TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Jesteś tutaj: Infobus / Wydarzenia / PSPA ma już 20 lat 
PSPA ma już 20 lat
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 14.11.2012 17:46:04 6 komentarzy
PSPA ma już 20 lat

13 listopada br., w Zawierciu, Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych świętowało swoje 20-lecie. Przypomnijmy, że ta organizacja działa od 1992 r. W tym czasie stała się jednym z największych ogólnopolskich stowarzyszeń przewoźników pasażerskich w transporcie samochodowym. –„Zaczynaliśmy od 20 członków. W ciągu 19 lat funkcjonowania nasza liczebność wzrosła do ponad 110 niezależnych przedsiębiorstw z całej Polski –podkreślił Rafała Jańczuk, prezes PSPA. Dodajmy, że w tym roku do organizacji przystąpiły takie firmy jak: Wanicki, Marko Trans, Souter Holdings Poland, PKS Tomaszów Maz., Sołtysik Reisen, Buimport.pl i Neobus - F.H.U. Czurczak. To naprawdę solidne wzmocnienie. Cały czas podstawowym zadaniem PSPA jest oddziaływanie na władze transportowe, celem kształtowania polityki transportowej, a także ochrona przed nieuczciwymi działaniami firm i ugrupowań zagranicznych. Coraz ważniejszą rolę Stowarzyszenie odgrywa również na międzynarodowym forum transportu drogowego. O aktualnej sile PSPA świadczy m.in. obecność ważnych gości z administracji państwowej na jubileuszowym spotkaniu. To pokazuje, jak przez te 20 lat organizacja broniąca praw polskich przewoźników mocno zaistniała w branży transportu drogowego. Tutaj nie liczba członków, ale skuteczność lobbowania liczą się najbardziej. Wszystkich gości w hotelu Villa Verde powitał Rafał Jańczuk, prezes PSPA, a za stołem prezydialnym zasiedli: Iwona Masłowska z zarządu PSPA, Monika Żukowska z Departamentu Transportu MTiGM;Andrzej Bogdanowicz, dyrektor Departamentu Transportu MTiGM;Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GITD, Bogusław Piotrowski z śląski Inspektor Transportu Drogowego, Ryszard Wójcik, wiceprezes PSPA i Anna Brzezińska- Rybicka z Biura Transportu Międzynarodowego. Wszyscy goście przekazali w imieniu reprezentowanych przez siebie instytucji gratulacja dla PSPA i życzenia dalszej owocnej współpracy. Do tych miłych słów przyłączył się także Tadeusz Wilk z Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, z którym PSPA też ścisłe działa.

Jubileusz oczywiście nie mógł się obejść bez nagród i pamiątkowych dyplomów. Wyróżnieni zostali wieloletni członkowie Stowarzyszenia, którzy swoją postawą przyczynili się do jej lepszego funkcjonowania. To Barbara Suldman, Andrzej Starkiewicz, Grzegorz Woźniak, Aleksander Janiak, i Bogusława Zimmer. Wyróżnione zostały także osoby, które wspierają PSPA w jej bieżącej działalności. Tutaj na listę wyróżnionych wpisał się: Tadeusz Jamruziewicz, wiceminister MTiGM;Andrzej Bogdanowicz z MTiGM, Monika Żukowska z MTiGM,;Tomasz Połeć, szef GITD;Alvin Gajadhur, rzecznik GITD;Anna Prędota, kierująca targami TRANSEXPO oraz Waldemar Wierzbicki, dyrektor BOTM. Następnie niejako „w rewanżu”Andrzej Bogdanowicz przyznał odznaczenia „Zasłużony dla transportu RP”czterem osobom z PSPA: Grażynie Rusin, Rafałowi Jańczukowi, Ryszardowi Wójcikowi i Januszowi Kisielowi. Gratulujmy!

Następnie przyszedł czas na przedstawicieli producentów autobusów i komponentów - głównych sponsorów wieczoru w Zawierciu. Jako pierwsi życzenia dla PSPA złożyli Jerzy Fołda i Tomasz Talarek z EvoBus Polska, którzy m.in. zaprosili wszystkich do zwiedzania dwóch wystawionych przed konferencją autokarów: Mercedes-Benz Travego i Setra S 416 GT-HD. Następnie w imieniu Scania Polska zabrał głos Krzysztof Woźniak, który życzył wszystkim przewoźnikom przespanych nocy z autobusami marki Scania. Do życzeń dołączył się także Małgorzata Durda z Volvo Polska. Potem Bolesław Piekorz z VDL Polska zmienił konwencję i przedstawił techniczną prezentację autobusu Futura FHD2-129 (również eksponowanego przed hotelem). Po nim firmę VBI Group zaprezentował Michał Jakubowski. Jako ciekawostkę można tutaj podać, że w 2011 r. duńska grupa w całej Europie sprzedała łącznie 550 autobusów, w tym 370 używanych, 75 nowych marki Irisbus oraz 108 minibusów. Natomiast w tym roku jest to już liczba 600. pojazdów, co przede wszystkim wynika z większej sprzedaży minibusów Mercedes-Benz Sprinter, produkowanych w Piła Bus Service. Ze swojej oferty VBI pokazał dwa autobusy: używane Volvo oraz minibus Delta Bus Junior.

Następnie głos zabrali: Aleksandra Chudzińska z Kancelarii Prawnej Dr. Koerner, która przedstawiła najnowsze wytyczne dotyczące podatku VAT w zagranicznych  przewozach autobusowych;Mirosław Kucia-Piekarski z firmy Drabpol, który pokazał możliwości multimedialne systemu Funtoro (naocznie można było się przekonać o jego zaletach w wystawionym przez hotelem minibusie) oraz Grzegorz Królicki z Autosan SA, który zaprosił wszystkich do zwiedzenia autobusu o podwyższonym standardzie - Autosan Gemini w barwach firmy Neobus. Warto tutaj dodać, że było to jedno z pierwszych wystąpień sanockiego producenta na forum PSPA. Rafał Jańczuk podsumował ten fakt, że jest to jak najbardziej właściwy krok i model Gemini powinien być bestselerem w kategorii autokarów o pojemności 35. miejsc pasażerskich w Polsce. 

Na koniec o kilka słów podsumowania minionych 20 lat dla PSPA poprosiliśmy Rafała Jańczuka: -„Myślę, że w tym czasie osiągnęliśmy dla polskich przewoźników autokarowych naprawdę wiele. Przede wszystkim staliśmy się stroną dla administracji państwowej w kreowaniu polityki transportowej. To przekłada się na zdecydowanie lepsze możliwości lobbingu. Przykładem może być tutaj mój osobisty wkład w zmniejszenie opłat drogowych viaTOLL z poziomu 53 groszy (jak dla pojazdów ciężarowych –red.) do 40 groszy. Podkreślę, że zrobiliśmy to dla wszystkim autobusowych przewoźników w Polsce, niezależnie od tego czy należą oni do PSPA czy też nie. Cały czas staramy się również rozmawiać z Ministerstwem na temat niedociągnięć w systemie myta, gdzie kary są niewspółmierne do wykroczeń. Na pewno do sukcesów zaliczyłbym także świetną współpracę z GITD, która teraz nie tylko z większą wyrozumiałością podchodzi do przewoźników autobusowych, ale także stwarza dobry PR dla branży autobusowej w Polsce. Zobaczymy jak zmieniła się reakcja ITD po wypadkach autobusów, gdzie kiedyś w zasadzie mówiono tylko kontrolach i iwinie przewoźnika. Teraz można powiedzieć, ze mówimy jednym głosem i podkreślamy na każdym kroku, że przewozy autokarowe to jedna z najbezpieczniejszych form transportu zbiorowego. I to będziemy robić dalej! Przed nami dalsza walka o kształt transportowych ustaw, ale już nie tylko w Polsce. Razem z niemiecką organizacją RDA chcemy stworzyć silne lobby w Europie, które m.in. zajmie się kwestią czasu pracy kierowców. Obecnie zapisy tutaj są identyczne dla autobusów, jak i dla pojazdów ciężarowych. My chcemy to zmienić. To jedno z wielu wyzwań, które stoi przed PSPA w kolejnych latach”–podsumował Rafał Jańczuk.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PSPA
Zawiercie
 • adi – 15.11.2012

  No to gala wyróżnień

 • Zdzisiek – 16.11.2012

  Czemu forum Infobus nie działa?

 • sihi – 19.11.2012

  Gemini i Eurolidery mogliby być naprawde bestselerami. Dobre autobusy sa.

 • aero – 19.11.2012

  Tylko Świnia i świństwo

 • seba – 19.11.2012

  Podróż w stylu

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....