia były następujące:

1. Komunikacja powinna być wielofunkcyjna. Nowe linie powinny zapewniać nie tylko bezpośrednie połączenia wszystkich wsi w gminie z Ząbkowicami Śląskimi, ale także możliwość przemieszczania się wewnątrz miasta.

2. W celu optymalizacji kosztów utrzymania transportu, autobusy komunikacji gminnej powinny przejąć dotychczasowe zadanie dowozu dzieci do szkół.

3. Autobusy, zgodnie z warunkami wynikającymi z konkursu o dofinansowanie, powinny być wyposażone w napęd alternatywny gwarantujący efekt ekologiczny (dopuszczano wyłącznie autobusy elektryczne, gazowe oraz hybrydowe). Na podstawie analiz ekonomiczno-finansowych, obejmujących m.in. łatwość implementacji technologii w kontekście konieczności tworzenia dedykowanej infrastruktury do obsługi autobusów, Gmina złożyła skuteczny wniosek na dofinansowanie zakupu 7 autobusów hybrydowych.

4. Przyszła komunikacja gminna powinna oferować pasażerom nowoczesną informację pasażerską, która w trybie on-line, wprost na telefon (lub poprzez stronę internetową) informuje pasażerów o rzeczywistej godzinie przyjazdu autobusu na przystanek, w tym o ewentualnych opóźnieniach. Dodatkowo, system ten będzie wykorzystywany przez Gminę do kontroli realizacji kursów przez Operatora.

5. Organizator transportu powinien być wyposażony w narzędzia, które pozwolą mu ocenić realny popyt na usługi przewozowe. W tym celu zdecydowano się na innowacyjny system analizy sygnałów z telefonów komórkowych, który samoistnie analizuje podróże pasażerów autobusami ZKP.

6. Nowym standardem, który powinien na stałe zagościć w systemach transportu zbiorowego jest wyposażenie wszystkich autobusów ZKP w defibrylatory AED. Dzięki temu, mieszkańcy gminy mają świadomość, że w razie zajścia sytuacji potrzeby ratowania życia należy zatrzymać dowolny autobus ZKP i skorzystać z dostępnego tam urządzenia.

Nowe autobusy

W efekcie klimatyzowane autobusy hybrydowe wraz z wyposażeniem, w wyniku rozstrzygnięcia przetargu, dostarczyła firma Solaris oferując autobusy typu Urbino 12 Hybrid.

Kolejnym zadaniem, było opracowanie odpowiedniej umowy przewozowej, zawierającej liczne obowiązki przyszłego Operatora. Ząbkowice Śląskie oczekują, aby Operator:

1. Jeździł punktualnie, zgodnie z rozkładem jazdy – do weryfikacji czego stosuje zamontowany w autobusach automatyczny system kontroli punktualności,

2. Prawidłowo i szeroko publikował informację pasażerską poprzez m.in. aplikację na telefon prezentująca rzeczywisty czas odjazdu z przystanków.

3. Umożliwiał płatność za bilety nie tylko gotówką, ale także kartami płatniczymi, w każdym autobusie.

4. Zapewnił opiekę przewożonym uczniom.

5. Do przewozów wykorzystywał użyczone mu przez gminę autobusy, w tym je utrzymywał w odpowiednim stanie i serwisował na własny koszt.

Trzy komponenty

Dążąc do minimalizacji dopłaty gminy do funkcjonowania komunikacji, organizator zdecydował się na zastosowanie cennika biletów na poziomie zbliżonym do przewoźników komercyjnych i niewprowadzanie żadnych ulg komunalnych – w Ząbkowickiej Komunikacji Publicznej obowiązuje czterostrefowa taryfa wyłącznie z ulgami ustawowymi, podlegającymi rekompensacie z budżetu państwa. Dodatkowo, spełniając ustawowy obowiązek zapewnienia dowozu dzieci do szkół, gmina zakupuje co miesiąc bilety miesięczne dla wszystkich dzieci objętych tym obowiązkiem.

W efekcie, w przetargu na tak skonstruowane zadanie przewozowe, oferty złożyło aż 8 przewoźników. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma DANIEL Przewozy Autokarowe Sp. z o.o. ze Strzelina ze stawką 2,98 zł brutto za wozokilometr (znana z obsługi komunikacji miejskiej w Strzelinie).

Dodatkowo, w wyniku majowego naboru Wojewody Dolnośląskiego, Gmina pozyskała dopłatę do przewozów autobusowych pochodzącą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w wysokości prawie 260 tys. zł od września do końca roku.

System pomimo wszelkich trudności związanych z finansowymi skutkami epidemii wystartował zgodnie z planem 1 września. Uruchomionych zostało 5 linii podstawowych, którymi można wygodnie dotrzeć z każdej miejscowości w gminie do Ząbkowic Śląskich oraz 2 dodatkowe linie dedykowane głównie do przewozu uczniów. Każda linia podstawowa posiada charakter linii miejsko – podmiejskiej, co oznacza, że zapewnia połączenia Ząbkowic ze wszystkimi wsiami w gminie oraz możliwość przemieszczania się wewnątrz miasta ze skoordynowanymi odjazdami z największego osiedla mieszkaniowego w stronę centrum (co pół godziny w ciągu dnia). Można nimi dotrzeć nawet na sam ząbkowicki Rynek, na którym nowe autobusy prezentują się bardzo okazale.

Brawo Ząbkowice!
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
FRPA
ZKP Ząbkowice
TRAKO

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....