TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rybnicki debiut BMC Procity. Od firmy Kłosok
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.07.2020 16:00:08
Rybnicki debiut BMC Procity. Od firmy Kłosok; Fot. K. Kesten / UM Rybnik

Z początkiem lipca na rybnickich ulicach pojawiło się 10 nowych autobusów komunikacji miejskiej, obsługujących linie na trasach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego.

Dwa z nich to pierwsze w rybnickiej sieci autobusy BMC Procity 12, które zostały przemalowane i przeniesione z Wodzisławia (#401 i #407). Dodatkowo przewoźnik wystawił pięć Mercedesów Conecto, które wcześniej eksploatował Warbus w Lublinie. Taki krajowy zestaw...

-"W wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na obsługę linii 46 i kilku innych zadań, znacznie odmłodził się tabor, jakim mogą podróżować nasi mieszkańcy. Nowy operator zaoferował dziewięć autobusów spełniających normę emisji spalin Euro 6, bo takiej wymagaliśmy, w tym najmłodsze wyprodukowane 2019 roku - mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku.

O rybnickim, liniowym zwycięstwie firmy Kłosok pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Rybnicki standard

Standard oraz wyposażenie autobusów jest na wysokim poziomie - we wszystkich drzwiach znajduje się niska podłoga, zainstalowano elektroniczne tablice informacyjne koloru bursztynowego, wewnętrzne ekrany, klimatyzację, monitoring oraz oświetlenie zewnętrzne nad drzwiami.

Nie zabrakło także systemu e-karty i tu nowość - w każdym pojeździe znajdą się dwa (a nie jak do tej pory jeden) kasowniki obsługujące karty płatnicze (niestety kłopoty związane z COVID-19 opóźniają dostawy drugich kasowników). Nowością w dwóch najmłodszych pojazdach są również ładowarki USB.

-"Tak wysoki standard mógł być zachowany dzięki zastosowaniu odpowiedniej punktacji w postępowaniu przetargowym - cena stanowiła 60% oceny, natomiast pozostała część to wiek taboru oraz zaoferowanie drugiego kasownika na karty płatnicze" – dodaje Kosobucki.

Krótka umowa

Liniowa umowa zawarta została tylko do końca 2021 roku. Jak tłumaczy ZTZ, zrobiono to z kilku względów.

–"Po pierwsze obecny tzw. Plan Transportowy dla Rybnika nie pozwalał na zawarcie umowy na dłuższy niż 5 lat okres (trwają prace nad aktualizacją Planu), co nie pozwala na stawianie wymagania nowych autobusów, ze względu na ich okres używalności. Po drugie - straty w budżecie spowodowane COVID-19 również nie pozwalały na ponoszenie większych kosztów prowadzenia komunikacji. Po trzecie - brak stacji tankowania gazu ziemnego również przyczynił się do tymczasowego wstrzymania wdrażania nowego taboru gazowego- czytamy w miejskim komunikacie.

Kłosok z BMC

Przypomnijmy, że rybnicki debiut tureckich autobusów BMC Procity to nie przypadek. Śląska firma Kłosok stawia na ta markę od dwóch lat i wprowadziła tego typu autobusy m.in. na:

Jak widać te autobusy muszą się liniowo sprawdzać, skoro prywatny przewoźnik cały czas inwestuje w tę markę.

Standardowo autobusy miejski BMC Procity klasy MAXI oferuje 95 miejsc, w tym 27 miejsc siedzących. Wejście na pokład tych w pełni niskopodłogowych pojazdów jest możliwe dzięki trzem wejściom w układzie 2-2-2. W autobusach zastosowano oszczędną kompletację napędu. Serce stanowi niespełna siedmiolitrowy silnik Cummins ISB6.7E6C 280B. To jednostka o mocy 204 kW i 1082 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Najczęściej montowana automatyczna skrzynia biegów to ZF 6AP1200B. Podobnie jest klimatyzacją – najczęściej od firmy Sutrak. Naturalną wentylację przestrzeni pasażerskiej zapewniają przesuwne okna boczne, wentylatory sufitowe oraz szyberdachy.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ZTZ Rybnik
Kłosok
BMC

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....