TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Premiera elektrycznego MAN-a w Polsce - w Katowicach
Konrad Bek - Opublikowano: 23.10.2017 18:17:43 11 komentarzy
Premiera elektrycznego MAN-a w Polsce - w Katowicach

Właśnie zakończył się VII. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw wraz z wydarzeniem towarzyszącym jakim były Targi Biznes EXPO odbywające się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (18-20.10). Podczas trzydniowego wydarzenia w stolicy Śląska mogliśmy zobaczyć trzy autobusy, w tym jeden zabytkowy.

Nowoczesna lokalizacja

Międzynarodowe Centrum Kongresowe to jeden z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych obiektów wystawienniczo–kongresowych w Europie. Hale wraz z centrum konferencyjnym o łącznej powierzchni ponad 35 tys. m2 wraz z nowoczesną infrastrukturą oraz lokalizacją w centrum miasta stwarza zupełnie nowe możliwości Targów Biznes EXPO, których hasłem przewodnim tegorocznej edycji było "UWOLNIĆ BIZNES". 6 000 uczestników z 30 krajów. Ponad 100 wystawców i 100 wydarzeń. Globalne marki i lokalne biznesy. W środę w Katowicach rozpoczęła się VII. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a głównym współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Elektryczny lew pierwszy raz w Polsce

Na stoisku niemieckiego producenta autobusów MAN zaprezentowano dwa miejskie autobusy, m.in. znanego już z targów IAA Hannover 2016, w pełni elektrycznego przegubowca spod znaku lwa, który po raz pierwszy zawitał do Polski wraz z ładowarką o mocy 150kW – potrafiącej naładować do pełna przegubowy autobus w 4 godziny. MAN Lion's City GL electric to koncepcyjny projekt nowej generacji autobusów w pełni elektrycznych opartych na modułowej budowie, gdzie producent wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w produkcji autobusów hybrydowych MAN. Pokazany w Katowicach autobus, jest już po serii testów wewnętrznych – przejechał już ponad 80 tysięcy kilometrów – to sporo jak na koncepcyjny produkt, szczególnie, że producent dopiero co rozpoczyna przygodę z pojazdami bezemisyjnymi. Dodatkowa współpraca firmy MAN zyska profity dzięki obecności w grupie Volkswagen, wykorzystując synergię wewnątrz koncernu i dynamikę w obszarze samochodów osobowych.

Dynamiczna hybryda

Dzisiejsza rodzina autobusów miejskich marki MAN Lion's City oprócz technologii silników wysokoprężnych oferuje także szereg alternatywnych napędów we wszystkich wariantach długości pojazdu. Przy tym firma MAN chce oferować swoim klientom pojazdy opłacalne ekonomicznie i zaawansowane technologicznie. Zasada ta obowiązuje również, tak jak w przypadku autobusów z silnikiem wysokoprężnym i alternatywnych paliw, dla rozwiązań e-mobility w obszarze autobusów miejskich. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy nad zelektryfikowanymi układami przenoszenia napędu i komponentami pojazdu MAN Lion's City Hybrid, firma MAN Truck & Bus jest najlepiej przygotowana na to, żeby zaoferować przedsiębiorstwom transportowym funkcjonalne i skuteczne rozwiązania także w obszarze autobusów elektrycznych. W tym celu firma MAN stawia na koncept modułowy, zgodnie z którym można wybierać i łączyć według potrzeb technologie ładowania tak samo, jak liczbę modułów gromadzących energię zależnie od wymaganego zakresu i zdolności transportowej.

Stąd też zapewne obecność drugiego autobusu podczas Kongresu – tym razem MAN Lion's City Hybrid, który przyjechał spod częstochowskich Rędzin, gdzie obecnie jeżdżą cztery takie autobusy, głównymi zaletami jest niskie spalanie autobusów mieszczące się w granicach 23-25l/100km. – szerzej o tym pisaliśmy TUTAJ

Obecnie w Polsce eksploatowane autobusy hybrydowe spod znaku lwa są m.in. w Białymstoku – 2 szt., Jeleniej Górze – 1 szt. oraz Rędzinach - 4 szt. Oprócz tego podczas targów można było zobaczyć zabytkowego Jelcza 043 "Beskidzki ogórek".


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
hybryda
MAN
 • ufoludek – 23.10.2017

  Z tym koncepcyjnym autobusem elektrycznym MAN-a to taka jak na razie trochę propagandowa zabawa. Wszyscy poważni producenci autobusów chwalą się swoimi produktami i robią premiery na największych targach autobusowych w Europie które odbywają się właśnie w Kortrijk. A tam MAN na swoim stoisku nie pokazuje autobusu elektrycznego. Coż na poważnych targach pokazuje się produkty które istnieją a w Katowicach można pokazać w tym samym czasie również to czego nie ma.

 • maneł – 23.10.2017

  Bo pokazał rtok temu na IAA, ogarnij się ufoludzie.

 • abc – 23.10.2017

  MAN Lion's City GL electric to koncepcyjny projekt nowej generacji autobusów w pełni elektrycznych opartych na modułowej budowie swoich autobusów elektrycznych, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w produkcji autobusów hybrydowych MAN.Że co...? Na litość boską, czy ktoś czyta te artykuły przed wysłaniem?

 • :D – 23.10.2017

  Tylko Solar!!!

 • Manel – 23.10.2017

  ABC czego nie rozumiesz?

 • pat – 24.10.2017

  Czemu nie otwiera się druga strona o Ursusie

 • ZZ – 24.10.2017

  Tylko nie MAN, nie posiadają własnego serwisu.

 • . – 24.10.2017

  @pat: ponieważ wszyscy wiedzą, że to szmelc.

 • abc – 25.10.2017

  Manel: Serio nie widzisz, jak tragicznie ułożone jest to zdanie? Ktoś edytował artykuł i teraz jest "MAN Lion's City GL electric to koncepcyjny projekt nowej generacji autobusów w pełni elektrycznych opartych na modułowej budowie, gdzie producent wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w produkcji autobusów hybrydowych MAN."Teraz widzisz różnicę? Aż się zastanawiam, czy to jakaś prowokacja, czy serio jesteś aż takim analfabetom.

 • abc – 25.10.2017

  *analfabetą

 • olaf – 28.10.2017

  w jednym z poprzednich artykułów napisano ze autobusy będą operować ..... czyli co ? skończyły akademię medyczną i są chirurgami?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....