Krajowa Administracja Skarbowa przypomina przewoźnikom autobusowym, że zgodnie z przepisami zwykły paragon z kasy fiskalnej nie jest biletem, jaki należy wydawać pasażerom. Firmy stosujące taką praktykę karane są mandatami; tylko na Śląsku ukarano za to ostatnio prawie 40 osób.
Jak poinformowała we wtorek, 30 stycznia, Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach, w ostatnim czasie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowali stosowanie kas fiskalnych przez kilkadziesiąt firm przewozowych z Katowic, Sosnowca, Jaworzna, Gliwic, Knurowa i Zabrza. Na kierowców i właścicieli firm przewozowych nałożono mandaty na prawie 26 tys. zł.
"Wielu prywatnych przewoźników autobusowych, realizujących przewozy krajowe w komunikacji międzymiastowej, wydaje pasażerom bilety ze zwykłych kas fiskalnych. Taka sprzedaż stanowi nieprawidłowość, za którą odpowiedzialność ponosi przewoźnik" - wyjaśniła Grażyna Kmiecik.
Regulacje w tym zakresie zawarte są w kilku aktach prawnych: ustawie o podatku VAT, rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących oraz ustawie Prawo przewozowe. Zgodnie z tymi przepisami, firmy przewozowe mają obowiązek stosowania kas rejestrujących o tzw. zastosowaniu specjalnym, co jednak często nie jest respektowane.
"Co do zasady, umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu na przejazd. Zgodnie z przepisami na bilecie umieszcza się m.in. nazwę przewoźnika, wysokość należności za przejazd, rodzaj biletu, tytuł ulgi w przypadku biletu ulgowego, numer kursu, nazwę przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności biletu, a także okres jego ważności" - powiedziała przedstawicielka KAS.
Przepisy w tym zakresie są naruszane m.in. przez właścicieli busów, ale także przez większe firmy przewozowe, dysponujące większym taborem. Przedstawiciele administracji skarbowej apelują do przewoźników, by dostosowali używane w pojazdach rozwiązania do obowiązującego prawa; w przeciwnym razie będą narażeni na mandaty. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Miriam, no proszę
Tylko za co karani byli kierowcy skoro pracują na systemie - w tym przypadku kasie - dostarczanym przez pracodawcę? I czy kasa widoczna na zdjęciu czyli KF-3000 produkcji RG też nie spełnia tych przepisów? Jeżeli tak to połowa przewoźników miejskich w Polsce może się bać ^^
Bez sensu a jak na wioskach jeździ po kilka osób dziennie to ktoś ma teraz bilety w bloczkach wprowadzać...? Muahha
Cos z tymi drzewami szyszki trzeba zrobic... I jeszcze wiecej smieci
Dobrze by było jakby zabrali się za dodrukowywanie biletów z ulgami samorządowymi i wyłudzanie na tej podstawie dopłat...
płacę, stoję, siadam i jadę, wysiadam i koniec!
Gdyby ktoś potrzebował dokładnych informacji na temat bileterek Emaru i Posnetu oraz oprogramowania z tym związanego to proszę i kontakt na priv.
Novitus NANO też ma opcję bileterki. My mieliśmy kontrole pod tym względem z US w tamtym roku i było OK. Tylko przed fiskalizacja trzeba ustawić kasę jako bileterka a nie zwykła kasa fiskalna
I bardzo dobrze, w każdej komunikacji powinny być normalne bilety, a nie paragonówki. Bilet jest też ubezpieczeniem na podróż, a taki paragon nic nie daje - jest jedynie potwierdzeniem zakupu biletu.
Czy kiedyś wreszcie dotrze to do tych tępaków, że tylko #BILETOMAT to najlepsza opcja w transporcie ludzi..
Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.