TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Prezes Autosanu o spóźnionej ofercie
InfoBus.pl - Opublikowano: 29.08.2017 10:51:12 18 komentarzy
Prezes Autosanu podpsuje umowę w Siedlcach, fot. UM Siedlce

Jeszcze raz - i mamy nadzieję, że już po raz ostatni - wracamy do sprawy Autosanu i spóźnionej oferty firmy w przetargu na zakup 18. autokarów dla polskiego wojska. Głos oddajemy prezesowi spółki, Michałowi Stachurze, który wczoraj obszernie komentował całe zajście na antenie Radia WNET.

Na pewno nie było tutaj przypadku, dyrektor, który od 17 lat uczestniczy w przetargach nie mógł się spóźnić o 20 minut - podkreślił 28 sierpnia w Radiu WNET prezes Autosanu Michał Stachura. Odniósł się w ten sposób do sprawy odrzucenia spóźnionej oferty Autosanu w przetargu na autobusy dla wojska.

W ubiegłą środę radio RMF FM poinformowało, że wskutek opóźnienia władze Autosanu pozbawiły firmę szansy na zdobycie zamówienia od armii wartego prawie 30 mln zł. Chodzi o przetarg na autobusy dla wojska. Autosan starał się o start w przetargu na 18 autobusów, jednak jego ofertę odrzucono, bo została złożona 20 minut po czasie.

W Radiu WNET Stachura zapewnił, że Autosan był w pełni przygotowany do zamówienia, a autobus, który firma chciała dostarczyć dla wojska produkowany jest przez nią od ponad 10 lat. "Jest to strasznie dziwna sytuacja, uważam, że ma ona bardzo szerokie tło i nie było tutaj przypadków, a już w zupełności celowości zarządu lub załogi" - powiedział.

-"Byliśmy w pełni przygotowani, mieliśmy pełną logistykę do tego zamówienia, ja bardzo walczyłem o to zamówienie" - dodał prezes Autosanu.

Stachura zaznaczył, że w pierwszej kolejności chciał wysłać ofertę kurierem, jednak przekazał je głównemu dyrektorowi handlowemu spółki, na jego własną - jak mówił - prośbę.

-"Dyrektor główny handlowy, który był ściągnięty, z racji tego, że to był bardzo ważny kontrakt, który ma doświadczenie od co najmniej 17 lat przy tego typu realizacjach, powiedział, że mieszka w Warszawie, że chce osobiście złożyć - z racji ważności tego postępowania - dokumenty przetargowe; że chce być na otwarciu ofert i złożyć wniosek o udostępnienie pozostałych ofert, które wpłyną" - relacjonował prezes Autosanu.

"Na pewno nie było tutaj przypadku, dyrektor, który od 17 lat uczestniczy w przetargach nie mógł się spóźnić o 20 minut" - ocenił.

Jednocześnie Stachura podkreślił, że został przez głównego dyrektora handlowego zapewniony, że oferta została złożona. Prezes Autosanu przypomniał również, że odpowiedzialny za składanie oferty dyrektor został zwolniony w trybie dyscyplinarnym, a spółka będzie domagać się od niego zadośćuczynienia na drodze postępowania cywilnego.

Szerszy kontekst

Polska Grupa Zbrojeniowa zapewniła w sobotnim komunikacie, że zajście związane z przetargiem dla MON nie stanowi zagrożenia dla przyszłości Autosanu. Dzięki kolejnym zamówieniom z rynku cywilnego firma ma zapewnione zlecenia produkcyjne przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy - podkreślono.

Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że jest zbulwersowana tym, co się stało w sprawie Autosanu i oczekuje wyjaśnień. Podkreśliła, że poleciła szefowi Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykowi Kowalczykowi pełne wyjaśnienie sprawy i wyciągnięcie konsekwencji, jeśli będzie taka potrzeba.

W środę o zwolnieniu osoby odpowiedzialnej za złożenie dokumentów informował w oświadczeniu prezes Autosanu. "Jednocześnie informujemy, iż samo złożenie oferty nie przesądza o wygraniu przetargu" - napisał Stachura w oświadczeniu.

Według ustaleń RMF FM oferta sanockiej spółki była bardzo konkurencyjna - kosztowała o kilka milionów złotych mniej, jednak władze spółki w żaden sposób nie walczyły o umożliwienie udziału w postępowaniu, m.in. dlatego że nie skorzystały z prawa do odwołania. W efekcie do przetargu wystartował tylko jeden dostawca - niemiecka firma MAN - i to ona wygrała postępowanie.

Jak podało RMF FM przetarg na autobusy dla armii w kwietniu tego roku ogłosiła 2. Regionalna Baza Logistyczna w Rembertowie. Postępowanie dotyczyło 16-miejscowych autobusów pasażerskich oraz takich, które mogą przewieźć minimalnie 47 osób.

Prezes PGZ Błażej Wojnicz zapowiedział w środę, że gdyby organy państwa potwierdziły przypuszczenia, że w sprawie spóźnionej oferty Autosanu na autobusy dla wojska było działanie przestępcze, spółka wniesie o unieważnienia postępowania i wystartuje w ponownym przetarg

Z kolei szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z PAP stwierdził, że sprawa Autosanu ma aspekt skandaliczny, a wręcz kryminalny. Dodał, że ma nadzieję na unieważnienie kontraktu i powrót spółki Autosan do przetargu na autobusy dla wojska. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Autosan
wojsko
przetarg
 • a co – 29.08.2017

  Wtopiliście więc siedźcie cicho.

 • Nemo – 29.08.2017

  wszystko pieknie - tak to wyglada dzisiaj miesiac po terminie - moje pytanie - dlaczego AUTOSAN nie zlozyl odwolania ? Dlaczego 28 lipca w mediach nie pojawila sie informacja o tym ze dyrektor handlowy panstwowej firmy zostal zwolniony za spoznienie sie z oferta ? , Nastepna sprawa jakie autobusy byly oferowane i gdzie jest do wgladu oferta ? i teraz ostatnie pytanie - kiedy Pan Prezes dowiedzial sie o opoznieniu i gdzie byl w tym czasie ? mialo byc pieknie ajest jak jest ;)

 • Zcy – 29.08.2017

  Masakra , spóźnił się i tyle. Jak można próbować na siłę unieważnić postępowanie? MAN bron się i gratulacje!

 • Kuba – 29.08.2017

  Autosan wygrywa w Starogardzie Gdańskim.

 • na dnie – 29.08.2017

  @kuba: i po co im to.

 • odi – 29.08.2017

  Ale porażające głupotą komentarze, piękny pokaz.

 • d – 29.08.2017

  odi: firma jest sobie sama winna -> http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/producenci/news-o-co-naprawde-chodzi-w-aferze-z-autosanem,nId,2433771

 • Walerian – 29.08.2017

  Sugeruję odwiedzić stronę Autosana i zobaczyć jakie autobusy w tej chwili Autosan produkuje....

 • riki – 29.08.2017

  sami zasra..... znawcy tematów, smieszni komentatorzy, dzieci drogie wezcie sie do nauki lepiej bo szkola tuz tuz

 • a – 29.08.2017

  @riki: odezwał się spec od wszystkiego!

 • Ole, ole! – 30.08.2017

  Czy nie czujecie się Szanowni Państwo obrażeni? Naiwność historii w której dyrketor handlowy z olbrzymim doświadczeniem, będąc pod wpływem sił nieczystych, z 20-minutowym oddaje kopertę z ofertą, w wyniku czego firma traci miliony jest powalająca. Jak było naprawdę? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy, natomiast niewątpliwie szkoda człowieka z którego zrobiono kozła ofiarnego.

 • kierowca – 30.08.2017

  Walerian. Osobiscie widzialem nowe eurolidery w tym roku ktore wyjechaly z fabryki. Jezeli fabryka produkuje od ladnych paru lat autokary to klient sobie zarzyczy a fabryka wykona! A wy dalej czytajcie niemieckie portale pseudo informacyjne i wozcie tylko niemieckimi pojazdami.

 • Nemo – 31.08.2017

  A teraz na powaznie.Firma produkujaca autobusy aby utrzymac sprawnosc finansowa musi produkowac w ciagu roku 1 autobus w przeliczeniu na jednego zatrudnionego - czyli 100 osob w zakladzie - sprzedaz 100 autobusow w ciagu roku. Teraz oficjalna wypowiedz prezesa:Od początku roku firma sprzedała i zakontraktowała 41 pojazdów. Już dzisiaj wiadomo też, że złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniach na kolejnych 17 autobusów, a stosowne umowy zostaną podpisane jeszcze we wrześniu. - zatrudnienie w Autosanie aktualnie na poziomie 320 - 350 osob.Czyli kalulowana produkcja roczna wynosi 300 autobusow - powiedzmy 250 bo 50 przesuniemy na produkcje wojkowa zeby kasa sie zgadzala.A teraz prosze o skorygowanie mojego toku myslenia.

 • ? – 31.08.2017

  kierowca: naćpałeś się spalin?

 • prosta sprawa – 31.08.2017

  najprościej to rozstrzelać tych z mana i przetarg nieważny. wtedy nasz narodowo socjalistyczny Autosan wreszcie wróci do gry!

 • Nemo – 01.09.2017

  No i co dzis wychodzi na swiatlo dzienne - wszyscy wiedzieli ze oferta jaka Autosan naciskany przez MON musial zrobic byla ponizej kosztow produkcji - dlatego proponowano inne rozwiazania - nie wybrano rozwiazania przedstawienia oferty zgodnie z klakulacja i odpadniecie z powodu wyzszej ceny lecz uzyto lisiego podstepu i spozniono sie z oferta aby wygladalo ze zawinil czlowiek a nie system , MON juz dawno wiedzialo ze cena za ktora mial byc sprzedany autobus nie jest do zrealizowania z ekonomicznego punktu widzenia - chyba ze bylyby to amfibie :)

 • a – 01.09.2017

  @prosta sprawa: nie chcemy autobusow z sanoka.

 • Obcy – 02.09.2017

  Całe społeczeństwo płaci na to aby ta firma istniała. Tylko po co? Chyba tylko po to aby wszelkiej maści pociotki obecnej władzy miały się dobrze. Obecna władza wymieniła zarządy w państwowych spółkach na swoich nominantów. Kuriozalna sytuacja miała miejsce w Jelczu, gdzie prezesem spółki produkującej samochody dla wojska został dyrektor centrum kultury w Siechnicach ale należał do właściwej partii.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....