TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Solaris i Isuzu wygrywają autobusowe przetargi MPK Łódź!
INFOBUS.PL - Opublikowano: 27.07.2018 16:00:46
Nowy Urbino 18.

Dziś, 27 lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi rozstrzygnęło dwa przetargi na dostawę przynajmniej 70 autobusów. Przewoźnik wybrał minibusy Isuzu, natomiast solówki i przegubowce dostarczy Solaris. Autobusy zostaną dostarczone do Łodzi na przełomie zimy i wiosny 2019 roku.

Przypomnijmy, że łódzkie MPK pod koniec lutego ogłosiło dwa przetargi na dostawę nowych autobusów. W pierwszym spółka szukała firmy, która dostarczy 26 pojazdów klasy MINI. Jako opcję przewidziano możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 18 sztuk. W drugim przetargu poszukiwano firm, które wynajmą na 10 lat 46 autobusów- 20 przegubowych i 26 klasy MAXI.

MINI-pojedynek dealerów

MPK na 24 autobusy klasy MINI, które są objęte zamówieniem podstawowym przygotowało 18 331 920 PLN brutto. Koszt pozyskania jednego minibusa łódzki przewoźnik skalkulował na maksymalnie 621 000 PLN netto. Na start w postępowaniu zdecydowało się dwóch oferentów, którzy zoferowali bardzo ciekawe autobusy, w tym jeden przed polską premierą. Obie propozycje przewyższały łódzki budżet.

Pierwszą, lecz droższą ofertę przedstawiła firma BUSIMPORT PL z Gierłatowa. Jej cena za zamówienie podstawowe jak i ewentualną opcję to 35 400 876 PLN brutto, co daje średnią cenę jednostkową dla całego zamówienia (podstawa+opcja) na poziomie ok. 685 266,66 PLN netto. W zamówieniu podstawowym na 24 pojazdy jednostkowy koszt wynosi 670 000 PLN netto. Łódzkiej spółce zaoferowano autobusy Isuzu Novociti Life LE.

Konkurencyjną ofertę przedstawiła firma MMI ze Zbyszewa, która tym razem chce sprzedać autobusy Karsan Atak. Jej propozycja za kontrakt podstawowy + opcja opiewa łącznie na 34 927 080 PLN brutto z średnią jednostkową ceną dla całego zamówienia na poziomie 676 095,24 PLN netto. W zamówienie podstawowym Atak kosztował 658 000 PLN netto, a więc o 12 tys. PLN netto taniej w porównaniu z ofertą polskiego dealera Isuzu.

Ostatecznie wybór padł na pierwszą z firm. Oferta BUSIMPORT PL jako jedyna była ocenia. To oznacza, że MMI mogło zostać odrzucone za błędy w swojej propozycji albo nie było zainteresowane trzymiesięcznym oczekiwaniem na rozstrzygnięcie.

Łódzki klasyk, a górą Solaris z Nowymi Urbino 12 i 18

Ostatecznie 20 czerwca poznaliśmy kto powalczy o łódzki kontrakt na autobusy przegubowe i solowe. MPK na dziesięcioletni wynajem autobusów przygotowało 116 751 649,20 PLN brutto. Koszt wynajęcia jednego autobusy łódzki przewoźnik skalkulował średnio na poziomie 2 063 479 PLN netto. Na start w postępowaniu zdecydowały się dwa konsorcja. Obie propozycje przewyższały łódzki budżet.

Droższą ofertę w postępowaniu przedstawiło konsorcjum EvoBus Polska i Millenium Leasing. Propozycja opiewa na 140 437 314,80 PLN brutto. Średni koszt wynajęcia jednego autobusu dystrybutor Mercedesa i jego partner finansowy skalkulowali na 2 482 101,71 PLN netto. Jakie pojazdy zaoferowano MPK? Zapewne Mercedesy Conecto, jednak nie wiadomo w jakiej odsłonie.

Tańszą ofertę przedstawił Solaris i PEKAO Leasing. Propozycja tego konsorcjum opiewa na 125 772 760,71 PLN brutto. Średnia cena za wynajem jednego “jamnika" jaką zaoferowano łódzkiemu MPK to 2 222 919,06 PLN netto.

I to właśnie oferta Solarisa i jego partnera okazała się lepsza. Jej atutem była przede wszystkim cena. Co prawda producent “jamników" minimalnie tracił do Mercedesa w ocenie technicznej i zużyciu energii, jednak to nie wystarczyło by odebrać mu zwycięstwo. Wynik końcowy to 96,87 : 89,05 pkt na korzyść Solarisa.

Debiut, debiuty...

Dzisiejsze rozstrzygnięcia oznaczają trzy debiuty w Łodzi. Izusu to absolutna nowość w taborze MPK. Otwartą pozostaje kwestia na ile Novociti Life LE zdecyduje się ostatecznie przewoźnik. Pewne jest natomiast to, że zmierzch Jelczy Vero w Łodzi jest już pewny.

Solaris natomiast jest już marką od wielu lat znaną MPK. To jednak nowe otwarcie w dotychczasowych relacjach producenta i przewoźnika. Przypieczętuje to podwójny debiut Nowego Urbino w Łodzi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
MPK Łódź
Isuzu
BUSIMPORT PL
Karsan
MMI
Solaris
Mercedes
EvoBus
Millenium Leasing
PeKaO Leasing
wynajem
 • Piotr Łężak – 27.07.2018

  Isuzu w Łodzi? :O

 • Kamil Nowakowski – 27.07.2018

  Czyżby malowanie Łodzi na SUIV będzie taki sam jak na wzór warszawskich? 😒

 • Julek Wojciechowski – 27.07.2018

  Stanisław

 • Paul Rogulski – 27.07.2018

  No nie spodziewałem się Isuzu tutaj. Przynajmniej od wygląda jak pełnoprawny pojazd a nie zabudowany kiosk ruchu do przewozu ziemniaków, cebuli, i zużytych opon :)

 • Robert Bojke – 27.07.2018

  I dobrze. Nie dla tandentnych konserw z skrzypiającymi drzwiami.. 😂

 • Robert Bojke – 29.07.2018

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....