TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

TransInfo

InfoRail

Polkowice chcą jednego rozkładu jazdy autobusów. Pod BKM
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.05.2019 09:00:52
Polkowice proponują jeden rozkład jazdy autobusów. Pod BKM; fot. Paula Piastowska

Polkowicki magistrat przygotowuje się do rozpoczęcia bezpłatnych kursów na trasie Polkowice - Lubin. W tym celu magistrat zorganizował z firmami autobusowym operującymi w regionie.

Wspólne dla wszystkich przewoźników, aktualne rozkłady jazdy i dostosowanie kursów do harmonogramu bezpłatnego połączenia z Lubinem – to tylko niektóre kwestie, które padły podczas spotkania właścicieli firm transportowych z przedstawicielami Gminy Polkowice i Powiatu Polkowickiego.

BKM: 4 kursy dziennie

Właścicielom firm transportowych przedstawiono przykładowy harmonogram odjazdów i przyjazdów autobusów, obejmujący zarówno dni powszednie jak i weekendy.

-"Wstępnie zaplanowaliśmy cztery pary połączeń w dni powszednie i po dwie w soboty i niedziele – poinformował Jan Wojtowicz, pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. Górnictwa i Komunikacji. – Wszystkie te połączenia byłyby skorelowane z przyjazdami i odjazdami pociągów ze stacji kolejowej w Lubinie – dodaje.

Właściciele firm transportowych nie ukrywali, że obawiali się, że gmina zaplanowała większą liczbę połączeń. W takiej sytuacji racja bytu ich firm stanęłaby pod znakiem zapytania.

-"Czytałem gdzieś, że ma być 10-11 bezpłatnych kursów. To by odebrało nam rację bytu – mówił jeden z przewoźników.

Części z przedsiębiorców podobał się zarówno pomysł uruchomienia darmowej komunikacji, jak i zaproponowane godziny odjazdów.

-"My w weekendy nie jeździmy, tak samo kursy bardzo wcześnie rano nie są przez nas obsługiwane. Dlatego udostępnienie połączeń w tym czasie uważam za słuszne – mówił drugi z przedsiębiorców.

Nie wszyscy jednak byli tego samego zdania. Część zaproszonych osób obawia się wprowadzenia dodatkowych, bezpłatnych połączeń, z uwagi na pokrywanie się ich odjazdów z proponowanym rozkładem jazdy.

-"Ten rozkład to tylko wstępny plan, który możemy korygować, jednak ważne będzie za każdym razem, aby łączył się on z rozkładem jazdy pociągów. Taka jest idea naszego projektu – zaznaczał Jan Wojtowicz.

Temat punktualności

Podczas spotkania podjęto także temat zgłaszanego od dawna przez mieszkańców Polkowic ignorowania przez kierowców busów rozkładu jazdy. Wiele osób zgłasza do urzędu spore opóźnienia w odjazdach busów do Lubina, lub brak aktualnych rozkładów jazdy. – Nieprawda, że mieszkańcy muszą czekać nawet po 1,5 godziny na busa – ripostowali przewoźnicy.

Jednak mieszkańcy każdego dnia zgłaszają, że busy nie zawsze jeżdżą według ustalonego rozkładu jazdy.

– Na rozkładzie napisane, że będzie 8.10, a przyjeżdża o 9.45. Nie podoba mi się to. Po to są rozkłady, żeby się ich trzymać, a nie ludzi mamić – złości się pani Ania z Polkowic. – Darmową komunikacją to ja wszędzie zajadę. Na przykład teraz często podróżuję do Grębocic. A polkowickie busy jeżdżą jak chcą i kiedy chcą. A czasami to nawet w ogóle – dodaje.

– Staramy się realizować w miarę możliwości rozkład jazdy. Inna sprawa, że na przystankach nie zawsze są one aktualne – przyznawali na spotkaniu przewoźnicy, nie ukrywając, że ich pozycja w regionie słabnie. Liczba mieszkańców, którzy wybierają ich usługi jest coraz mniejsza, w związku z czym nie każdy kurs jest opłacalny. – Zdarza się, że wożę "powietrze" albo dwie, trzy osoby. To mi się średnio opłaca. Kurs do Lubina i z powrotem opłaca mi się, jak mam przynajmniej ponad połowę miejsc zajętych – mówi jeden z kierowców.

Jeden rozkład

Wśród propozycji poprawy takiej sytuacji znalazła m. in. się taka, która zakłada wypracowanie jednego, aktualnego rozkładu jazdy dla wszystkich firm świadczących przewozy pasażerskie na terenie gminy. Mówiono także o konieczności wypracowania zasad wspólnego działania, tak, aby przy zachowaniu potrzeb prywatnych przewoźników, gmina mogła płynnie wprowadzić bezpłatną komunikację.

– Bezpłatna komunikacja w regionie jest naszym priorytetem działań w tej kadencji – przypomina Jan Wojtowicz. – Konieczna jest zatem dokładna analiza potrzeb, a przede wszystkim rozmowa z mieszkańcami. Wzięliśmy pod uwagę fakt, że interesy prywatnych przewoźników mogą zostać naruszone, ale po to się spotkaliśmy w ratuszu, by przedyskutować każdą kwestię – podkreśla.

Zadowoleni ze spotkania byli nie tylko urzędnicy, ale także przedsiębiorcy. Obie strony zadeklarowały, że są gotowe na kolejne rozmowy w sprawie rozwoju komunikacji autobusowej na terenie gminy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linie
BKM
Polkowice
Lubin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....