TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris wygrywa na punkty z Mercedesem i Scanią w Białymstoku
INFOBUS.PL - Opublikowano: 30.09.2019 16:00:52
fot. Kubul, phototrans.pl

W Białymstoku rozstrzygnięto przetarg na dostawę co najmniej 10 nowych autobusów z silnikami diesla Euro 6. Zwycięzca mógł być tylko jeden i został nim Solaris. Ale w tym przypadku dużo ciepłych słów trzeba też powiedzieć o przegranych, a więc Scanii i Mercedesie.

Białystok poszukiwania kolejnych nowych autobusów spalinowych rozpoczął pod koniec czerwca. Pisaliśmy o tym tutaj. Zamówienie podstawowe opiewa na 10 autobusów- dwa klasy MAXI i osiem przegubowców. Prawo opcji zakłada możliwość rozszerzenia zamówienia o maksymalnie pięć przegubowców. Miasto zagwarantowało sobie, że może skorzystać z tego przywileju w ciągu maksymalnie 60 dni od podpisania umowy. Cała dostawa ma zostać zrealizowana najpóźniej do 10 marca 2020 r.

Miasto zażyczyło sobie minimalnych okresów rękojmi:

  • trzy lata gwarancji całopojazodwej
  • pięć lat na trwałość powłok lakierniczych

Szczegółowo białostockie wymagania wobec autobusów opisaliśmy tutaj.

Trzech do brydża
8 sierpnia minął termin składania ofert. Białystok przygotował na zakupy 20 900 000 PLN brutto. Jeżeli budżet obejmuje tylko zamówienie podstawowe to całkiem nieźle. Natomiast jeśli zawarto w nim także opcję to wyszło nie najlepiej.

Niespodziewanie najtańszą ofertę przedstawiła Scania. 23 296 200 PLN brutto to propozycja szwedzkiego producenta za całość. Cena jednostkowa Citywide'a 12LF wyniosła 1 020 000 PLN netto, natomiast przegubowca 1 300 000 PLN netto. Trzeba przyznać, że to bardzo atrakcyjne ceny. Scania zaoferowała ponadto czteroletnią gwarancję całopojazdową i siedmioletnią na trwałość powłok lakierniczych.

Drugą po względem cenowym propozycję przedstawił Solaris. Producent z Bolechowa za całość chciałby zainkasować 25 128 900 PLN brutto. To by dawało cenę jednostkową 1 050 000 PLN netto za nU12, zapewne z duży silnikiem i 1 410 000 PLN netto za przegubowca. Byłyby one objęte pięcioletnią gwarancją całopojazdową i siedmioletnią na trwałość malowania.

Najdroższą ofertę przedstawił EvoBus Polska, który dla Białegostoku zaproponował najnowszą odsłonę Mercedesów Conecto. Realizację zamówienia podstawowego i opcjonalnego dystrybutor autobusów z logo gwiazdy wycenił na 25 143 045 PLN brutto. Daje to ceny jednostkowe w wysokości 1 064 200 PLN netto za krótkiego Conecto i 1 408 700 PLN netto za Conecto G. Okresy gwarancji zaproponowano identyczne jak Solaris.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli w Solarisach
Od początku było wiadomo, że o zwycięstwie zdecydują szczegóły. A te przeważyły na korzyść Solarisa, praktycznie w identycznym stylu jak w ubiegłym roku, kiedy to producent z Bolechowa wypunktował "gwiazdy". Pisaliśmy o tym tutaj.

Solaris został oceniony na 94,76 pkt. Jego atutem okazał się komplet punktów w warunkach gwarancji, nieco niższe zużycie paliwa w SORT2 w porównaniu z Mercedesami Conecto oraz kolejny raz zaoferowanie drzwi z napędem elektrycznym. EvoBus otrzymał 91,02 pkt, natomiast Scania 82 pkt.

A zatem na wiosnę witamy kolejne Nowe Urbino w Białymstoku. Dołączoną one m.in. do aktualnie dostarczanych 22 autobusów z tej rodziny- ośmiu "dwunastek" oraz 14 przegubowców. Pozostaje więc czekać już tylko na podpisanie umowy. I oczywiście informację czy miasto skorzysta z prawa opcji.

Przegrani, ale w dobrym stylu
Ale i o przegranych trzeba też powiedzieć dużo dobrego. Zacznijmy od czarnego konia przetargowego, a więc Scanii. Zaprezentowała się ona bardzo dobrze proponując Białemustokowi autobusy w bardzo okazyjnej cenie. Co prawda zabrakło trochę punktów w ocenie technicznej oraz gwarancji, ale demonstracja na pewno udana. Scania pokazała, że jest przygotowana na walkę o nowych klientów z Polski.

EvoBus też niczego sobie. Widać tutaj cenę za nowego Conecto z dobrym rabatem dla klienta, technicznie również nie można niczego zarzucić. A zatem i tutaj mamy bezapelacyjnie do czynienia z zaprezentowaniem się od bardzo dobrej strony.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
BKM Białystok
EvoBus
Mercedes
Scania
Solaris
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....