TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rząd znosi pasażerskie limity w autokarach! Po cichu
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2020 14:00:14
Rząd znosi pasażerskie limity w autokarach! Po cichu

30 maja rząd opublikował rozporządzenie, które zmienia limity pasażerskie w autobusach. Już od 1 czerwca!

Po ogłoszeniu przez rząd (27 maja) czwartego etapu znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19, wszyscy spodziewali się, że rygory dotyczące liczby przewożonych pasażerów poluzowane zostaną także w autobusach i pociągach. Tak się jednak nie stało.

Rząd zapowiedział, że nie będzie trzeba zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Do tego maja być oprócz kina, teatry, siłownie, baseny, parki rozrywki i salony masażu. Rusza też wesela i koncerty do 150 osób. Od 30 maja limity zostaną zniesione w sklepach, kościołach, czy restauracjach.

O komunikacji nie było ani słowa.

Tymczasem 30 maja

Opublikowano kolejne rozporządzenie, w którym m.in. możemy przeczytać:

§ 17. 1. Do odwołania, w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:

(...)

2) środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2475 i 2493 oraz z 2020 r. poz. 400, 462 i 875) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

a) 100% liczby miejsc siedzących albo

b) 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych

Rozporządzenie można pobrać TUTAJ

W komunikacji pozamiejskiej

Najnowsze zapisy oznaczają kompletne zniesienie limitów pasażerskich w komunikacji pozamiejskiej i przewozach turystycznych. To znacząco poprawia sytuację przewoźników autokarowych i tych przewoźników regionalnych, którzy eksploatują tabor bez miejsc stojących lub jedynie z niewielką ich liczbą.

Czyli to jest dokładnie to czego domagaliśmy się w liście do premiera, o czym informowaliśmy w InfoBusie TUTAJ Pozostały jeszcze trzy punkty...

-"W komunikacji regionalnej zniesienie limitów nie wystarczy jednak, aby poprawiła się sytuacja finansowa przewoźników i operatorów. Bardzo dobrym ruchem jest trzykrotne zwiększenie jednostkowej kwoty dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych poprzez ustawę z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 do końca 2020 r., ale analogiczne rozwiązanie należałoby przyjąć na lata kolejne – podkreśla ekspert Marcin Gromadzki.

W komunikacji miejskiej

W najnowszym rozporządzeniu rząd dał organizatorom transportu możliwość wyboru:

  • albo 100% liczby miejsc siedzących albo

  • albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Przykładowo w Gdyni, kierując się koniecznością zapewnienia odpowiedniego dystansu pomiędzy osobami podróżującymi, wybrano to drugie rozwiązanie – jako zdecydowanie bezpieczniejsze dla pasażerów.

Oznacza to możliwość przewozu (średnio) 43 osób w standardowym, 12-metrowym autobusie lub trolejbusie i 73 osób w pojazdach przegubowych.

Podobnie we Wrocławiu. Od 1 czerwca liczba pasażerów, którzy mogą wsiąść do tramwaju czy autobusu to 50% ogółu miejsc - stojących i siedzących. Przy czym jest zalecenie w rozporządzeniu, by co drugie miejsce siedzące pozostawało wolne.

-"Na wszystkich naszych pojazdach pojawią się w poniedziałek rano nowe, zmienione informacje, ilu pasażerów może wsiąść do środka. Takie informacje będą na naszych pojazdach oraz pojazdach podwykonawców MPK firm Mobilis i Michalczewski – mówi prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder.

W praktyce od poniedziałku 1 czerwca w autobusach wrocławskiego MPK w zależności od marki i modelu będzie mogło jechać maksymalnie od 40 pasażerów w Solarisie do 83 w przegubowym Citaro albo 88 w przegubowym Volvo. W przypadku tramwajów będzie to od 47 w jednym wagonie tramwaju 204 WrAs, po 111 osób w pojeździe Pesa Twist.

Limity od marca

Przypomnijmy, że rząd wprowadził limity pasażerskie (połowa miejsc siedzących) w transporcie publicznym w dniu 13 marca. Tydzień później to obostrzenie zostało rozszerzona na całą komunikację – także prywatną.

18 maja ten sanitarny rygor został poluzowany i od tego dnia pojazdy mogły wozić, albo wg starej zasady połowa miejsc siedzących" albo nowej – do 30% ogółu miejsc i stojących, i siedzących, co było zdecydowanie korzystniejsze dla komunikacji miejskiej.

Teraz - 1 czerwca - mamy praktycznie zniesienie limitów w komunikacji pozamiejskiej i podniesienie limitu do 50% w komunikacji miejskiej.

Podsumowując - brak jakikolwiek szerszej informacji o zmianie limitów ze strony rządu pokazuje, jak bardzo rządzący w mają w poważaniu komunikację zbiorową. Mieliśmy wielkie bannery o otwarciu kin, siłowni, basenów, parków rozrywki , salonów masażu, o weselach czy koncertach do 150 osób. O zmianach w komunikacji zero. Oczywiście zero też podziękowań za ofiarną służbę podczas epidemii. Piąte koło u wozu?Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....