TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solbus odrzucony w Bielsku-Białej. 50 autobusów od Solarisa i ABP?
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2016 16:52:42 32 komentarze
fot. Konrad Bek

W ubiegły piątek Miejski Zakład Komunikacji w Bielsku-Białej ogłosił wyniki przetargu na dostawę 50 nowych autobusów. Jeżeli nie będzie odwołania od rozstrzygnięcia jednego z zadań to zleceniem podzielą się Solaris oraz ABP Bus&Coach.

Warunki formalne zamówienia opisaliśmy tutaj. Z kolei w tym tekście przyjrzeliśmy się stronie technicznej SIWZ. Postępowanie było podzielone na trzy części. W ramach pierwszej za 13,3 mln zł netto MZK chciało pozyskać 10 autobusów klasy mega. W drugiej za 36,556 mln zł netto zakład szukał dostawcy 38 pojazdów typu maxi. W ostatniej części chciano kupić dwa pojazdy klasy mini za 1,662 mln zł netto.

Oferty miały być oceniane na podstawie trzech kryteriów. Cena stanowiła 70% punktów, 20% przeznaczono na ocenę techniczną, zaś 10% można było uzyskać za warunki gwarancji. Pod koniec kwietnia MZK dokonało otwarcia ofert. Do przetargu stanęło trzech zainteresowanych.

W części na dostawę autobusów klasy maxi pojawiły się dwie propozycje. Tańszą i dosyć zaskakującą, która opiewała na ok. 30,8 mln zł netto przedstawiło konsorcjum oferujące Solbusy Sm12. Mowa o Lider Trading oraz PKS Leżajsk. Konkurencyjną ofertę przedstawił Solaris, który dostawę 38 sztuk Nowego Urbino 12 wycenił na niespełna 36,5 mln zł netto.

MZK wybrało producenta z Bolechowa. Oferta konsorcjum nie podlegała ocenie, gdyż były przesłanki do jej wykluczenia. Najprawdopodobniej stwierdzono, że partnerzy nie spełniali warunków udziału w postępowaniu. Bardzo możliwe zatem, że sprawa trafi do Krajowej Izby Odwoławczej.

W pozostałych częściach złożono po jednej ofercie, więc w praktyce MZK musiało tylko zadecydować o ich akceptacji. Przegubowe zadanie przypadnie Solarisowi, który dostarczy dziesięć Nowych Urbino 18 za ok. 13 mln zł netto. Dwa autobusy typu mini bielski zakład kupi od ABP Bus&Coach. Słupska spółka zaoferowała dwa Iveco Daily Stratos za 1,6 mln zł netto.

Dostawy autobusów rozłożono na kilka transz. Ostatnie mają trafić do Bielska-Białej najpóźniej do końca września przyszłego roku. Zatem o ile w zadaniach na dostawę łącznie 12 autobusów można się spodziewać szybkiego podpisania umów to w części na pojazdy klasy maxi, bardzo możliwe jest wydłużenie procedury. Do spawy jeszcze wrócimy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MZK Bielsko-Biała
ABP Bus&Coach
Iveco
Solaris
Nowy Urbino
Lider Trading
PKS Leżajsk
Solbus
 • XWJ – 30.05.2016

  Na pewno trafi skarga do KIO, bo przewoźnik nie może sobie na zasadzie "gdyż były przesłanki do jej wykluczenia", wykluczać kogokolwiek z przetargu. Albo mają jakieś prawne zastrzeżenia (które powinni podać publicznie), albo wykluczyli ich dla zasady, co stawia MZK na przegranej pozycji.

 • Xyz – 30.05.2016

  Jak solbus wejdzie to maja posprzatane. Solbus ledwo przędzie i maja sprawy w sadzie o naprawy autobudsów bo nie chca gwarancyjnie naprawiać. Podobno po cichu solbus oglosił upadłość. A po zatym solcity sa bardzo awaryjne i sa nawet nowe dostarczane w kiepskim stanie. Tylko nikt ontym nie pisze.

 • pasażer – 30.05.2016

  Miejmy nadzieję że jeśli trafi skarga do KIO to zostanie odrzucona, nie chcemy solbusa w Bielsku!!!

 • sancity – 30.05.2016

  Xyz- nie można po cichu ogłosić upadłości.Prawo na to nie pozwala.No chyba że "dobra zmiana,, zmieni prawo.

 • yolo – 30.05.2016

  Xyz: Solbus S.A. juz dawno upadł. A prawa do marki ma Lider Trading. Obudziles się szybko gratuluję.

 • yolo – 30.05.2016

  @ pasażer Lider Trading może wygrać bo dumpingu cenowego nie było. Oby Solbus poszedł do KIO.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  Dobrze by było, żeby Solbus wygrał i utrzymał się na rynku.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  Oczywiście, jeśli nie dotrzymają należytej jakości to trzeba dołożyć im kary(w przypadku ewentualnej wygranej).

 • pasażer – 30.05.2016

  @ Podróżnik Dobrze dla kogo?Chyba tylko dla tych nieszczęsnych pracowników solbusa.

 • Podróżnik – 30.05.2016

  @pasażer Dla wszystkich. Będzie większa konkurencja na rynku, przez to niższe ceny, teoretycznie też lepsza jakość. Podkreślam, należy karać jeśli będą złej jakości. W Warszawie na Solbusy chyba nie narzekają.

 • new – 30.05.2016

  @sancityMasz jakieś kompleksy odnośnie "dobrej zmiany"? :)

 • kicek – 30.05.2016

  MZK już na lewo i prawo trąbi o wygranej solarisa więc muszą być pewni że solbus nie ma prawa się odwołać. O co tu chodzi?

 • Z – 30.05.2016

  I dobrze ze solaris wygrał a nie Solbus i żeby kio odrzuciło ich kupa złomu te autobusy

 • BB_Śląsk – 30.05.2016

  Znając dobrą zmianę są gotowi odkupić i reanimować Autosana, a później Solbusa za pieniądze podatników... A poza tym cieszy mnie, że w Bielsku będą normalne autobusy.

 • MichalK – 31.05.2016

  Solaris nie jest normalnym autobusem, mam nadzieję że Solbus się odwoła i wygra w KIO. Jeżdżę w Warszawie i Solarisem i Solbusem i zdecydowanie wolę Solbusa.

 • b – 31.05.2016

  @Podróżnik - narzekają. A od kuchni to już w ogóle dramat. Pozdrawiam - kierowcaPS. A wolny rynek działa w ten sposób, że słabe jednostki, takie jak Solbus się eliminuje . Niestety, lewackie prawo zamówień publicznych na to nie pozwala

 • Poznaniak do BB_Śląsk – 31.05.2016

  ZaKODowany każdą dyskusję sprowadzi do polityki opozycyjnej opcji strzelającej bardzo szkodliwego FOCHA.. To chyba bardzo dobrze. że obecna władza stara się pomóc POLSKIM a nie Niemieckim jak onegdaj bywało firmom !! Tak robią WSZYSCY NORMALNI z Niemcami na czele !! U nas nie brakuje i nigdy nie brakowało mądrych ludzi. Niestety do tej pory mogli siedzieć i patrzeć jak im pewien gość rujnuje firmy. Kto dziś jest konstruktorskim trzonem wiodącym postęp w znanych zachodnich koncernach motoryzacyjnych ? POLACY ! Czemu więc u nas nikt ich wykorzystać nie potrafił ?? Ja cieszę się. że podjęto próbę ratowania dawnej chluby Polskich autobusów. Autosana. Wieżę. ze dadzą radę i prócz miejskich jak dawniej zabłysną TURYSTYKIEM jakiego u nas nikt nie robi. Jest tam jeszcze mam nadzieje ten gość co takie cuda rysuje.

 • Yan – 31.05.2016

  Solbus ten złom i dobrze ze go nie wybrali

 • yolo – 31.05.2016

  @Yan: Solbus wróci po KIO

 • Solbus – 31.05.2016

  Oby solbus wygral! Tak marudzicie na Solbusa a Solaris też kiedyś zaczynał .. Trzeba dac solbusowi czasu i ratować go wraz z autosanem . jeździłem solbusami w Bydgoszczy, Warszawie , Olsztynie i sprawują się dobrze .

 • pasażer – 31.05.2016

  @ Owszem Solaris zaczynał i Solbus już też zaczynał i wszyscy wiemy jak to się skończyło. Kolego tu chodzi o to że to konsorcjum ma ogromne problemy finansowe a przetarg opiewa na dużą ilość autobusów. Nie ma się co łudzić że solbus wyjdzie na prostą bo ewentualna wygrana tego przetargu to tylko przedłużenie agonii solbusa.

 • Yan – 31.05.2016

  Nie sadze żeby wrócił po kio to jest badziew i tyle juz autosana zdecydowanie wolalbym

 • pyrlander – 31.05.2016

  @pasażer - zapewne masz rację. Solbus na pewno w wynikach dokładnie dowiedział się, dlaczego jego oferta nie była rozpatrywana, a przewoźnikowi nie wypadało w oficjalnych komunikatach podawać, że jeden z oferentów ma problemy finansowe nie dające gwarancji wykonania zamówienia. Dla Solbusa to za duży tort.

 • pasażer – 31.05.2016

  @Pyrlander Dzięki kolego dokładnie o to mi chodziło. Nie mam nic do solbusa, życzę im jak najlepiej ale w tym przetargu przeholowali z ceną, bo myśleli że wygrają przetarg i jakoś to będzie i to powinno być dla nich nauczką.

 • yolo – 31.05.2016

  @Yan Autosan nie mógłby nawet wystartować na 12m. Solbus ma doświadczenie z KIO i tyle raz wygrywał.

 • BB_Śląsk – 31.05.2016

  @PoznaniakCzemu mnie atakujesz od kodowców? Ja po prostu kibicuję znanemu polskiemu producentowi, który dostaje zamówienia z całego świata. Jakimś dziwnym trafem Solbus robi w rok prawdopodobnie tyle co Solaris w miesiąc. Gdyby jego wyroby były lepsze od Solarisa to nikt nie dopłacałby do droższych U4 i C2. PS: Jak Solbus będzie się sypał to pis gotowy za nasze pieniądze dofinansować go... Zawsze można dokopać Solarisowi, który ma niemieckie korzenie, a u nas przecież wszystko ma być polskie i narodowe...

 • BB_Podbeskidzie – 31.05.2016

  BB_Podbeskidzie do PoznaniakMasz rację!A ten BB_Śląsk to pewnie kierowca z trasy Bytom - Będzin. Niech się nie wtrąca do bielskich autobusów.

 • BB_Śląsk – 31.05.2016

  A BB_Podbeskidzie to pewnie kierowca z trasy Żywiec-Sucha Beskidzka. Niech się nie wtrąca do bielskich autobusów (skoro i Żywiec kupił Solarisy)...

 • obserwator – 07.06.2016

  Co tam u autosana? wygrał coś? produkuje coś?i co to sa konsorcjum Lider Trading z PKSem?Współczuje ludziom którzy wierzą w ratowanie przemysłu za 17mln zł. Lepiej idzcie do kościoła modlić się o cud, będziecie mieli większe szanse niż słuchając obietnic Pani premier

 • solaris150 – 08.06.2016

  Autosan zgarnia Kraków na 15 sztuk midi ;)

 • Adik – 16.10.2016

  W MZA Warszawa Solbusy sm18 diesle ktore mają niespełna 4 lata stoją na poważne awarie silników. Sm18 LNG Gazowce są ok

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....