TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris wraca do Żywca. 3 x Nowy Urbino 10,5
INFOBUS.PL - Opublikowano: 07.12.2018 13:00:33
fot. MZK Żywiec

Żywiecki Miejski Zakład Komunikacji rozstrzygnął dziś, 7 grudnia przetarg na na trzyletni leasing 3 nowych autobusów klasy MIDI. Wybór padł na jedyną ofertę, która została prawidłowo przedstawiona przewoźnikowi. To oznacza powrót Solarisa do Żywca.

Przypomnijmy pokrótce co chce nabyć MZK w formie trzyletniego leasingu. Całkowicie niskopodłogowe pojazdy klasy MIDI mają mieć nadwozia o długości 10,4 - 11 m, szerokości 2,5 - 2,55 m oraz wysokości do 3,1 m. Powinny umożliwiać podróż przynajmniej 84 pasażerom. Nie mniej niż 21 osób ma mieć zagwarantowaną przejażdżkę na miejscach siedzących. Przewoźnik nie sprecyzował jaka powinna być minimalna ilość foteli dostępnych z niskiej podłogi. Na pokład autobusów będzie można się dostać dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2, z których każde powinno być o prześwicie nie mniejszym niż 1200 mm.

Pojazdy mają być napędzane silnikami diesla spełniającymi normę Euro 6. Jednostka ma mieć przynajmniej 200 kW mocy oraz pojemność skokową 6,5 - 11 l. Będzie zblokowana z automatyczną, minimum czterobiegową skrzynią biegów ze zwalniaczem hydraulicznym. Przekładnia ma zostać wyposażona w układ obniżający zużycie paliwa na biegu jałowym oraz w trakcie zatrzymania autobusu. Ponadto musi posiadać program, który będzie dobierał jej charakterystykę pracy w zależności od topografii terenu, przyspieszenia oraz obciążenia pojazdu. W komorze silnika nie może zabraknąć systemu detekcji i gaszenia pożaru.

Przestrzeń pasażerska ma być klimatyzowana urządzeniem o mocy minimum 30 kW. Wentylacja naturalna ma być zapewniona przez minimum pięć okien przesuwnych oraz przynajmniej dwa wywietrzniki dachowe. Z kolei za wentylacją wymuszoną mają odpowiadać przynajmniej dwa wentylatory umieszczone nad sufitem przestrzeni pasażerskiej.

Wszystkie autobusy będą monitorowane oraz wyposażone w kompletny system informacji pasażerskiej. Będzie on się składał z trzech zewnętrznych tablic diodowych, wewnętrznego monitora LCD 23" oraz głosowych zapowiedzi przystanków. Całość ma być kompatybilna z użytkowanymi już przez MZK urządzeniami i oprogramowaniem firmy Pixel.

24 października minął termin składania ofert. Żywiecki przewoźnik na leasing trzech autobusów klasy MIDI przygotował 3 750 000 PLN brutto. To oznacza, że koszt pozyskania jednego pojazdu w takiej formie MZK przyjęło na poziomie nie większym niż 1 016 269,16 PLN netto. Obie oferty, które otrzymała spółka zmieściły się w tych szacunkach.

Pierwszą przedstawiła spółka spółka zależna mBanku, czyli mLeasing z Warszawy. Oferta ta opiewała na 3 690 826,81 PLN brutto. Dało to koszt leasingu jednego autobusu w wysokości 1 000 224,07 PLN netto. Jakiego? Podejrzewamy, że mLeasing zaoferowało MZK Scanie Citywide 10,8LF. Tańszą ofertę przedstawiło konsorcjum Solarisa i PKO Leasing. Opiewała ona na 3 350 797,75 PLN brutto. Dawało to cenę jednostkową za trzyletni leasing Nowego Urbino 10,5 w wysokości 908 075,27 PLN netto, co było dosyć atrakcyjną propozycją.

Półtora miesiąca czekaliśmy na rozstrzygnięcie przetargu. Dziś je poznaliśmy. MZK rozpatrywało tylko jedną ofertę. Ta, którą przedstawiło mLeasing została odrzucona przez przewoźnika z powodu niespełnienia wymogów SIWZ. Chodziło o nieprawidłowe przygotowanie formularza ofertowego. W takiej sytuacji wybór padł na jedyną poprawnie przygotowaną propozycję, czyli tą od konsorcjum pod wodzą Solarisa. A to oznacza, powrót "jamnika" do Żywca po dwuletniej przerwie. W przyszłym roku MZK odbierze trzy Nowe Urbino 10,5, które będą nowym typem autobusów u przewoźnika. 

Będą to pierwsze Solarisy w Żywcu od wiosny 2017 r. Producent z Bolechowa przekazał wtedy spółce siedem Nowych Urbino 12. Kolejne "jamniki", tym razem dziesięciometrowe zostaną przekazane MZK w ciągu 180 dni od podpisania umowy, a więc bardzo szybko.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MZK Żywiec
Solaris
PKO Leasing
Scania
mLeasing
wynajem
leasing
  • OsD1 – 08.12.2018

    zlotowski z czego rzysz?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....