TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Pomorskie w Funduszu Autobusowym: 1,3 mln zł dla 9 samorządów
INFOBUS.PL - Opublikowano: 26.08.2019 14:00:36
fot. starogard.pl

Zakończyła się weryfikacja wniosków samorządów o objęcie dopłatą połączeń z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych w województwie pomorskim. Wsparcie w wysokości 1,3 mln zł trafi do dziewięciu samorządów, w większości powiatowych.

W ramach pierwszego rozdania środków z autobusowego funduszu dla pomorskiego przewidziano maksymalny budżet do wsparcia nowych połączeń w wysokości 15,8 mln zł. To plasowało województwo w dolnej części stawki po uwzględnieniu sposobu wyliczenia, który reguluje rozporządzenie wykonawcze do tzw. "ustawy PKS-owej".

Jednak zainteresowani rządowym wsparcie do autobusowych reaktywacji mieli tylko 12 dni, aby przygotować odpowiednią dokumentację, aby zawalczyć o pieniądze. W przypadku Pomorza to również przekuło się na małe zainteresowanie i rozdysponowanie nieco ponad 8% puli przeznaczonej dla tego województwa.

Dofinansowanie przyznano łącznie dziewięciu samorządom lokalnym. Największą reprezentacją mogą pochwalić się pomorskie powiaty. Pieniądze trafią do starostw powiatowych w Człuchowie, Kościerzynie, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Kwidzynie i Tczewie. Grupę zamykają dwie pomorskie gminy. To Dzierzgoń i Cewice.

Przyznane przez Urząd Wojewódzki pieniądze pozwolą reaktywować, uruchomić lub wydłużyć łącznie 83 linie autobusowe. Nie wiadomo jednak póki co na jak dużą pracę eksploatacyjną się to przełoży oraz kształt oferty przewozowej.

Głos jednak zabrał jeden z powiatów, który zrezygnował z aplikowania o autobusowe pieniądze na ten rok. Choć co ciekawe organizuje on już komunikację wspólnie ze swoim przewoźnikiem. Mowa o powiacie bytowskim.

"Nie złożyliśmy wniosku na ten rok, bo mieliśmy za mało czasu. Potrzeba uchwał rad powiatów, a my chcemy odtwarzać połączenie również między powiatami. Potrzebne są więc uzgodnienia między samorządami. Zwracaliśmy uwagę na etapie powstawania ustawy, że czasu będzie mało. Szykujemy się na pewno do przygotowania wniosku na rok 2020 i mamy konkretne plany" - powiedział Radiu Gdańsk Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski.

Obecny rok ciężko będzie z resztą uznać za miarodajny. Dopiero przyszły pozwoli na wyciągnięcie pewnych wniosków i odpowiedź na pytanie, w którym kierunku konieczna będzie zmiana przepisów i jaki powinien być ich duch. W zależności od województwa, w 2020 r. planowana suma dopłat może się wahać w zakresie od ok. 31 do ok. 66 mln zł. Będzie też więcej czasu na przygotowanie się. Według zapowiedzi nabory wniosków na przyszły rok mają się zacząć już w październiku.

Na razie pozostaje otwarte pytanie co z pieniędzmi, które nie zostały przyznane ze względu na nikłe zainteresowanie? Pomorskie to kolejne województwo, które w symboliczny sposób wykorzysta przyznane pieniądze. Może więc warto się zastanowić nad jednorazową "premią dla aktywnych", czyli tych samorządów, które jeszcze przed wejściem w życie "ustawy PKS-owej" wzięły na swoje barki ciężar finansowania komunikacji?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
ustawa
PKS
PTZ
Pomorskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....