TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Poznań będzie miał 58 autobusów elektrycznych
InfoBus.pl - Opublikowano: 28.05.2020 18:00:06
Poznań będzie miał 58 autobusów elektrycznych; fot. UM Poznań

Do 21 autobusów z napędem elektrycznym, które od kilku miesięcy przewożą poznaniaków, w przyszłym roku dołączą kolejne. 

Umowę na zakup 37 autobusów z napędem elektrycznym podpisał w czwartek miejski przewoźnik, spółka MPK Poznań, ze spółką Solaris Bus & Coach. 31 pojazdów Urbino electric będzie miało długość 12 metrów, a sześć będzie przegubowych, o długości 18 metrów.

Dostawy nowych pojazdów rozpoczną się jesienią 2021 r. Obecnie poznaniaków wozi 21 autobusów elektrycznych, a ich dostawcą również była spółka z podpoznańskiego Bolechowa. Wartość obecnego kontraktu z Solarisem wynosi ponad 90 mln zł netto.

"Ta umowa to bardzo dobra wiadomość dla miasta; kolejne autobusy z napędem elektrycznym oznaczają jeszcze bardziej ekologiczny transport publiczny, czystsze powietrze i lepszą jakość życia" - powiedział w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Przypomniał, że pierwsze elektryki zawitały do Poznania niecały rok temu, a już kupowane są kolejne. "To pokazuje konsekwencję miasta oraz MPK w dążeniu do poprawy warunków środowiskowych w Poznaniu" - podkreślił.

Jak wskazał prezes MPK Poznań Wojciech Tulibacki, zakup kolejnych autobusów elektrycznych oraz montaż niezbędnej infrastruktury do ich ładowania możliwy jest dzięki unijnemu dofinansowaniu. Wartość unijnego wsparcia to 85 proc. kontraktu.

"Poprzez zakup bezemisyjnych pojazdów staramy się spełnić wymogi, które stawia przed nami ustawa o elektromobilności. W dobie degradacji środowiska, uciążliwości spalin i hałasu w miastach, elektromobilność to konieczność. Zależy nam na tym, aby komunikacja zbiorowa - zarówno autobusowa, jak i tramwajowa - była jak najbardziej dostępna, atrakcyjna i ekologiczna" – powiedział Tulibacki.

Ładowanie od Medcomu

W ciągu dnia baterie w poznańskich autobusach elektrycznych będą uzupełniane poprzez jedną z kilku szybkich ładowarek pantografowych. Dziś takie ładowarki znajdują się na dworcach Os. Sobieskiego oraz Garbary - w przyszłym roku zainstalowane zostaną tam dodatkowe urządzenia. Ponadto w ładowarki zostaną wyposażone dworzec na Górczynie i zajezdnia przy ul. Kaczej, gdzie odbywać się będzie również ładowanie poprzez wtyczkę plug-in (obecnie elektryczne pojazdy ładują się poprzez ładowarki plug-in nocami w zajezdni przy ul. Warszawskiej). MPK Poznań już rozstrzygnęło przetarg na budowę nowej infrastruktury ładowania - najlepszą ofertę przedstawiło konsorcjum, które tworzą firmy Medcom oraz S&M Energia z Krakowa.

Wszystkie zamówione pojazdy będą wyposażone w baterie Solaris High Power przeznaczone do szybkiego ładowania. W przypadku Urbino 12 będą to 4 packi o pojemności ponad 120 kWh, w przegubowcach zamontowane zostanie 6 packów o pojemności ponad 180 kWh.

Jakie różnice?

Nowo zamówione Solarisy będą wyposażone podobnie do swoich elektrycznych poprzedników. Za napęd w każdym Urbino electric odpowiedzialna będzie oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o mocy 110 kW każdy. Nowością jest przetwornica prądu, która zostanie wykonana w technologii SiC, czyli z wykorzystaniem węglika krzemu, co pozwoli obniżyć zużycie energii w autobusie.

- W Solarisie wierzymy, że przyszłość transportu publicznego będzie napędzana elektrycznie. Dlatego niezwykle cieszymy się, że MPK Poznań zdecydowało się na transformację swojej floty z bezemisyjnymi autobusami Urbino electric. Inwestycje w zrównoważoną komunikację miejską pozwolą zapewnić wysoką jakość powietrza w mieście i zadbać o komfort życia jego mieszkańców, a to stawia Poznań wśród najbardziej nowoczesnych europejskich metropolii - mówi Petros Spinaris.

Poznański standard

Klimatyzowane pojazdy będą monitorowane przez system kamer wewnętrznych oraz - po raz pierwszy w autobusach poznańskich - zewnętrznych, "obserwujących" prawy bok autobusu oraz pantograf. Dla pasażerów przygotowany zostanie system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej.

Pojazdy będą całkowicie niskopodłogowe, wewnątrz wyznaczona zostanie przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, miejsce do przewozu rowerów. W autobusach będą ładowarki USB, zamontowane zostanie zewnętrzne oświetlenie drzwi.

Wartość kontraktu z Solarisem wynosi ponad 90 mln zł netto. Projekt "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu", w ramach którego zyskujemy 37 elektrycznych autobusów oraz infrastrukturę ładowania, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach", działanie 6.1 "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach". Wartość projektu złożonego przez MPK Poznań oszacowano na 107 mln zł netto, natomiast przyznane dofinansowanie stanowi 85 procent tej kwoty, czyli 90 950 000 zł.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
elektrobus
MPK Poznań
Solaris
Medcom

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....