TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Przegląd europejskich elektrobusów (1)
Jacek Pudło - Opublikowano: 30.07.2012 21:40:20 5 komentarzy
Przegląd europejskich elektrobusów (1)

Autobusy elektryczne nie są nowym rozwiązaniem. Już w 1910 roku wprowadzono do eksploatacji w Berlinie takie pojazdy. Były to autobusy zasilane z akumulatorów, które okazały się być zbyt ciężkie. Nieduża ilość benzyny o mniejszej masie pozwalała na przejazd większej liczby kilometrów. Sytuacja ta nie zmieniła się przez kolejne kilkadziesiąt lat, a akumulatory stanowiły źródło napędu jedynie w pojazdach do specjalnych zastosowań –np. w przemysłowych wózkach.

W 1969 roku Mercedes-Benz zaprezentował koncepcyjny autobus elektryczny OE 302, który zasilany był z akumulatorów w podwoziu, gromadzących energię 57-104 kWh przy masie 2,0-3,5 t. Ponownie jednak zasięg pojazdu był niezadowalający w stosunku do kosztów użytkowania akumulatorów. Elektryczne rozwiązania testowano po kryzysie paliwowym w latach 70., m. in. w projekcie Instytutu Elektrotechniki, gdzie przebudowano na elektryczny autobus Jelcz-Berliet PR100. Był on zasilany z przyczepy akumulatorowej.

Dopiero jednak XXI wiek przyniósł rozwój technologii baterii, związany z popularyzacją przenośnej elektroniki –telefonów komórkowych, laptopów, smartfonów i netbooków. Pojemności akumulatorów wzrosły kilkukrotnie przy równoczesnym spadku masy. Nie mniej jednak znacznie udoskonalono również silniki spalinowe pod kątem emisji zanieczyszczeń i ekonomiki paliwowej. Pojazdy elektryczne wciąż posiadają mniejszy zasięg niż spalinowe. Zestaw akumulatorów waży kilkunastokrotnie więcej niż bak pełen paliwa. Pomimo to, ze względu na zalety ekologiczne napędu elektrycznego i aspekty energetyczne, podejmowane są próby konstruowania autobusów elektrycznych. Z reguły są to pojazdy nieduże, o małej pojemności, przeznaczone do eksploatacji w strefach, gdzie istotna jest niska emisyjność. Specyficzną odnogę historii pojazdów elektrycznych stanowią trolejbusy, które w specyfice eksploatacji zbliżone są do tramwajów.

Najwięksi producenci autobusów nie promowali w ostatnim okresie elektrycznych autobusów zasilanych z akumulatorów. W centrum uwagi znalazły się autobusy hybrydowe, wciąż zależne jednak od cen rop naftowej. Mercedes-Benz, po licznych w historii próbach z pojazdami elektrycznymi, rozwija technologię ogniw paliwowych. Nie uzyskano jednak satysfakcjonujących ekonomicznie wyników eksploatacji i ogniwa wciąż pozostają w fazie prób. Tymczasem, popularne autobusy hybrydowe generują oszczędności eksploatacyjne tylko w niektórych warunkach.

Obecnie budowy autobusów elektrycznych zasilanych z akumulatorów podejmują się najczęściej producenci średni i niszowi, opierający swoją przewagę konkurencyjną na elastyczności w dostosowaniu swoich produktów do zapotrzebowania rynku. Należą do nich m. in.: Optare, Otokar, Solaris i SOR.

W kwietniu 2012 r. zaprezentowano opracowany w Turcji elektryczny autobus Otokar. Autobus powstał w wyniku 3,5-rocznych prac badawczo-rozwojowych. Ambicją producenta jest sprzedaż autobusów elektrycznych do planowanych w rejonie Zatoki Perskiej stref „zero emisji”w Dubaju i Masdar. Deklarowany przez producenta zasięg autobusu w ruch miejskim to 170 km. Autobus nie został jeszcze wprowadzony do regularnej eksploatacji.


Specyficzne i mało znane w Polsce są konstrukcje włoskie. Rozwiązania z Włoch były odmienne od niemieckich, które niejako wyznaczyły standard w polskiej komunikacji miejskiej, zalewanej przez używane niemieckie autobusy. We Włoszech wciąż licznie eksploatowane są trolejbusy, nawet pomimo dużej liczby zlikwidowanych systemów trolejbusowych. W regularnej eksploatacji znajdują się również autobusy elektryczne. Producentem tych pojazdów są m. in. Breda Menarini Bus (BMB) oraz Cacciamali.

Elektryczny, niskopodłogowy autobus EPT Cacciamali Elfo jest eksploatowany w Genui, Turynie i Utrechcie. Posiada on silnik elektryczny EDM 120 o mocy 120 kW. Masa pojazdu to 7,5 tony, a długość –7 480 mm. We wnętrzu znajdują się 34 miejsca, w tym 11 siedzących.  Długość pojazdu to 7 480 mm. (dane techniczne –j. włoski: http://gtt.altervista.org/schede/scheda_012.pdf). Bateria ma pojemność 180 Ah. W Turynie i Genui, pojazd jest zasilany nie tylko z baterii, lecz i poprzez specjalne pętle indukcyjne. Pojazdy eksploatowane są na liniach STAR 1 i STAR 2. System rozwijany jest od 2000 roku, zaś autobusy wprowadzono do eksploatacji w roku 2002.

Optare Solo EV to elektryczna wersja popularnego brytyjskiego midibusa. Autobus charakteryzuje się długością 8,8 m i liczbą miejsc siedzących ok. 25. Silnik elektryczny to trójfazowa jednostka asynchroniczna P120AC o mocy 120 kW. Pojazd posiada akumulatory litowo-jonowe produkcji Valence Technology gromadzące energię 85 kWh. Zasięg to 110-130 km.

Francuska firma PVI opracowała autobus elektryczny Oreos 4X. Posiada on 49 miejsc (25 siedzących) przy długości 9 312 mm. Masa pustego pojazdu to 9 100 kg, a zasięg –120 km. Moc silnika asynchronicznego wynosi 103 kW. Energia zgromadzona jest w litowo-jonowych bateriach. Pierwszy taki autobus jest eksploatowany w mieście Coulommiers.

Czeski SOR oferuje dwa autobusy elektryczne –EBN 10,5 oraz EBN 8. Autobus SOR EBN 8 ma długość 8 metrów i mieści 51 pasażerów (w tym 19 na siedząco). Silnik posiada moc 120 kW. Baterie są litowo-jonowe, firmy Winston Battery. Zasięg pojazdu to 120-150 km. Masa autobusu to 9 100 kg. Dłuższa wersja SORa jest eksploatowana w czeskiej Ostravie.

Elektryczny autobus Solaris Urbino Electric, który miał swoją premierę w 2011 roku, przeszedł już testy w Poznaniu i Warszawie. Silnik elektryczny Vossloh Kiepe posiada moc 120 kW. Masa Solarisa Urbino Electric jest o 750 kg większa niż niskowejściowego Alpino o tej samej długości (8 950 mm). Trudno jednak określić rzeczywistą masę, gdyż Alpino w zależności od wersji waży od 8 130  do 10 400 kg. Urbino Electric może mieć od 21 do 29 miejsc siedzących i ok. 20 stojących, co daje łącznie 50 miejsc. Bateria gromadzi energię 120 kWh, co pozwala przejechać ok. 120 km.

Czeski elektryczny minibus SKD Trade Stratos LE 30 E, oparty na konstrukcji Iveco Daily, posiada silnik o mocy 84 kW. Jego pojemność to 28 osób, przy długości 6 870 mm. Deklarowany zasięg wynosi 148 km.

Dołącz do nas na Facebooku.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
elektrobusy
Solaris
Breda
Optare
Otokar
SOR
 • fred – 02.08.2012

  Słabo poinformowani jesteście ,Otokar elektryczny ma zasięg ponad 200km i jest wprowadzony do regularnej eksploatacji w mieście Bolu .

 • michaLBN – 02.08.2012

  Solaris tak się chwali swoim elektrobusem, że innowacyjny, przełomowy itp itd, a tu się okazuje, że jest jednym z wielu producentów produkujących autobusy na prąd i wcale Urbino Electric nie jest moim zdaniem przełomowy. Aczkolwiek brawo dla Solarisa za nieustanny rozwój i nowe modele. Autosan mimo swojej historii to przy nim raczkujący niemowlak.

 • michaLBN – 02.08.2012

  Solaris tak się chwali swoim elektrobusem, że innowacyjny, przełomowy itp itd, a tu się okazuje, że jest jednym z wielu producentów produkujących autobusy na prąd i wcale Urbino Electric nie jest moim zdaniem przełomowy. Aczkolwiek brawo dla Solarisa za nieustanny rozwój i nowe modele. Autosan mimo swojej historii to przy nim raczkujący niemowlak.

 • M11 – 04.08.2012

  Czyż zewnętrzny design tego Cacciamali Elfo nie budzi skojarzeń z Jelczem M121 Mastero? :)

 • adi – 06.08.2012

  Fajny bez różnych zbędnych kiczołek

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....