TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solbus odrzucony w Bielsku-Białej. 50 autobusów od Solarisa i ABP?
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2016 16:52:42 32 komentarze
fot. Konrad Bek

W ubiegły piątek Miejski Zakład Komunikacji w Bielsku-Białej ogłosił wyniki przetargu na dostawę 50 nowych autobusów. Jeżeli nie będzie odwołania od rozstrzygnięcia jednego z zadań to zleceniem podzielą się Solaris oraz ABP Bus&Coach.

Warunki formalne zamówienia opisaliśmy tutaj. Z kolei w tym tekście przyjrzeliśmy się stronie technicznej SIWZ. Postępowanie było podzielone na trzy części. W ramach pierwszej za 13,3 mln zł netto MZK chciało pozyskać 10 autobusów klasy mega. W drugiej za 36,556 mln zł netto zakład szukał dostawcy 38 pojazdów typu maxi. W ostatniej części chciano kupić dwa pojazdy klasy mini za 1,662 mln zł netto.

Oferty miały być oceniane na podstawie trzech kryteriów. Cena stanowiła 70% punktów, 20% przeznaczono na ocenę techniczną, zaś 10% można było uzyskać za warunki gwarancji. Pod koniec kwietnia MZK dokonało otwarcia ofert. Do przetargu stanęło trzech zainteresowanych.

W części na dostawę autobusów klasy maxi pojawiły się dwie propozycje. Tańszą i dosyć zaskakującą, która opiewała na ok. 30,8 mln zł netto przedstawiło konsorcjum oferujące Solbusy Sm12. Mowa o Lider Trading oraz PKS Leżajsk. Konkurencyjną ofertę przedstawił Solaris, który dostawę 38 sztuk Nowego Urbino 12 wycenił na niespełna 36,5 mln zł netto.

MZK wybrało producenta z Bolechowa. Oferta konsorcjum nie podlegała ocenie, gdyż były przesłanki do jej wykluczenia. Najprawdopodobniej stwierdzono, że partnerzy nie spełniali warunków udziału w postępowaniu. Bardzo możliwe zatem, że sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej.

W pozostałych częściach złożono po jednej ofercie, więc w praktyce MZK musiało tylko zadecydować o ich akceptacji. Przegubowe zadanie przypadnie Solarisowi, który dostarczy dziesięć Nowych Urbino 18 za ok. 13 mln zł netto. Dwa autobusy typu mini bielski zakład kupi od ABP Bus&Coach. Słupska spółka zaoferowała dwa Iveco Daily Stratos za 1,6 mln zł netto.

Dostawy autobusów rozłożono na kilka transz. Ostatnie mają trafić do Bielska-Białej najpóźniej do końca września przyszłego roku. Zatem o ile w zadaniach na dostawę łącznie 12 autobusów można się spodziewać szybkiego podpisania umów to w części na pojazdy klasy maxi, bardzo możliwe jest wydłużenie procedury. Do spawy jeszcze wrócimy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MZK Bielsko-Biała
ABP Bus&Coach
Iveco
Solaris
Nowy Urbino
Lider Trading
PKS Leżajsk
Solbus
 • XWJ – 30.05.2016

  Na pewno trafi skarga do KIO, bo przewoźnik nie może sobie na zasadzie "gdyż były przesłanki do jej wykluczenia", wykluczać kogokolwiek z przetargu. Albo mają jakieś prawne zastrzeżenia (które powinni podać publicznie), albo wykluczyli ich dla zasady, co stawia MZK na przegranej pozycji.

 • Xyz – 30.05.2016

  Jak solbus wejdzie to maja posprzatane. Solbus ledwo przędzie i maja sprawy w sadzie o naprawy autobudsów bo nie chca gwarancyjnie naprawiać. Podobno po cichu solbus oglosił upadłość. A po zatym solcity sa bardzo awaryjne i sa nawet nowe dostarczane w kiepskim stanie. Tylko nikt ontym nie pisze.

 • pasażer – 30.05.2016

  Miejmy nadzieję że jeśli trafi skarga do KIO to zostanie odrzucona, nie chcemy solbusa w Bielsku!!!

 • sancity – 30.05.2016

  Xyz- nie można po cichu ogłosić upadłości.Prawo na to nie pozwala.No chyba że "dobra zmiana,, zmieni prawo.

 • yolo – 30.05.2016

  Xyz: Solbus S.A. juz dawno upadł. A prawa do marki ma Lider Trading. Obudziles się szybko gratuluję.

 • yolo – 30.05.2016

  @ pasażer Lider Trading może wygrać bo dumpingu cenowego nie było. Oby Solbus poszedł do KIO.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  Dobrze by było, żeby Solbus wygrał i utrzymał się na rynku.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  Oczywiście, jeśli nie dotrzymają należytej jakości to trzeba dołożyć im kary(w przypadku ewentualnej wygranej).

 • pasażer – 30.05.2016

  @ Podróżnik Dobrze dla kogo?Chyba tylko dla tych nieszczęsnych pracowników solbusa.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  @pasażer Dla wszystkich. Będzie większa konkurencja na rynku, przez to niższe ceny, teoretycznie też lepsza jakość. Podkreślam, należy karać jeśli będą złej jakości. W Warszawie na Solbusy chyba nie narzekają.

 • new – 30.05.2016

  @sancityMasz jakieś kompleksy odnośnie "dobrej zmiany"? :)

 • kicek – 30.05.2016

  MZK już na lewo i prawo trąbi o wygranej solarisa więc muszą być pewni że solbus nie ma prawa się odwołać. O co tu chodzi?

 • Z – 30.05.2016

  I dobrze ze solaris wygrał a nie Solbus i żeby kio odrzuciło ich kupa złomu te autobusy

 • BB_Śląsk – 30.05.2016

  Znając dobrą zmianę są gotowi odkupić i reanimować Autosana, a później Solbusa za pieniądze podatników... A poza tym cieszy mnie, że w Bielsku będą normalne autobusy.

 • MichalK – 31.05.2016

  Solaris nie jest normalnym autobusem, mam nadzieję że Solbus się odwoła i wygra w KIO. Jeżdżę w Warszawie i Solarisem i Solbusem i zdecydowanie wolę Solbusa.

 • b – 31.05.2016

  @Podróżnik - narzekają. A od kuchni to już w ogóle dramat. Pozdrawiam - kierowcaPS. A wolny rynek działa w ten sposób, że słabe jednostki, takie jak Solbus się eliminuje . Niestety, lewackie prawo zamówień publicznych na to nie pozwala

 • Poznaniak do BB_Śląsk – 31.05.2016

  ZaKODowany każdą dyskusję sprowadzi do polityki opozycyjnej opcji strzelającej bardzo szkodliwego FOCHA.. To chyba bardzo dobrze. że obecna władza stara się pomóc POLSKIM a nie Niemieckim jak onegdaj bywało firmom !! Tak robią WSZYSCY NORMALNI z Niemcami na czele !! U nas nie brakuje i nigdy nie brakowało mądrych ludzi. Niestety do tej pory mogli siedzieć i patrzeć jak im pewien gość rujnuje firmy. Kto dziś jest konstruktorskim trzonem wiodącym postęp w znanych zachodnich koncernach motoryzacyjnych ? POLACY ! Czemu więc u nas nikt ich wykorzystać nie potrafił ?? Ja cieszę się. że podjęto próbę ratowania dawnej chluby Polskich autobusów. Autosana. Wieżę. ze dadzą radę i prócz miejskich jak dawniej zabłysną TURYSTYKIEM jakiego u nas nikt nie robi. Jest tam jeszcze mam nadzieje ten gość co takie cuda rysuje.

 • Yan – 31.05.2016

  Solbus ten złom i dobrze ze go nie wybrali

 • yolo – 31.05.2016

  @Yan: Solbus wróci po KIO

 • Solbus – 31.05.2016

  Oby solbus wygral! Tak marudzicie na Solbusa a Solaris też kiedyś zaczynał .. Trzeba dac solbusowi czasu i ratować go wraz z autosanem . jeździłem solbusami w Bydgoszczy, Warszawie , Olsztynie i sprawują się dobrze .

 • pasażer – 31.05.2016

  @ Owszem Solaris zaczynał i Solbus już też zaczynał i wszyscy wiemy jak to się skończyło. Kolego tu chodzi o to że to konsorcjum ma ogromne problemy finansowe a przetarg opiewa na dużą ilość autobusów. Nie ma się co łudzić że solbus wyjdzie na prostą bo ewentualna wygrana tego przetargu to tylko przedłużenie agonii solbusa.

 • Yan – 31.05.2016

  Nie sadze żeby wrócił po kio to jest badziew i tyle juz autosana zdecydowanie wolalbym

 • pyrlander – 31.05.2016

  @pasażer - zapewne masz rację. Solbus na pewno w wynikach dokładnie dowiedział się, dlaczego jego oferta nie była rozpatrywana, a przewoźnikowi nie wypadało w oficjalnych komunikatach podawać, że jeden z oferentów ma problemy finansowe nie dające gwarancji wykonania zamówienia. Dla Solbusa to za duży tort.

 • pasażer – 31.05.2016

  @Pyrlander Dzięki kolego dokładnie o to mi chodziło. Nie mam nic do solbusa, życzę im jak najlepiej ale w tym przetargu przeholowali z ceną, bo myśleli że wygrają przetarg i jakoś to będzie i to powinno być dla nich nauczką.

 • yolo – 31.05.2016

  @Yan Autosan nie mógłby nawet wystartować na 12m. Solbus ma doświadczenie z KIO i tyle raz wygrywał.

 • BB_Śląsk – 31.05.2016

  @PoznaniakCzemu mnie atakujesz od kodowców? Ja po prostu kibicuję znanemu polskiemu producentowi, który dostaje zamówienia z całego świata. Jakimś dziwnym trafem Solbus robi w rok prawdopodobnie tyle co Solaris w miesiąc. Gdyby jego wyroby były lepsze od Solarisa to nikt nie dopłacałby do droższych U4 i C2. PS: Jak Solbus będzie się sypał to pis gotowy za nasze pieniądze dofinansować go... Zawsze można dokopać Solarisowi, który ma niemieckie korzenie, a u nas przecież wszystko ma być polskie i narodowe...

 • BB_Podbeskidzie – 31.05.2016

  BB_Podbeskidzie do PoznaniakMasz rację!A ten BB_Śląsk to pewnie kierowca z trasy Bytom - Będzin. Niech się nie wtrąca do bielskich autobusów.

 • BB_Śląsk – 31.05.2016

  A BB_Podbeskidzie to pewnie kierowca z trasy Żywiec-Sucha Beskidzka. Niech się nie wtrąca do bielskich autobusów (skoro i Żywiec kupił Solarisy)...

 • obserwator – 07.06.2016

  Co tam u autosana? wygrał coś? produkuje coś?i co to sa konsorcjum Lider Trading z PKSem?Współczuje ludziom którzy wierzą w ratowanie przemysłu za 17mln zł. Lepiej idzcie do kościoła modlić się o cud, będziecie mieli większe szanse niż słuchając obietnic Pani premier

 • solaris150 – 08.06.2016

  Autosan zgarnia Kraków na 15 sztuk midi ;)

 • Adik – 16.10.2016

  W MZA Warszawa Solbusy sm18 diesle ktore mają niespełna 4 lata stoją na poważne awarie silników. Sm18 LNG Gazowce są ok

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....