TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Senat z raportem nt. bezpieczeństwa na drogach w 2018 r.
INFOBUS.PL - Opublikowano: 31.07.2019 10:00:31
Senat z raportem nt. bezpieczeństwa na drogach w 2018 r.

Senackie Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zapoznały się we wtorek z raportem dot. stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2018 r. Z dokumentu wynika, że Polska pod względem liczby ofiar na milion mieszkańców zajmuje w UE piąte miejsce od końca.

Chodzi o dokument pn. "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2018 r." przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i przyjęty przez Radę Ministrów.
Z raportu wynika m.in., że Polska pod względem tzw. ofiarochłonności, czyli liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców zajmuje wśród krajów Unii Europejskiej piąte miejsce od końca z liczbą 76 ofiar na milion mieszkańców. Kraje o najwyższych w 2018 roku wskaźnikach ofiarochłonności to: Rumunia, Bułgaria, Łotwa oraz Chorwacja.

Jak zaznaczył na posiedzeniu połączonych komisji sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, analiza statystyk dotyczących bezpieczeństwa wskazuje, że w porównaniu do 2017 roku liczba ofiar śmiertelnych w UE spadła o 1 proc., zaś w porównaniu do 2010 roku liczba ofiar śmiertelnych spadła średnio o 21 proc.

"W obrębie UE najlepsze wyniki w 2018 osiągnęły: Wielka Brytania, Dania, Irlandia i Szwecja. W porównaniu do 2017 roku największy spadek liczby ofiar śmiertelnych osiągnęły Słowenia, Litwa, Bułgaria, Słowacja i Cypr" - zaznaczył Romik.

Jak podkreślił, Polska w długookresowym trendzie - w latach 2010-2018 wykazuje 26 proc. spadku ofiar śmiertelnych i "jest to wynik poza średnia unijną". Z kolei - jak dodał - do państw członkowskich UE o największych wskaźnikach redukcji liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w okresie 2010-2018 zaliczają się: Grecja (z redukcja na poziomie 45 proc.), Litwa (43 proc.), Portugalia (35 proc.), Słowenia (34 proc.), oraz Dania (31 proc.).

"Jeżeli chodzi o stan bezpieczeństwa, w 2018 roku (w Polsce - PAP) odnotowano 31 674 wypadki drogowe, to jest o 3,3 proc. mniej w porównaniu do 2017 roku. W wypadkach tych zginęło 2 862 osoby, to jest o 1,1 proc. więcej niż 2017. Liczba rannych uległa zmniejszeniu i wyniosła 37 359 - o 5,3 proc. mniej niż w 2017, zaś jeżeli chodzi o liczbę ciężko rannych, wyniosła ona 10 963, czyli o 1,3 proc. mniej" - zaznaczył.

Wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber odnosząc się do przedstawianego raportu podkreślił, że pod względem liczby osób ciężko rannych w roku 2018 odnotowano najlepszy wynik od początku realizacji Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NPBRD), który został przyjęty w 2013 roku.

Dodał, że najważniejsze cele obowiązującego do 2020 roku NPBRD to redukcja o 50 proc. liczby ofiar śmiertelnych i redukcja liczby ciężko rannych o 40 proc. w stosunku do wskaźników z 2010 roku.

Zaznaczył, że cele te, czyli nie więcej niż 2 tys. ofiar śmiertelnych i nie więcej niż 6,9 tys. ofiar ciężko rannych - biorąc pod uwagę okres do zakończenia NPBRD - są nie do osiągnięcia.

"Z danych wynika, że w 2018 roku cel cząstkowy w zakresie liczby zabitych został przekroczony o 25 proc., zaś w zakresie liczby ciężko rannych - o ponad 43 proc." - powiedział Weber.

Z raportu KRBRD wynika ponadto, że w ubiegłym roku odnotowano spadek liczby wypadków z udziałem pieszych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze oraz spowodowanych przez młodych kierowców, a także spadek liczby wypadków w wyniku najechania na drzewo. Wskazano jednocześnie, że te kategorie w dalszym ciągu pozostają głównymi zagrożeniami dla życia i zdrowia w ruchu drogowym.

Raport zwraca również uwagę na większą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, a także z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

Jak wskazano, największy spadek liczby wypadków zarejestrowano na autostradach, zaś niewielki wzrost na drogach gminnych, a także - kolejny rok z rzędu - na drogach ekspresowych.

Podczas posiedzenia połączonych komisji zwrócono uwagę, że największa liczba wypadków w przeliczeniu na tysiąc kilometrów dróg miała miejsce na drogach krajowych.

Z kolei biorąc pod uwagę poszczególne miesiące w roku - najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych odnotowano w lutym, zaś największą w październiku. Natomiast największy spadek liczby zabitych w porównaniu do roku 2017 notowano w marcu.

Z informacji przekazanych przez Konrada Romika wynika, że największa liczba ofiar śmiertelnych na 100 wypadków była notowana w województwie kujawsko-pomorskim, a także w województwach: podlaskim i lubelskim.

Z raportu wynika również, że w Polsce - podobnie jak w pozostałych krajach UE - odnotowuje się niepokojący trend wzrostu wskaźnika udziału seniorów w ogólnej liczbie zdarzeń drogowych.

"Obecnie trend ten w skali europejskiej uzależnia się od zmian demograficznych oraz wzrostu wskaźnika aktywności i mobilność tej grupy społecznej. Komisja Europejska w 2018 r. przewiduje dalsze pogłębianie się tego niekorzystnego trendu w przyszłości i rekomenduje podejmowanie działań skierowanych do tej grupy społecznej" - wskazano w raporcie.

Według danych zawartych w raporcie, w roku ubiegłym - w porównaniu do danych za rok 2017 - o 8,5 proc. spadła liczba wypadków polegających na najechaniu na pieszego oraz - o 8 proc. liczba ofiar śmiertelnych w tego typu wypadkach.

Jednocześnie zauważono, że już trzeci rok z rzędu wzrasta liczba zabitych na przejściach dla pieszych. Wzrost ten w 2018 roku stosunku do roku ubiegłego wyniósł około 4,4 proc., do roku 2016 –7,8 proc., a do roku 2015 15,9 proc.

Raport pokazuje również, że w ubiegłym roku podobnie jak w roku 2017, najwięcej ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pieszych było wynikiem nieostrożnego wejścia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem (148 ofiar śmiertelnych; spadek o 21,3 proc.), stania lub leżenia na jezdni (70 ofiar śmiertelnych; spadek o 4,1 proc.), przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym (53 ofiary śmiertelne; spadek o 8,6 proc.), chodzenia nieprawidłową stroną drogi (23 ofiary śmiertelne; spadek o 43,9 proc.), wejścia na jezdnię przy czerwonym świetle (18 ofiar śmiertelnych; spadek o 25 proc.).

Dane za 2018 rok wskazują także, że nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu w dalszym ciągu jest główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce, których sprawcami byli kierujący pojazdami. W stosunku do roku 2017 odnotowano nieznaczny wzrost liczby wypadków tego rodzaju oraz liczby ich ofiar śmiertelnych (wzrost o 2,3 proc.).

W ubiegłym roku zarejestrowano o 8,5 proc. mniej wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu niż rok wcześniej. Wypadki te były też mniej poważne w skutkach.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Senat
prawo
MI

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....