TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Poznań z kolejnymi buspasami. W wakacje
InfoBus.pl - Opublikowano: 30.05.2017 10:14:42
Poznań z kolejnymi buspasami. W wakacje

Wielkopolska stolica coraz mocniej stawia na buspasy, jako sposób na przyspieszenie zbiorowej komunikacji w centrum miasta. W tym roku to rozwiązanie wprowadzone zostanie na Mostowej i Garbarach.

Aktualnie zakończyły się konsultacje w sprawie ich uruchomienia. Prace na Mostowej, związane z wydzieleniem buspasu, rozpoczną się już w lipcu. Miesiąc później wyłoniona w przetargu firma rozpocznie prace na Garbarach. Całość ma być gotowa we wrześniu.

Celem wprowadzenia buspasów jest poprawa punktualności i regularności kursowania autobusów komunikacji miejskiej oraz zmniejszenie ruchu aut poruszających się w kierunku ul. Garbary. Jeżdżące nie tylko punktualnie, ale też częściej i szybciej autobusy mają być zachętą do rezygnacji z używania w tym rejonie samochodów.

Po nowych buspasach będą mogły poruszać się nie tylko autobusy. Będą dostępne także dla taksówek, służb ratunkowych i komunalnych, rowerzystów, motocyklistów i samochodów, które przewożą minimum 3 osoby.

Etapy konsultacji

Konsultacje w sprawie buspasów trwały dwa miesiące. Rozpoczęły się warsztatami ekspertów, po których zorganizowano warsztaty otwarte. W ich trakcie swoje uwagi do proponowanej organizacji ruchu mogli zgłaszać mieszkańcy, przedsiębiorcy, radni miejscy i osiedlowi. W okolicy, którą objąć mają zmiany, przeprowadzono sondaż uliczny. Wzięło w nim udział 102 respondentów, których zadaniem było wskazanie jednego z przedstawionych rozwiązań. W końcu - uruchomiono dedykowany adres mailowy, służący do nadsyłania opinii. Tą drogą nadeszło ich niewiele - zaledwie 15. W czwartek odbyło się ostatnie spotkanie.

W sondażu ulicznym większość badanych opowiedziała się za przyznaniu autobusom miejskim pierwszeństwa na Mostowej i Garbarach oraz za wprowadzeniem buspasów. Ponad połowa - ze względu na trudności weryfikacji liczby pasażerów - była przeciwna wpuszczaniu na nie samochodów.

Miejsca postojowe i rowery

Wśród nadesłanych uwag zwracano m.in. uwagę na obecność Centrum Onkologicznego. Wyrażano obawy, że zamierzone zmiany w organizacji ruchu mogą wydłużyć czas dotarcia karetek z chorymi do szpitala na Garbarach, a liczba miejsc parkingowych w tym rejonie wydaje się niewystarczająca.

- Służby ratunkowe będą mogły się poruszać po buspasie również wtedy, gdy nie będą jechały na sygnale. To pozwoli na szybsze poruszanie karetek się w tym rejonie. W związku z wytyczeniem buspasów przy szpitalu nie zmieni się liczba miejsc postojowych.Trwają rozmowy nad zaproponowaniem dodatkowych rozwiązań dla pacjentów, dzięki którym najbardziej potrzebujący będą mogli również poruszać się buspasem - przekonywała podczas spotkania Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich (ZDM). Dodała, że w związku ze zmianami na Mostowej zniknie zaledwie 6 miejsc postojowych, a przybędą 3 miejsca dla dostaw. Na Garbarach będzie ok. 30 miejsc postojowych mniej, ale pojawi się dodatkowych 7 miejsc dla niepełnosprawnych i 7 miejsc dla dostaw.

Obecni podczas czwartkowego, 25 maja, spotkania mieszkańcy po raz kolejny wyrazili swoje wątpliwości co do dopuszczenia rowerzystów do ruchu po buspasach. Ich zdaniem jednoślady mogą wpływać na spowalnianie autobusów komunikacji miejskiej. - Będziemy obserwować, analizować i reagować. Dotyczyć to będzie nie tylko wpływu rowerzystów, ale i innych uczestników ruchu - zapewnił Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM.

Terminy i koszty

Projekt dla Mostowej jest już gotowy. Ogłoszono właśnie przetarg, który wyłonić ma wykonawcę. Otwarcie ofert nastąpi 8 czerwca. Jeszcze w czerwcu ma zostać podpisana umowa. Roboty mają rozpocząć się w lipcu, a zakończyć w sierpniu. Koszt buspasa oszacowano wstępnie na 230 tys. zł

Prace nad projektem buspasa na ul. Garbary zbliżają się do końca. W tym wypadku przetarg zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a umowa z wybranym wykonawcą ma być podpisana do końca lipca. Prace na Garbarach potrwają od sierpnia do września.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Poznań
buspas

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....