TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sąd ogłasza upadłość PKSiS Oświęcim
DZIENNIK ZACHODNI - Opublikowano: 20.02.2015 22:06:40 4 komentarze
Sąd ogłasza upadłość PKSiS Oświęcim

 Jak informuje Ewelina Sadko na łamach ?Dziennika Zachodniego??Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia zdecydował o upadłości przewoźnika. Całym taborem PKSiS Oświęcim zarządza już syndyk z Krakowa, Radomir Szaraniec. Podkreśla, że po zajęciu majątku firmy żadne autobusy pod jej szyldem nie mogą wyjechać na drogi. ??Firma wraz z decyzją sądu straciła licencję na przewóz osób i prowadzenie działalności, więc ja także nie mogę świadczyć usług przewozowych - wyjaśnia syndyk. - Mogę jedynie wynająć autobusy, ale bez kierowców. To jednak chyba żadne rozwiązanie.?

Trwa szacowanie majątku upadłej spółki PKSiS z Oświęcimia. Już wiadomo, że ma 8 mln zł długu. ??Jestem załamany, to dla mnie osobista porażka - mówi Leszek Rykała, prezes PKSiS Oświęcim. - Przez zajęcie majątku na bruku wyląduje 370 osób - dodaje i tłumaczy, że za upadek firmy odpowiadają w znacznej części... pracownicy. ??Jak to było jeszcze państwowe, to kradli paliwo i części, a jak stało się prywatne, nic się nie zmieniło?- twierdzi Rykała. Kierowcy nie zostawiają na nim jednak suchej nitki. ??Teraz prezes lamentuje, a to jego wina. Bujał się po wczasach, auta sobie kupował, a na paliwo w firmie nie było?- mówi kierowca z 16-letnim stażem.

Na kłopoty oświęcimskiego przewoźnika błyskawicznie zareagowały okoliczne gminy. Miały z nim podpisane umowy na dowóz uczniów do szkół. Automatycznie wygasły w momencie ogłoszenia upadłości firmy. Choć doszło do tego w czasie ferii zimowych, samorządy musiały mieć przygotowany plan awaryjny. Np. Stary Sącz za szkolny transport 200 dzieci płacił spółce 120 tys. zł rocznie. ??Teraz uczniów przejmie MPK i prywatni przewoźnicy - mówi wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki. - Mamy też swój gimbus, więc jakoś wybrniemy z kłopotu.?

Do tej pory PKSiS odwoził uczniów do Moszczenicy, Gabonia i Woli Kroguleckiej. Resztę gminy obejmowali inni przewoźnicy. Problemu z dowozem dzieci nie będzie też w gminie Piwniczna-Zdrój. Przewozy powierzono firmie z Nowego Sącza. Będzie je realizować do końca roku szkolnego. Latem zostanie ogłoszony przetarg na tę usługę. I kilka faktów o ostatniej działalności PKSiS Oświęcim:

- W lipcu 2012 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i Spedycji w Oświęcimiu przejęło sądecki PKS. Za 3,2 mln zł firma kupiła 70 autobusów upadłej spółki. 

- Główna siedziba PKSiS znajduje się przy ul. Chemików w Oświęcimiu. W taborze ma kilkadziesiąt autobusów miejskich i turystycznych. Oprócz regularnych kursów pasażerskich oferowała też przewozy dla zakładów pracy, turystyczne i okazjonalne.

- Oświęcimska spółka działała także w Krakowie. Zatrudniała tam ponad 140 pracowników. Miała 80 autobusów, w tym aż 49 o wysokim standardzie. 

- W ubiegłym roku PKSiS połączył się z firmą TransVobis, która również jest bankrutem.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKSiS Oświęcim
Oświęcim
Kraków
Nowy Sącz
upadłość
Stary Sącz
Moszczenica
 • siwy kierowca – 22.02.2015

  . nowe czasy nadeszły - czytaj rynkowe , ale stara mentalność w załogach dalej pokutuje!! I to nie tylko w tym PKS-ie ! A potem się dziwią że padło !!

 • Pypia – 23.02.2015

  No to w Małopolsce ostał się już tylko jeden PKS- ten z Limanowej :(

 • Leo – 25.02.2015

  No tak, państwo pomaga kolei jak może a transport drogowy dobija albo zostawia samemu sobie...Czekają aż wejdą na wszystkie linie zagraniczni przewoźnicy, tylko nie mam pojęcia jaki jest tego cel?

 • taktak – 09.06.2015

  gdy było państwowe - nikt nie liczył, gdy stało się prywatne - źle liczyli. A przyczyna? W szkole polskiej nie uczy się ekonomii - ale tej rynkowej, nie teoretycznej!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....