TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Skuteczna pomoc kierowcy PKA Gdynia uratowała życie
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.09.2020 09:00:31
Skuteczna pomoc kierowcy PKA Gdynia uratowała życie; fot. Kamil Złoch

Gdyby nie reakcja Tomasza Myka, na co dzień kierowcy zatrudnionego w PKA Gdynia, tragedia mogłaby spotkać rodzinę, która spędzała tego lata wakacje w Zakopanem.

Gdyński kierowca wykorzystał umiejętności, które zdobył na szkoleniu z pierwszej pomocy w miejscu pracy. Bohatera przez ostatnie tygodnie poszukiwała matka pięcioletniego chłopca, który omal nie zadławił się na chodniku.

Na urlopie

Było środowe popołudnie, 19 sierpnia. Kierowca gdyńskiego PKA, Tomasz Myk, spędzał z żoną zasłużony letni urlop w Zakopanem. Autobus lokalnej linii 11 wysadził pasażerów na jednym z przystanków. Nagle w tłumie zaczął się dławić pięciolatek, który po chwili stracił przytomność. Wokół niego szybko zebrali się ludzie. Pan Tomasz, przechodząc obok, bez namysłu ruszył do akcji, zadziałał zgodnie z tym, czego nauczył się na kursie pierwszej pomocy w pracy i z zimną krwią przywrócił dziecku funkcje życiowe.

Lekarze, którzy później opiekowali się chłopcem, wskazali jednoznacznie: każda minuta była na wagę złota i gdyby nie szybka pierwsza pomoc, całe zdarzenie mogłoby skończyć się tragicznie. O sytuacji poinformowała mailowo pracodawców pana Tomasza matka pięciolatka, która chciała w ten sposób podziękować mężczyźnie za uratowanie jej syna.

- Wracając z gór, zauważyliśmy że pewna pani wysiadała z autobusu z dzieckiem, klepała dziecko w plecy, aby mu pomóc. Okazało się, że dziecko się zakrztusiło. Pobiegliśmy do tej osoby, żeby pomóc. Od razu wzięliśmy się z żoną do pracy, żona wzięła panią na bok, a ja zacząłem ratować dziecko przez uderzanie w plecy – relacjonuje sytuację Tomasz Myk, kierowca PKA, który udzielił pierwszej pomocy. - Bardzo się cieszę, że byłem w tym momencie akurat w tym miejscu i mogłem pomóc, jak się okazuje, uratować nawet życie – skromnie opowiada uczestnik zdarzenia.

Warto się szkolić

Pan Tomasz w swojej relacji stanowczo podkreśla, że ośmielił się udzielić dziecku pierwszej pomocy i zrobił to poprawnie dzięki szkoleniom, które przeszedł jako zawodowy kierowca.

Przypomnijmy: w grudniu 2019 roku Gdyńskie Centrum Zdrowia zorganizowało szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla ponad 230 pracowników gdyńskiego PKA i 12 osób z ZKM Gdynia. Kierowcy przeszli nie tylko część teoretyczną, ale wykonywali też praktyczne ćwiczenia. Wszystko po to, aby byli gotowi w nagłych sytuacjach udzielić niezbędnej pomocy swoim pasażerom. Czasami jednak życie weryfikuje nabyte umiejętności w zupełnie innych, niespodziewanych okolicznościach – historia pana Tomasza to idealny dowód.

- Możemy dzisiaj powiedzieć, że te szkolenia przyniosły efekt, bo sam pan kierowca Tomek potwierdził, że dzięki nim po pierwsze nie bał się udzielić pierwszej pomocy, a po drugie wiedział jak to zrobić w sposób profesjonalny. To postawa, która zasługuje na uznanie i duże wyróżnienie – podkreśla Lech Żurek, prezes PKA Gdynia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
kierowca
PKA Gdynia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....