TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Sąd bez litości za atak w krakowskim autobusie
InfoBus.pl - Opublikowano: 24.10.2019 09:00:26
Sąd bez litości za atak w autobusie

Na kary od dziesięciu miesięcy do półtora roku więzienia skazał 21 października krakowski sąd ośmiu sprawców brutalnego ataku w autobusie, do którego doszło na początku czerwca. Większość z nich to osoby młodociane; wszyscy chcieli dobrowolnie poddać się karze.

Do ataku w autobusie komunikacji miejskiej doszło na początku czerwca w rejonie ul. Igołomskiej w Nowej Hucie. Ustalono, że podróżująca nim grupa dziewczyn pokłóciła się z innymi nastolatkami i zadzwoniła po pomoc do swoich znajomych. Kiedy pojazd zakończył trasę, kierowca zauważył, że na przystanku w okolicy Przylasku Rusieckiego czeka grupa agresywnych mężczyzn, posiadających niebezpieczne przedmioty, m.in. maczetę oraz przedmiot przypominający broń. Siłą wtargnęli oni do środka i zaatakowali - za pomocą gazu, pieści i maczety.

Kara adekwatna do winy

O udział w pobiciu z użyciem tego niebezpiecznego narzędzia oskarżono w tej sprawie 21-letniego Adriana W., którego krakowski sąd rejonowy skazał w poniedziałek na karę 1,5 roku pozbawienia wolności. Pozostali sprawcy ataku: Rafał W., Marcin J., Dawid C., Norbert S., którzy odpowiadali przed sądem za udział w pobiciu, spędzą w więzieniu dziesięć miesięcy. Z kolei Bartłomiej T. i Paweł K., również oskarżeni o udział w pobiciu, spędzą w więzieniu rok. Wszyscy sprawcy zapłacą swojej ofierze nawiązki - najwięcej Adrian W. (1000 zł) i Rafał W. (500 zł), pozostali po 100 zł. Z kolei Jakub G., oskarżony o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa, również usłyszał wyrok dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności, a sąd nakazał mu zapłacenie nawiązki w wysokości 100 zł.

W uzasadnieniu sąd podkreślił, że sprawcy ataku to kibice klubów piłkarskich, i to właśnie konflikt na tym tle stał się przyczyną późniejszego ataku. Wskazano, że do czynu doszło z błahego powodu i był on wyrazem rażącego lekceważenia prawa. Sąd zaznaczył, że mężczyźni zaatakowali w obecności innych pasażerów, którzy nie mieli możliwości ucieczki, ani reakcji. Przypomniał, że większość ze sprawców to osoby młodociane i niekarane dotychczas, ale tylko kara więzienia spełni w ich wypadku cel prewencyjny. Ich czyn zakwalifikowany został bowiem jako chuligański i znacząco szkodliwy społecznie.

Bez wyjaśnień

Podczas poprzedniej rozprawy wszyscy mężczyźni przyznali się do winy, ale odmówili składania wyjaśnień. Z tych, które złożyli wcześniej wynikało m.in., że w autobusie podróżowała nastolatka, będąca siostrą Adriana W. i córką Rafała W., która miała być zaczepiana w pojeździe, więc zadzwoniła po pomoc do bliskich.

Sprawcy chcieli dobrowolnie poddać się karze; ich obrońcy wnioskowali o kary pozbawienia wolności. Wnioskom tym nie sprzeciwił się prokurator. Jak zaznaczał, jedyny pokrzywdzony w wyniku ataku nastolatek nie doznał poważnych obrażeń. Zdaniem prokuratora, mężczyzn obciążyły jednak okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, ponieważ uznane zostały one za odwet. Podkreślono, że zaatakowali oni w ciągu dnia, kiedy w pojeździe było wiele osób, w tym dzieci.

Decyzją sądu mężczyźni na uprawomocnienie się wyroku będą oczekiwali na wolności.

Po ataku wszyscy agresorzy uciekli. Wytypowano ich m.in. na podstawie nagrań monitoringu. Materiały w sprawie sześciu nieletnich, którzy m.in. używali gazu oraz podżegali do przestępstwa zostały skierowane do sądu dla nieletnich.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
napad
sąd
Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....