Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rewolucja w jastrzębskiej komunikacji

infobus
09.09.2015 08:31
0 Komentarzy

Międzygminny Związek Komunikacyjny informuje, że z dniem 1 stycznia 2016 r. likwiduje aż 7 linii na terenie Jastrzębia-Zdrój. Miasto odpowiada ? spokojnie, wszystkie dotychczasowe linie autobusowe i kursy będą zachowane. To efekt uchwały podjętej przez Radę Miasta Jastrzębie-Zdrój ws. wystąpienia miasta z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. Skutek? Likwidacja od dnia 01 stycznia 2016 następujących linii:

  • E-3 i 131 kursujące na trasie Jastrzębie – Wodzisław – Rybnik

  • 101, 102, 105 kursujące na trasie Jastrzębie – Żory

  • 104 kursująca na trasie Jastrzębie – Połomia

  • 118, 127, 128 kursujące na trasie Jastrzębie – Pawłowice

  • 120 kursująca na trasie Jastrzębie – Zebrzydowice

  • 122 kursująca na trasie Jastrzębie – Pielgrzymowice

  • 130, 132 kursujące na trasie Jastrzębie – Wodzisław

Nowy przewoźnik

W efekcie zmieni się też firma przewozowa wykonująca komunikację na terenie Jastrzębia i gmin ościennych, ponieważ MZK zmuszone będzie rozwiązać umowę z dotychczasowym wykonawcą i jego podwykonawcami. Wówczas zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Urząd Miasta Jastrzębie powinien zorganizować komunikację miejską w obrębie granic administracyjnych miasta. Miasto jednak nie może finansować komunikacji poza swoimi granicami, czego zabrania chociażby ustawa o finansach publicznych.

Wobec dużego prawdopodobieństwa rozwiązania Międzygminnego Związku Komunikacyjnego znikną połączenia autobusowe Miasta nie tylko z gminami ościennymi, ale także z Wodzisławiem Śląskim czy z Rybnikiem, gdyż zabraknie wspólnego organizatora komunikacji międzygminnej jakim jest dotychczas Związek.

Spokojnie to tylko awaria

Z kolei magistrat Jastrzębia Zdrój uspakaja ? wszystkie dotychczasowe linie autobusowe i kursy, łącznie z tymi, które wyjeżdżają poza nasze miasto po 1 stycznia 2016 roku będą zachowane. ??W związku z wystąpieniem z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, Jastrzębie-Zdrój na nowo organizuje autobusową komunikację miejską ? mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy miasta. – Obecnie przygotowywane jest zapytanie ofertowe, z którym miasto wystąpi do kilku firm i wybierze najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Najpóźniej w październiku zapytanie zostanie przesłane do kilku przewoźników.

Władze miasta uspokajają, że nie będzie przestoju w kursowaniu autobusów i od 1 stycznia 2016 roku komunikacja będzie sprawnie funkcjonować, zapewniając bezpieczeństwo transportowe wszystkim mieszkańcom.

Komunikacyjne spotkanie

W poniedziałek, 7 września, prezydent miasta Anna Hetman spotkała się z mieszkańcami właśnie w sprawie zmian w komunikacji miejskiej. W sali Rady Miasta jastrzębskiego magistratu Anna Hetman zapewniała, że transport zbiorowy będzie odbywał się, tak jak dotychczas i mieszkańcy nie odczują żadnych utrudnień z tym związanych. Na pytanie, kto będzie zajmował się organizacją komunikacji w mieście, padła odpowiedź, że będą to 3-4 osoby, pracujące w ramach Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta. Przejmą oni obowiązki, które dotychczas wykonuje kilkudziesięciu pracowników MZK.

Jak informuje Jastrzębski Portal Informacyjny – poruszono również sprawę majątku MZK i tego, kto przejmie go w przypadku wystąpienia ze Związku większości gmin. Jak na razie chęć pozostania w nim deklarują Żory i Pawłowice. Dyskutowano również o zapewnieniu połączeń komunikacyjnych z gminami sąsiednimi, do których jastrzębianie dojeżdżają do pracy lub w innych sprawach. Zastępca prezydenta Ryszard Rakoczy zapewniał, że będzie się ono odbywało na mocy porozumień, jakie zostaną zawarte pomiędzy gminami.

Prezydent Hetman poinformowała, że rozważa pozostanie Jastrzębia w MZK do czerwca 2016 roku, o co zwróciły się do niej gminy tworzące Związek. Podczas jednego ze spotkań, jakie odbyło się na ten temat w jastrzębskim magistracie, padła deklaracja, że po tym terminie przedstawiciele gmin podejmą uchwałę o rozwiązaniu MZK.

Podczas debaty poruszono również kwestię bezpłatnej komunikacji. Prezydent Hetman zdeklarowała, że oszczędności, które mają powstać w wyniku organizacji komunikacji poza MZK, zostaną przeznaczone na sfinansowanie bezpłatnej komunikacji dla jastrzębian.

Komentarze