TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polska czwartym hybrydowym rynkiem MAN w Europie [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 15.06.2018 12:00:34
Polska czwartym hybrydowym rynkiem MAN w Europie [FILM]

9 czerwca na warszawskie ulice wyjechała największa flota autobusów hybrydowych w Polsce. Tym samym nasz kraj awansował na czwarte miejsce w Europie w hybrydowym rankingu MAN.

Oficjalnie powitanie 61. autobusów MAN Lion`s City Hybrid należących do Grupy Mobilis miało miejsce 13 czerwca. Wszystkie zostały skierowane do obsługi linii w ramach sieci ZTM Warszawa. To już dziesiąty kontrakt, obsługiwany dotychczas na rzecz Warszawy przez spółkę oraz czwarty realizowany obecnie. Łącznie stołeczny tabor Mobilis liczy 223 pojazdy, w tym 61 hybrydowych. Dodając do tego 10 hybryd marki Solaris w barwach MZA Warszawy mamy w Warszawie łącznie 71 autobusów hybrydowych. Najwięcej w Polsce. A jak to wygląda w Europie?

Według danych przygotowanych przez MAN Truck & Bus Polska, w Europie w latach 2010-2018 zakupiono łącznie 580 autobusów hybrydowych z logo lwa, w tym najważniejsze rynki niemieckiego producenta to:

 • Francja 270szt.

 • Hiszpania 119szt.

 • Niemcy 97szt.

 • Polska 85szt.

 • Szwecja 72szt.

 • Włochy 16szt.

 • Szwajcaria 9szt.

 • Dania 2szt.

Hybrydowe przygotowania

Rekordowy, warszawski kontrakt hybrydowy Mobilisu rozpoczął się w sobotę, 9 czerwca 2018 r. i obowiązywać będzie do końca 2025 r. W jego ramach spółka realizować będzie przewozy na poziomie ok. 4 mln wozokilometrów rocznie. O tym jak wyglądały przygotowania przewoźnika do realizacji tego kontraktu można zobaczyć na filmie:


-"Jest to zarazem pierwszy tak innowacyjny i ważny kontrakt na pojazdy hybrydowe – powiedział Dariusz Załuska, prezes Mobilis Sp. z o.o. – Jestem przekonany, że wysoka jakość usług oraz bardzo konkurencyjna cena oferowana przez Mobilis, a także przez innych niezależnych operatorów, będą nieustannie zachęcały ZTM do zwiększania ich udziału w rynku miejskich przewozów autobusowych. Operatorzy niezależni, tacy jak Mobilis, mogą znacząco przyczynić się do szybkiej transformacji na tabor w pełni ekologiczny, w stolicy i innych miastach, poprzez wprowadzanie pojazdów hybrydowych i z napędem CNG/LNG – dodaje Dariusz Załuska.

Zakupione przez Mobilis autobusy MAN Lion's City są wyjątkowo ciche i nieinwazyjne dla środowiska, a przy tym – efektywne i łatwe w eksploatacji. Wyróżnia je do 30% niższe zużycie paliwa i redukcja emisji dwutlenku węgla w zależności od wersji i zastosowania.

– Jesteśmy dumni, że to właśnie nowoczesne, ekologiczne i komfortowe autobusy MAN Lion's City z napędem hybrydowym wyjeżdżają na ulice Warszawy. Produkowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach autobusy są zaawansowane technologicznie i sprawdzone w wielu europejskich miastach. Technologia hybrydowa gwarantuje łatwą obsługę i wyjątkowy komfort, zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowców – powiedział Kamil Gromek, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

Informacja pasażerska 3.0

Hybrydowe autobusy Mobilisu zostały wyposażone w innowacyjne urządzenia, systemy i rozwiązania dla komunikacji, które dostarczył Zakład Elektroniczny SIMS z Bydgoszczy. To m.in. tablice świetlne, utrzymane w tonacji białych diod, które informują pasażerów o numerze linii oraz trasie przejazdu. Dodatkowo, co ważne, są ultralekkie oraz posiadają system zarządzania energią.

– Budujący jest fakt, że firma Mobilis doceniła nasze rozwiązania i po raz kolejny zdecydowała się realizować z nami swoje zadania w stolicy naszego kraju, gdzie trzeba przyznać wymagania są na bardzo wysokim poziomie i nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać – mówi Anetta Knitter, prezes Zarządu Zakładu Elektronicznego SIMS.

Uwagę zwraca system monitoringu, gdzie oprogramowanie w połączeniu z lokalizacją GPS pozwala kierowcy na łatwą obsługę podróżnych. Jest to możliwe poprzez automatyczne włączenie na ekranie autokomputera podglądu wszystkich wejść oraz przestrzeni pasażerskiej po wjeździe w strefę przystankową. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na desce rozdzielczej oraz nie absorbuje kierowcy podczas drogi.

Jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych systemów elektronicznych jest przykazywanie w czasie rzeczywistym istotnych danych nt. realizacji usługi organizatorowi transportu. Ponadto systemy firmy SIMS pomagają zespołowi technicznemu Mobilis monitorować poprawność działania urządzeń zainstalowanych w pojeździe, dzięki czemu usterka jest usuwana online lub natychmiast po zjeździe autobusu do zajezdni.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
hybryda
Mobilis
MAN
ZTM Warszawa
SIMS
 • Sebbastian Pioro – 15.06.2018

  Wstrzymajmy się z ocenami - niech auta chwilę popracują.. Jeśli się sprawdzą wtedy można mówic o potędze i miejscu - oby się tylko nie okazalo, ze to wtopa na 4 miejscu...

 • Michał Prosper Kowalski – 15.06.2018

  To nie MZA ma 10 hybryd...

 • Magazyn Stron – 15.06.2018

  To dobry przykład na to, jak dzieciaki mają parcie na ładną naklejkę :v

 • Adam Lutostański – 15.06.2018

  Cieszmy się bo Niemcy zarobią....

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....