TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Rower w autobusie - gdyńskie zasady dla całego MKZG
- Opublikowano: 25.06.2019 10:00:50
Rower w autobusie – gdyńskie zasady dla całego MKZG

Od 26 czerwca priorytet w gdyńskich autobusach i trolejbusach będą miały wózki, a wprowadzone w Gdyni rozwiązania regulujące przewożenie rowerów będą obowiązywać na terenie MKZG.

Od środy, 26 czerwca zostają wprowadzone nowe zasady przewozu rowerów autobusami i trolejbusami gdyńskiej komunikacji miejskiej. Kilkumiesięczne obrady specjalnie powołanego zespołu przyniosły rozwiązanie, które MKZG przyjął już jako rekomendację dla wszystkich gmin. Osoby na wózkach i z wózkami będą miały priorytet przed rowerami.

W zespole, który prowadził dialog na temat zmian znaleźli się zarówno kierowcy, jak i sami rowerzyści, a także społecznicy, rodzice, związkowcy i przedstawiciele komunikacji miejskiej. To odpowiedź miasta na zgłaszane wcześniej przez obie strony trudności.

Na początek Gdynia

-"Cieszę się, że konflikt przerodził się w rozwiązanie, które szanuje interesy wszystkich użytkowników, ale też zapewnia uprzywilejowanie najsłabszym – mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, której decyzją powołano zespół. – Takie wypracowywanie rozwiązań jest zgodne z duchem projektowania i organizowania uniwersalnego, które przyświeca nam w Gdyni - dodaje wiceprezydent.

Rowerowe rozwiązanie zyskało uznanie wśród 14 miast i gmin, które tworzą MZKZG.

-"Należy się spodziewać, że nie tylko Gdynia, która jako pierwsza wprowadza te przepisy, ale również pozostałe miasta, w szczególności te, które organizują komunikację, czyli Gdańsk i Wejherowo, na obszarze swojej działalności wprowadzą analogiczne przepisy i rozwiązania - dodaje Hubert Kołodziejski.

Priorytet dla wózków

Dokładnie od 26 czerwca (środa) w gdyńskiej komunikacji miejskiej zaczynają obowiązywać nowe zasady. Precyzując - od tej pory osoba przewożąca rower powinna wejść drzwiami oznaczonymi znakiem roweru i ustawić go miejscu przeznaczonym do przewozu wózków. Musi także stać przy nim w trakcie jazdy i (jeżeli to możliwe) wykorzystać pasy mocujące zamontowane w autobusie.

Co szczególnie ważne, przed osobą z rowerem pierwszeństwo w przewozie mają osoby z niepełnosprawnością na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Pasażer z rowerem, który znajduje się w pojeździe, ma obowiązek ustąpienia miejsca, gdy skorzystać z przejazdu chce osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym. Rowerzysta musi wówczas opuścić pojazd wraz z rowerem.

Ewentualny równoczesny przewóz przez pasażera roweru i przejazd osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, a także większej liczby rowerów, jeżeli z pojazdu nie korzysta osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, jest możliwy pod warunkiem uzyskania zgody od osoby kierującej pojazdem. Jednocześnie całkowity zakaz przewozu obejmuje rowery metropolitalne MEVO. Wprowadzane zmiany są zgodne z rekomendacją Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej z 27 marca 2019 roku – wspólną dla wszystkich gmin należących do związku.

Podróż może zostać przerwana

Warto zauważyć, że zapisy dotyczą prawa pierwszeństwa nie tylko w sytuacji, kiedy wszystkie wymienione w nich osoby na tym samym przystanku wyrażają zamiar skorzystania z pojazdu miejskiej komunikacji zbiorowej, ale także wtedy, kiedy osoba z rowerem odbywa już podróż, którą musi przerwać, gdy osoba z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim lub osoba z wózkiem dziecięcym znajduje się na przystanku, do którego dojechał pojazd.

Działania legislacyjne powinny zmierzać ku popieraniu, ochronie i zapewnieniu pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnością, w tym prawa do podróżowania wolnego od ograniczeń, a wprowadzana legislacja jest wyrazem poszanowania przyrodzonej godności osób z niepełnosprawnościami.

Wzięto także pod uwagę, że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i jest uprawniona do ochrony przez społeczeństwo, a rodzice małych dzieci powinni otrzymywać od społeczeństwa niezbędną pomoc umożliwiającą im pełne i równe korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Konsekwencją takich rozwiązań jest pozbawienie osób podróżujących z rowerami w podanych sytuacjach rekompensaty za odstąpienie od umowy przewozu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
cyklobus
rower
ZKM Gdynia
 • Michał Paweł Łukasz – 25.06.2019

  Super sprawa, płacisz za przejazd i tak mogą cię wywalić i musisz kupować drugi bilet, ale i z tego autobusu mogą też wyrzucić. Bardzo dobry kompromis, poproszę taki kompromis z pensją, płacą z góry pensję, wywalają i w następnej to samo :) Hura dla elity umysłowej. A może tak zrobić stojaki na rowery na zewnątrz pojazdów, zapewnić taki tabor na liniach wyjeżdżających z miasta, głównych ciągach. Wtedy nie trzeba instalować na wszystkich. Ale tak, nie ma komu tego zrobić, nikt nie ma "znajomego" który się na tym zna. A kasowniki wielkie jak stare telewizory są montowane, kupowane i nieużywane, kasa coś co "morze" się kiedyś przyda, a te lata które było "używane" nie wpłynie na ich funkcjonalność gdy już może ktoś je zacznie użytkować...

 • Piotr Figiel – 25.06.2019

  To rozwiązanie jest niezgodne z artykułem 15 ustawy prawo przewozowe. Zapis artykuł 15 wyraźnie określa przesłanki w których osoba, która zawarła umowę przewozową, może zostać usunięta z pojazdu.Ten katalog jest katalogiem zamkniętym. Regulamin przewozów, tworzony również na podstawie prawa przewozowego, nie może być sprzeczny zapisami ustawy prawo przewozowe. Ponadto, gdy umowa przewozowa została już zawarta, usługodawca nie może tak po prostu nie wykonać przedmiotu umowy. Na to jest paragraf z kodeksu Wykroczeń.

 • Michał Kwietniak – 25.06.2019

  Co to MKZG?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....