TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rybnik z dziewięcioma Conecto NGT. Od Trangóru
INFOBUS.PL - Opublikowano: 04.02.2020 17:00:09
fot. W.Troszka, rybnik.eu

Mercedes Conecto NGT oficjalnie debiutuje w Polsce. Dziś, 4 lutego odbyła się prezentacja pierwsze z dziewięciu autobusów, które pozyskała rybnicki Transgór na potrzeby obsługi wybranych zadań na sieci komunikacyjnej tamtejszego Zarządu Transportu Zbiorowego.

O pierwszych w Polsce seryjnych Conecto NGT pisaliśmy tutaj. Teraz już jednak wiemy, że opis ten trzeba będzie poszerzyć. Łącznie rybnicki Transgór pozyskał dziewięć gazowych "gwiazd".

"Nowe autobusy zakupione zostały przez firmę Transgór S.A., są to fabrycznie nowe autobusy marki Mercedes - Benz o długości 12 metrów, mogą pomieścić ponad 90 pasażerów. To pierwsze autobusy CNG, które na stałe będą u nas kursowały" – mówił Łukasz Kosobucki dyrektor Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku - " To istotny ruch w kierunku poprawy środowiska, gdyż zanieczyszczenia emitowane przez autobusy zasilane CNG są prawie trzykrotnie mniejsze od emisji pochodzących z takich samych autobusów zasilanych olejem napędowym" – zaznacza Kosobucki.

Wśród wielu zalet eksploatacji takich autobusów wymienić można m.in. bezdymne spalanie oraz brak cząstek sadzy. Nowe pojazdy wyposażone są we wszystkie systemy informacji i pobierania opłat jakie są standardem w Rybniku. Wygląd zewnętrzny został również dostosowany do wymagań Rybnika (System Identyfikacji Wizualnej Miasta), różnica polega na tym, że na dachu zamontowano butle do przechowywania gazu ziemnego. Tankowanie autobusu w zależności od sposobu zajmuje od 20 minut (szybkie) do 4 godzin (wolne) w zależności od efektywności sprężarki na stacji doładowującej. Koszt zakupu jednego pojazdu to ponad 1 mln zł.

"Wprowadzenie autobusów gazowych na ulice Rybnika jest kolejnym elementem konsekwentnej ewolucji systemu transportowego. Trzeba pamiętać, że miasto wiąże z Transgórem długoletnia umowa, w ramach której operator zobowiązany jest między innymi wymieniać tabor" – wyjaśnia Bartosz Mazur z rybnickiego magistratu – "Miasto konsekwentnie egzekwuje zapisy umowy – należy liczyć, że nowe autobusy będą cechować się przede wszystkim większą niezawodnością. Warto przy tej okazji wspomnieć, że miasto jest na etapie przygotowywania strategii rozwoju elektromobilności" – zapowiada Mazur.

Zakup nowych autobusów wpisuje się doskonale w politykę czystego powietrza, a w szczególności to początek wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

"Kilometry związane z przejazdem takiego typu autobusów są oczywiście droższe, tak to jest, że ekologia kosztuje. Wciąż musimy się do tego przyzwyczaić. W kwestii ekologii nasze myślenie często jest krótkodystansowe, tu i teraz chcemy, żeby było tanio. Nie myślimy o kosztach społecznych związanych ze zdrowiem ludzi czy trwałymi zmianami klimatu, cieszę się, że w Rybniku robimy krok do przodu związany z transportem" – mówił podczas prezentacji nowych autobusów prezydent Rybnika, Piotr Kuczera - "Niedługo zaprezentujemy samochody jednostek miejskich, które również będą zasilane gazem. To ruch ze strony samorządu w kierunku ekologii i obowiązków wynikających z ustawy o elektomobilności. Chciałbym by również spółki Skarbu Państwa wypełniały swoje obowiązki w tym względzie. Mam tu na myśli obietnicę ze strony PGNiG Obrót Detaliczny dotyczącą budowy stacji na terenie miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców" - zaznaczył prezydent.

"Rozmowy z PGNiG Obrót Detaliczny trwały bardzo długo, mieliśmy zapewnienie o budowie stacji na terenie Rybnika, niestety póki co stacji nie ma, czekamy i nadal rozmawiamy. Za kilka tygodni wdrażamy rozwiązanie tymczasowe w postaci specjalnych butli, które pozwolą nam ładować autobusy na miejscu bez konieczności dojazdu do stacji w Tychach" – komentuje Antoni Mainczyk prezes Transgór S.A.

Pierwszy z autobusów zakupionych przez Transgór S. A. dziś wyjechał już na ulice miasta, kolejne wyjadą w najbliższych dniach.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tabor
linie
ZTZ Rybnik
Transgór Rybnik
Mercedes
EvoBus
CNG

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....