TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przegubowe i bateryjne trolejbusy zmieniają gdyński rozkład [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2019 13:00:44
Gdynia z trolejbusową rewolucją. Od 27 maja; fot. Paweł Kukla

Gdynia chce, aby mieszkańcy częściej wybierali transport publiczny i dlatego pod koniec miesiąca chce wprowadzić zmiany w trolejbusowych i autobusach trasach - najwięcej na linii 27.

Poruszanie się "bez szelek" daje możliwość nowoczesnym trolejbusom dotarcia w rejony miasta do tej pory niedostępne dla nich. Stąd zmiany, jakie w siatce połączeń wprowadza Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Nową trasę zyska m.in. linia trolejbusowa 27, które przebiegać będzie w pobliżu gdyńskich obiektów sportowych, Centrum Handlowego Riviera oraz kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej.

Zmiany wprowadzane przez ZKM Gdynia wejdą w życie w poniedziałek 27 maja. Nową trasą pojedzie linia autobusowa 172. Korekty w rozkładzie jazdy czekają linie 23, 24, 29, 133, 140, 147, 160, 180, 190 i 710. Największa zmiana czeka jednak pasażerów trolejbusu linii 27, którą zaczną obsługiwać trolejbusy przegubowe z bateriami.

Zmiana trasy linii 27

Na odcinku pomiędzy ul. Warszawską a al. Zwycięstwa "trajtki" pojadą w obu kierunkach ulicami: Śląską, Górskiego, Sportową, Łużycką i Stryjską. Zmiana ta dyktowana jest chęcią objęcia nią ważnych generatorów ruchu w mieście: Stadionu Miejskiego, Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia Arena, Narodowego Stadionu Rugby, Centrum Handlowego Riviera oraz kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej. Wprowadzenie takiej zmiany na trasie linii nie byłoby możliwe bez nowych pojazdów. W ciągu ulic nie ma bowiem sieci trakcyjnej. Nowoczesne trolejbusy będą pokonywały ten fragment z wykorzystaniem baterii.

- Wprowadzane zmiany są niezmiernie potrzebne zarówno ze względu na niezwykle dynamiczny rozwój centrum biznesowego, jak i na dużą ilość obiektów sportowych, których za jakiś czas będzie jeszcze więcej, a to oznacza kolejne imprezy, które warto odwiedzać – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Jeśli istotnie chcemy dbać o to, żeby gdynianie częściej poruszali się transportem publicznym niż swoim samochodem, to musimy zapewniać im odpowiedni komfort tego podróżowania i to właśnie ruch w takim kierunku.


Zmiany w komunikacji trolejbusowej

Wraz ze zmianą trasy, wydłużą się również godziny kursowania linii 27 w niedziele i święta. Trolejbusy pojadą z częstotliwością co 40-60 minut, w godzinach 11-20.

W dni powszednie obsługę linii 27 zapewnią w całości trolejbusy przegubowe. W soboty i niedziele Solaris Trolino 18 pojadą na liniach 23 i 25.

Drobnym zmianom ulegnie trasa linii 23. W weekendy skrócona zostanie do Dworca Głównego PKP. W zamian do Stoczni Gdynia wydłużone zostaną wszystkie kursy linii 24. Analogiczne rozwiązanie na tych dwóch liniach wprowadzone zostanie w dni powszednie po godzinie 17.

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy linii 27, korekcie ulegną niektóre godziny kursów na liniach 23, 24 i 710. Ponadto kursy linii 29 - w godzinach wieczornych we wszystkie dni tygodnia - zostaną skomunikowane z linią 181 w celu zapewnienia dogodnej przesiadki w kierunku Fikakowa. Częstotliwość kursowania trolejbusów na tych liniach nie zmieni się.

Zmiana trasy linii 172

Wraz z wprowadzeniem nowej trasy na linii 27 zmianom ulegnie komunikacja autobusowa w rejonie Stadionu Miejskiego i ul. Łużyckiej. Skrócona zostanie trasa linii 172, która prowadzić będzie z Wiczlina Niemotowa do przystanku Karwiny PKM (bez zajazdu w drodze powrotnej na pętlę Karwiny Tuwima).

- Do tej pory ta linia z niezbyt wysoką częstotliwością obsługiwała obszar przy centrum biznesowym i obiektach sportowych. W tej chwili jej trasa zostanie skrócona do przystanku Karwiny PKM, a rozkład zostanie skoordynowany z odjazdami pociągów z tej stacji – mówi Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Kursy na linii 172 będą się odbywać w dni powszednie i soboty w godzinach 5-20, a w niedziele – 11-20 z częstotliwością co 60 min. Dostosowane do rozkładu jazdy pociągów PKM autobusy umożliwią do godziny 13 wygodną przesiadkę z autobusów na pociągi, a po godzinie 13 – z pociągów na autobusy.

Zmiany w komunikacji autobusowej

Zmiany na linii 172 obsługującej dzielnicę Chwarzno-Wiczlino wiążą się również ze uruchomieniem dodatkowych kursów na liniach 140 i 160. W dni powszednie autobusy tych linii kursować będą w kierunku Chwarzna do około godziny 21. Dzięki temu skoordynowane odjazdy autobusów różnych linii do Chwarzna aż do godziny 21 odbywać się będą co 10 minut. Linia 140 zostanie uruchomiona także w soboty – z częstotliwością co 60 minut, w kierunku Śródmieścia w godzinach od 9 do 16, a w kierunku Wiczlina – 10-20. Linia 160 w soboty funkcjonować będzie w godzinach od 9-16, również z częstotliwością co 60 minut.

Wprowadzenie nowych rozkładów jazdy na liniach 140, 160 i 172 spowoduje także szereg zmian na innych liniach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZKM Gdynia.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
trolejbus
Gdynia
ZKM Gdynia
  • Michał Paweł Łukasz – 22.05.2019

    minimum 10 lat za późno z przegubami, a zmiana trasy mogłaby też być wcześniej. Po zrobieniu darmowych przejazdów dla uczniów w KM jest tłoczno, szczególnie na 22,25,28(tymi jeżdżę i widzę zatłoczone trolejbusy). Powinni zakupić więcej przegubów do obsługi tych linii(23 też powinna być przegubowa), a niektóre linie spalinowe przekształcić w trolejbusowe, są linie które pokrywają się w 80-90% z siecią trolejbusową i można na nich zastosować "napęd bateryjny" jak na linii 29.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....